Najczęściej komentowane
Bankowość mobilna – jak bezpiecznie korzystać?
Bankowość mobilna należy do narzędzi, które szczególnie chętnie wykorzystywane są przez klientów banków. Część konsumentów obawia się jednak, że dokonywanie transakcji przy użyciu dedykowanej aplikacji na telefon nie jest tak bezpiecznie, jak tradycyjne płatności. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jakie zasady stosować, by bankowość mobilna była bezpieczna.
Na obecnym rynku finansowym niemal każdy bank oferuje dedykowane aplikacje i systemy transakcyjne online. Dzięki tym narzędziom klienci banków mają możliwość szybkiego i komfortowego załatwienia swych bieżących spraw związanych z finansami.
Wystarczy kilka stuknięć w klawiaturę, by przesłać niecierpiący zwłoki przelew, zwiększyć limit wypłaty z bankomatu albo sprawdzić historię ostatnich płatności. Nie trzeba specjalnie udawać się do placówki banku. Wśród zabieganego i zapracowanego społeczeństwa taka oszczędność czasu jest na wagę złota.
Mimo rosnącego zainteresowania zdalnymi formami bankowości, część konsumentów wciąż ma wątpliwości co do bezpieczeństwa transakcji dokonywanych mobilnie. W rzeczywistości jednak płatności te są ściśle chronione – o ile stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Sprawdź nasz ranking kredytów online: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/
Zasady bezpieczeństwa bankowości mobilnej
Jeśli zależy nam na bezpiecznym i komfortowym korzystaniu z aplikacji mobilnych, jakie oferowane są przez banki komercyjne, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Chodzi o proste i przejrzyste wskazówki, dzięki którym bankowość mobilna nie ściągnie na nas ryzyka ataku cyberoszustów.
Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?
- Nie loguj się do banków z cudzych urządzeń elektronicznych, a tym bardziej ze sprzętu ogólnodostępnego (kafejki internetowe, komputery biblioteczne, urządzanie firmowe).
- Korzystaj z legalnego i oryginalnego oprogramowania antywirusowego na urządzenia, na których korzystasz z bankowości mobilnej.
- Nie przechowuj w pamięci urządzenia PIN-ów i kodów dostępu do aplikacji mobilnej banku. Jeśli producent sprzętu nie zapewnił bezpiecznego i szyfrowego „pęku kluczy”, nie ryzykuj utraty danych.
- Twórz skomplikowane „silne” hasła. Imię psa, chłopaka czy dziecka nie będzie dobrym pomysłem. Lepiej utworzyć takie hasło, które zawierać będzie litery małe i wielkie, a także cyfry.
- Nie powtarzaj haseł dostępu. Kod do aplikacji mobilnej powinien być inny niż hasło do skrzynki pocztowej czy PIN odblokowujący telefon.
- Nie loguj się do bankowości mobilnej, korzystając z publicznej sieci internetowej. Bezpieczniejsze jest połączenie mobilne lub prywatne.
- Korzystaj z wieloetapowych poziomów zabezpieczeń. Zabezpiecz urządzenie hasłem, ustaw wielocyfrowy PIN do aplikacji mobilnej i potwierdzaj transakcje kodem przesłanym w SMS-ie lub kodem jednorazowym.
- Ustaw liczbowe i kwotowe limity dziennych transakcji mobilnych. Nawet jeśli haker zdoła uzyskać dostęp do twojego telefonu, nie będzie mógł w pełni oczyścić konta.
- Nie loguj się do bankowości poprzez linki przesłane SMS-em czy e-mailem. Jeśli korzystasz z płatności pay-by-link, nie zapomnij sprawdzić, czy połączenie sieciowe jest „bezpieczne” (zielona kłódka przy adresie linku).
- Systematycznie dokonuj aktualizacji systemu operacyjnego. Producent telefonu nie tworzy ich po to, by zawracać głowę konsumentom, lecz po to, by zwiększyć ich bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej w Polsce 2019
W ramach ostatniej edycji konkursu Złoty Bankier eksperci największych polskich firm doradczych i informatycznych ocenili poziom bezpieczeństwa krajowej bankowości elektronicznej. Badaniu poddano między innymi narzędzia uwierzytelniania użytkowników, sposób autoryzacji transakcji, a także bezpieczeństwo (poufność) połączenia klienta z bankiem.
Jury eksperckie wyłoniło trzech zwycięzców. Są to odpowiednio: mBank, Bank Millennium oraz Getin Noble Bank. Uznano, że owe instytucje realizują najlepsze rynkowe praktyki w zakresie bezpieczeństwa. Wdrożone w nich mechanizmy wykazały najwyższy poziom zabezpieczeń, co oznacza, że ich klienci mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich danych (i pieniędzy).
Według danych udostępnionych przez jeden z portali ekonomicznych, już prawie 8 milionów polskich klientów aktywnie korzysta z bankowości mobilnej. Dla niemal połowy z nich, bo aż dla 3,6 mln konsumentów, bankowość przeprowadzana przez aplikację na smartphonie to jedyne narzędzie obsługi w banku. Przy tak sporych wynikach warto zadbać o bezpieczeństwo bankowości mobilnej.
Wszystkie komentarze
ja mam konto w mbank i bardzo polecam jesli chodzi o bepieczenstwo i w ogole korzystanie z apliakcji mobilnej
Dodaj komentarz