Materiały budowlane będą jeszcze droższe?

Materiały budowlane będą jeszcze droższe?

author
Patryk Byczek
14 stycznia 2019

Grupa Polskie Składy Budowlane podała, że ceny bardzo dużej części materiałów budowlanych wzrosły w roku ubiegłym. Marcin Krasoń, analityk z Home Broker twierdzi, że w kolejnych kwartałach należy spodziewać się kolejnych podwyżek cen.

Z danych wynika, najbardziej, bo o prawie 28% podrożały płyty OSB. Następnie duże podwyżki cen dotyczą materiałów wykorzystywanych do budowy kominów i ścian. Ceny tych materiałów wzrosły o 13,5%. Dodatkowo podczas remontów za wapno i cement płacono o 4,1% więcej.

Materiały budowlane – za co płacimy więcej

Ubiegłoroczne ceny były wyższe względem tych z roku 2017. Podrożało aż 19 grup towarowych. Polacy i firmy budowlane podczas budów i remontów musieli zapłacić więcej za, między innymi:

– płyty OSB – o 27,9%,
– materiały do budowy kominów i ścian – o 13,5%,
– izolacje termiczne – o 8,6%,
– farby i lakiery – o 4,5%,
– cement i wapno – o 4,1%,
– izolacje wodochronne – 3,3%,
– produkty wykorzystywane do budowy dachów – o 2,7%,
– stolarkę – o 1,9%,
– narzędzia – o 1,7%.

Z danych Grupy PBS wynika, że spadek cen odnotowano wyłącznie w odniesieniu do oświetlenia i elektryki. Ceny były niższe o 0,9%.

Materiały budowlane – ceny wciąż rosną

Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu 11 miesięcy 2018 roku rozpoczęto budowę ponad 210 800 mieszkań. Jest to wynik o 8,8% wyższy względem analogicznego okresu w roku 2017. Od stycznia do listopada ubiegłego roku oddano do użytku blisko 164 000 mieszkań, czyli o 2,5% więcej, niż w roku poprzednim. Marcin Krasoń z Home Broker mówił, że budujący domy i mieszkania nie mają łatwo, ponieważ ceny za materiały stale rosną. Analityk dodał także, że o spadkach cen się nie mówi, ponieważ popyt na materiały budowlane jest wciąż wysoki i najprawdopodobniej utrzyma się przez kolejne kwartały.

Należy pamiętać, że materiały budowlane są potrzebne nie tylko do wybudowania lokalu. Podwyżki cen dotyczą również osób i firm, które zajmują się wykończeniem mieszkania, czy domu.

„…kołem zamachowym, napędzającym wzrosty cen materiałów budowlanych, jest wciąż żywe przekonanie o nieuchronnym, dalszym trwaniu inwestycyjnej prosperity na rynku mieszkaniowym” mówił przedstawiciel i ekspert serwisu RynekPierwotny.pl, Jarosław Jędrzyński.

Marzena Syczuk, główny koordynator do spraw public relations Grupy PSB mówiła, że „…od stycznia 2019 r. zapowiedziane są kolejne podwyżki cen materiałów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bardzo wysoki wzrost ING Lease
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
05 sierpnia 2019

Bardzo wysoki wzrost ING Lease

Droższe bankomaty w Alior Banku
Wpisy
author
Aneta Jankowska
19 kwietnia 2017

Droższe bankomaty w Alior Banku

Alior Bank w Ropczycach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
11 czerwca 2019

Alior Bank w Ropczycach

Niepodległościowe znaczki Poczty Polskiej
Wpisy
author
Aneta Jankowska
11 listopada 2018

Niepodległościowe znaczki Poczty Polskiej

iKredyt – kredyt online w Getin Banku
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
05 marca 2015

iKredyt – kredyt online w Getin Banku

Nadchodzą podwyżki cen mięsa
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 lipca 2019

Nadchodzą podwyżki cen mięsa

Porównaj