Maszyny zastąpią pracowników firm windykacyjnych?

Maszyny zastąpią pracowników firm windykacyjnych?

author
Halszka Gronek
28 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o pozytywach korzystania z rozwiązań sztucznej inteligencji w różnych sektorach rynkowych. Korzyści mogą także odnotować firmy windykacyjne, które coraz chętniej rezygnują z powiększania kadr, stawiając na nowoczesne boty i inne rozwiązania oparte na technologi AI.

Jak czytamy z najnowszym komunikacie prasowym Związku Banków Polskich, sztuczna inteligencja jest w dzisiejszym świecie narzędziem niezwykle pomocnym i wspierającym efektywność windykacji. Mimo tego z rozwiązań inżynieryjnych opartych na sieciach neuronowych korzysta dziś tylko kilka procent przedsiębiorców. Niski odsetek nie oznacza jednak braku chęci na zmiany: aż 94% pytanych dyrektorów operacyjnych firm twierdzi, że zastosowanie sztucznej inteligencji w sposób znaczący poprawi funkcjonowanie centrów kontaktu z klientem.

Niestety każdy kij ma dwa końce. Okazuje się, że po narzędzia sztucznej inteligencji coraz częściej sięgają obeznani w nowinkach technologicznych cyberprzestępcy. Digitalizacja otwiera przed nimi szereg możliwości, czyniąc popełnianie przestępstw jeszcze łatwiejszym. Jak komentuje dr Mirosław Ciesielski, ekspert ZPF, w przypadku wdrożenia rozwiązań AI do branży windykacyjnej nie można wykluczyć działań przestępczych zmierzających do przejęcia danych i zhakowania botów. By ustrzec się przed takimi następstwami, inżynierowie powinni działać ostrożne i etycznie.

Jakie korzyści oferuje sztuczna inteligencja?

Nowoczesne rozwiązania cyfrowe oparte na technologii sztucznej inteligencji mogą poprawić działanie firm przede wszystkim poprzez zwiększenie zadowolenia Klientów z oferowanych przezeń usług. Jak to możliwe? Z badań firmy Ovum przeprowadzonych w USA i Niemczech wynika, że klienci cenią sobie przede wszystkim szybszy czas rozwiązywania problemów (53% wskazań), brak konieczności korzystania z odrębnej aplikacji (45%) i rejestrację ich historii w firmie (36 %). Wszystkie te cechy mogą być osiągnięte dzięki sztucznej inteligencji.

Same przedsiębiorstwa, zastanawiając się nad korzyściami płynącymi z rozwiązań AI, wskazywały – oprócz zwiększonej satysfakcji klienta – wyższe oszczędności firmy. Szacuje się, że mogą one wynieść od 30 do 46 procent kosztów w stosunku do zatrudnienia tradycyjnej obsługi. Z kolei szybkie rozwiązanie problemu klienta przez bota zwykle owocuje znaczne wyższym wskaźnikiem utrzymania klienta, co jest kolejnym ogromnym plusem na korzyść sztucznej inteligencji w biznesie.

A co z branżą windykacyjną?

Związek Przedsiębiorstw Finansowych przekonuje, że dzięki nowoczesnym i inteligentnym technologiom wyraźnie spada znaczenie dotychczasowych metod kontaktu z klientem w obszarze windykacji należności. Nie trudno zauważyć, że już jakiegoś czasu sukcesywnie zmniejsza się liczba przeprowadzanych rozmów telefonicznych na rzecz monitów w formie wiadomości tekstowych (SMS-ów) – zwłaszcza na etapie wstępnej, czyli tzw. miękkiej windykacji. W kwestii późniejszych etapów negocjacji sztuczna inteligencja także oferuje szereg ciekawych rozwiązań.

Boty wyprą pracowników firm windykacyjnych?

