Bankowość mobilna – jak bezpiecznie korzystać?

Bankowość mobilna – jak bezpiecznie korzystać?

author
Halszka Gronek
11 maja 2019

Bankowość mobilna należy do narzędzi, które szczególnie chętnie wykorzystywane są przez klientów banków. Część konsumentów obawia się jednak, że dokonywanie transakcji przy użyciu dedykowanej aplikacji na telefon nie jest tak bezpiecznie, jak tradycyjne płatności. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jakie zasady stosować, by bankowość mobilna była bezpieczna. 

Na obecnym rynku finansowym niemal każdy bank oferuje dedykowane aplikacje i systemy transakcyjne online. Dzięki tym narzędziom klienci banków mają możliwość szybkiego i  komfortowego załatwienia swych bieżących spraw związanych z finansami. 

Wystarczy kilka stuknięć w klawiaturę, by przesłać niecierpiący zwłoki przelew, zwiększyć limit wypłaty z bankomatu albo sprawdzić historię ostatnich płatności. Nie trzeba specjalnie udawać się do placówki banku. Wśród zabieganego i zapracowanego społeczeństwa taka oszczędność czasu jest na wagę złota. 

Mimo rosnącego zainteresowania zdalnymi formami bankowości, część konsumentów wciąż ma wątpliwości co do bezpieczeństwa transakcji dokonywanych mobilnie. W rzeczywistości jednak płatności te są ściśle chronione – o ile stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. 


Sprawdź nasz ranking kredytów online: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/ 

Zasady bezpieczeństwa bankowości mobilnej

Jeśli zależy nam na bezpiecznym i komfortowym korzystaniu z aplikacji mobilnych, jakie oferowane są przez banki komercyjne, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Chodzi o proste i przejrzyste wskazówki, dzięki którym bankowość mobilna nie ściągnie na nas ryzyka ataku cyberoszustów. 

Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej w Polsce 2019

W ramach ostatniej edycji konkursu Złoty Bankier eksperci największych polskich firm doradczych i informatycznych ocenili poziom bezpieczeństwa krajowej bankowości elektronicznej. Badaniu poddano między innymi narzędzia uwierzytelniania użytkowników, sposób autoryzacji transakcji, a także bezpieczeństwo (poufność) połączenia klienta z bankiem. 

Jury eksperckie wyłoniło trzech zwycięzców. Są to odpowiednio: mBank, Bank Millennium oraz Getin Noble Bank. Uznano, że owe instytucje realizują najlepsze rynkowe praktyki w zakresie bezpieczeństwa. Wdrożone w nich mechanizmy wykazały najwyższy poziom zabezpieczeń, co oznacza, że ich klienci mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich danych (i pieniędzy). 

Według danych udostępnionych przez jeden z portali ekonomicznych, już prawie 8 milionów polskich klientów aktywnie korzysta z bankowości mobilnej. Dla niemal połowy z nich, bo aż dla 3,6 mln konsumentów, bankowość przeprowadzana przez aplikację na smartphonie to jedyne narzędzie obsługi w banku. Przy tak sporych wynikach warto zadbać o bezpieczeństwo bankowości mobilnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

KH
KH
2019-05-23 10:26:36

ja mam konto w mbank i bardzo polecam jesli chodzi o bepieczenstwo i w ogole korzystanie z apliakcji mobilnej

Podobne artykuły

Wpis fuzji Millennium i Euro Banku do KRS
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 października 2019

Wpis fuzji Millennium i Euro Banku do KRS

Bank Spółdzielczy w Iłży sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 października 2019

Bank Spółdzielczy w Iłży sesje przychodzące i wychodzące

Sesje przelewów majówka 2019
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 kwietnia 2019

Sesje przelewów majówka 2019

Kto jest osobą zamożną w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
01 stycznia 2019

Kto jest osobą zamożną w Polsce

Co to jest FinTech
Wpisy
author
Aneta Jankowska
28 marca 2020

Co to jest FinTech

Będzie więcej komorników!
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
02 marca 2013

Będzie więcej komorników!

Porównaj