LOTOS otworzy punkty ładowania wodoru
LOTOS wystartował z projektem Pure H2. To inwestycja, która zakłada wybudowanie na terenie rafinerii w Gdańsku instalacji do oczyszczania wodoru oraz stacji sprzedaży i dystrybucji paliwa w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Dodatkowo mają powstać dwa punkty tankowania pojazdów: w Gdańsku i Warszawie.
Pure H2
Pojazdy z napędem wodorowym są obojętne dla środowiska, bo emitują jedynie parę wodną. LOTOS w trakcie Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach podpisał umowę na finansowanie projektu Pure H2.
Inwestycja zakłada wybudowanie 2 pierwszych punktów tankowania wodoru. Powstaną one w Gdańsku – w sąsiedztwie rafinerii oraz w Warszawie – przy ul. Łopuszańskiej, do końca 2021 roku.
Stanowiska, obok instalacji do oczyszczania i dystrybucji wodoru, tworzą całość projektu.
Jak czytamy w komunikacie Grupy LOTOS, “stacja ta to część Niebieskiego Szlaku, czyli projektu rozbudowy sieci ładowarek dla samochodów elektrycznych i hybrydowych na stacjach LOTOS“.
Z pierwszych 12 ładowarek, klienci mogą korzystać już od jesieni tego roku. Kolejne 38, jak zapewniają autorzy projektu, zostanie oddanych do użytku w 2020 roku.
13 ton wodoru na godzinę
W gdańskiej rafinerii powstanie instalacja do oczyszania i dystrybucji wodoru. Dlaczego?
“Do zasilania ogniw wodorowych napędzających silnik elektryczny potrzebny jest wodór o bardzo wysokiej czystości (99,999%). Taki rodzaj czystego paliwa zapewni daleki zasięg pojazdu (450 km) bez konieczności dodatkowego tankowania wodoru na trasie pomiędzy stolicą Polski a rafinerią w Gdańsku oraz ograniczy koszty inwestowania w dodatkową infrastrukturę sieci elektroenergetycznych” – czytamy w komunikacie Grupy LOTOS.
Obecnie, rafineria w Gdańsku produkuje blisko 13 ton wodoru na godzinę. W przyszłości ta ilość, wzrośnie do ponad 16,5 t/h.
LOTOS tłumaczy, że przeciętny pojazd osobowy zużywa 1 kg wodoru na 100 km, a autobus wodorowy, w trakcie roku potrzebuje takiej ilości wodoru, jaką instalacje firmy produkują w ciągu godziny.
Projekt Pure H2 zostanie wsparty w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.
Dodaj komentarz