Eksperci branżowi przekonują, że boty konwersacyjne otwierają przed firmami windykacyjnymi ogromne możliwości prowadzenia kontaktów i negocjacji z klientami. Sztuczna inteligencja potrafi kreować właściwe profile klientów – tak, by po każdym kontakcie zasilane były są nowymi informacjami. Rozwiązania oparte na inżynierii społecznej dobierają odpowiednie metody negocjacji do charakterystyki psychicznej i emocjonalnej dłużnika. 

Chatbot, czyli maszyna prowadząca rozmowy przy zastosowaniu sztucznej inteligencji, posiada trwałą informacje o sytuacji finansowej klienta, dzięki czemu rozmowa jest bardziej płynna (i często krótsza). Bot nie wykazuje też oznak znudzenia, zmęczenia czy irytacji i nie jest podatny na stres. Jego postawa jest neutralna, a argumentacja logiczna. Ponadto zaawansowane chatboty mogą sprawdzać prawdomówność klienta dzięki błyskawicznej analizie danych pozyskanych między innymi z sieci czy mediów społecznościowych.

Dla właścicieli firm windykacyjnych istoty może również okazać się fakt, że rozmowy chatbotów podlegają łatwemu skalowaniu, a same maszyny są zdolne zarządzać wieloma konwersacjami jednocześnie, i to w trybie 24 godzin przez 7 dni w tygodniu. Dzięki tymże atutom bez problemu można osiągnąć lepsze rezultaty w windykacji, nie powiększając przy tym zatrudnienia. Niemniej jednak każdy medal ma dwie strony, a przypadku chatbotów ciemniejsza strona dotyczy możliwego niebezpieczeństwa powierzania ważnych obowiązków maszynom. 

"

Nietrudno jest dostrzec ogromną asymetrię między wyposażonym w algorytmy i wiedzę botem a klientem. Być może należałoby się tu zastanowić nad pewnymi ograniczeniami, zatem odpowiednia analiza jest z pewnością niezbędna. Nie można też wykluczyć działań przestępczych, zmierzających do przejęcia danych i zhakowania botów, które windykować będą należności dla zupełnie innych niż finansowe podmiotów. Tych nierozpoznanych zagrożeń może być znacznie więcej

– komentował dr Mirosław Ciesielski, ekspert ZPF.


Źródła:
https://zpf.pl/sztuczna-inteligencja-i-chatboty-zwieksza-efektywnosc-windykacji-ale-nie-sa-pozbawione-ograniczen-i-zagrozen/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

„Zwykła karta – niezwykły dar” akcja Santander Consumer Bank

Santander Consumer Bank w ramach akcji „Zwykła karta – niezwykły dar” rozdał Polakom ponad 200 000 indywidualnych wyrażeń woli pobranie narządów do przeszczepienia po śmierci.

author
Patryk Byczek
24 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Serocku

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Serocku – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
28 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Załóż kartę Citi Simplicity i zdobądź 400 zł do Allegro” w Citi Handlowym

W Citi Handlowym trwa promocja, w której nowi Klienci banku za spełnienie prostych warunków mogą zgarnąć voucher na kwotę 400 złotych do serwisu Allegro.pl. Promocja trwa do 13 grudnia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Łomiankach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Łomiankach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
09 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zmiana nazwiska po ślubie

Zawarcie związku małżeńskiego z reguły wiąże się ze zmianą nazwiska przez jednego z partnerów. Jak się za to zabrać, co zrobić i od kiedy posługiwać się nowym nazwiskiem? Oczywiście należy zgłosić zmianę nazwiska. Sprawdziliśmy wszystkie aspekty.

author
Dominika Byczek
20 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Program stypendialny w Dolinie Krzemowej od Santander Bank

Wystartował nabór do programu stypendialnego Santander Bank Polska – TrepCamp Entrepreneurial Simulator 2019. Z udziału w projekcie mogą skorzystać młodzi, przyszli przedsiębiorcy. Sprawdzamy szczegóły i warunki uzyskania stypendium.

author
Aneta Jankowska
04 kwietnia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj