Niezależność finansowa kobiet
Nieodpowiednia dbałość o finanse może stać się źródłem wielu problemów. Wyjściem z trudnej sytuacji może okazać się dążenie, a w efekcie osiągnięcie niezależności finansowej. Jak to zrobić? Sprawdźmy co to jest niezależność finansowa, a także jak ją osiągnąć.
Spis treści:
- Niezależność finansowa - co to znaczy?
- Jak osiągnąć niezależność finansową?
- Kto może osiągnąć niezależność finansową?
- Czy można osiągnąć niezależność finansową mając ograniczony budżet?
- Niezależność finansowa - dlaczego warto do niej dążyć?
Niezależność finansowa - co to znaczy?
W naszym kraju mit kobiety uzależnionej od partnera jest wciąż aktualny. Szczególnie jeżeli owe uzależnienie dotyczy czynników ekonomicznych. W rzeczywistości problem ten jest dużo bardziej skomplikowany. Kwestia zmagań finansowych oraz niezależności nie jest ograniczona do płci czy wieku.
Niezależność finansowa bardzo często mylona jest z pojęciem samodzielności finansowej. Mimo tego, że zwroty są nierzadko używane zamiennie, mają dwa różne znaczenia. Samodzielność finansowa jest stanem, który pozwala na zarobienie odpowiedniej ilości środków będących wystarczającymi do samodzielnego utrzymania. W tym wypadku nie występuje konieczność polegania na drugiej osobie takiej jak partnerka, partner czy rodzic. Natomiast niezależność finansowa to stan, w którym comiesięczny dochód pasywny przynosi nam większe środki niż faktyczne koszty utrzymania.
Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:
Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł
Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną
Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie
Czym zatem jest dochód pasywny?
Jest to dochód, który osiągamy bez ciągłego angażowania się w proces pracy.
Oznacza to, że standardowe wynagrodzenie za pracę nie jest dochodem pasywnym.
Co może być dochodem pasywnym? Mogą to być na przykład:
- środki otrzymywane z wynajmu nieruchomości,
- środki otrzymywane dzięki obligacjom,
- środki otrzymywane z praw autorskich.
Jak osiągnąć niezależność finansową?
Aby osiągnąć niezależność finansową należy spełnić dwa podstawowe warunki:
- pozostać aktywnym zawodowo przez jak najdłuższy możliwy dla nas czas,
- dążyć do osiągnięcia dochodu pasywnego, a następnie do jego zwiększenia.
Oprócz dwóch wymienionych wcześniej warunków istnieje lista kilku czynników, które przeszkadzają w dążeniu do niezależności finansowej. Elementy utrudniające osiągnięcie niezależności:
- niespłacone zobowiązania,
- nieprzemyślane lub niepotrzebne wydatki,
- brak chęci do samorozwoju.
Te czynniki mogą znacząco wpłynąć na powodzenie naszych założeń. Jednak przeszkody pojawiające się na drodze do celu nie powinny stanowić ogromnego problemu, jeśli nakreślimy odpowiedni plan działania.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:
Kredyt online – do 200 000 zł online
Pożyczki na dowód – minimum formalności
Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach
Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet
Kto może osiągnąć niezależność finansową?
Osoba, która osiąga dochód minimalny, a także ma problem z pokryciem codziennych wydatków znajduje się w trudniejszej sytuacji niż osoba zarabiająca dużą ilość pieniędzy miesięcznie. Nie oznacza to jednak, że w przypadku zarabiania mniejszej kwoty osiągnięcie niezależności finansowej jest niemożliwe. W niektórych sytuacjach to nie ilość pieniędzy będzie decydowała o szansie osiągnięcia własnej niezależności finansowej. Środki możemy zamienić na posiadane przez nas umiejętności.
Wielkie inwestycje w nieruchomości czy rozpoczęcie swoich działań na giełdzie nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Być może jeden z prostszych sposobów okaże się odpowiedni dla nas.
Sposoby na osiągnięcie dochodu pasywnego:
- źródła reklamowe – może to być strona internetowa, grupa, ale także reklama samochodowa,
- produkty cyfrowe – poradniki, scenariusze, książki, ebooki czy fotografie,
- wynajem sprzętu – na przykład lekki sprzęt budowlany,
- obligacje,
- wynajem całej nieruchomości lub pokoju.
Czy można osiągnąć niezależność finansową mając ograniczony budżet?
Osiągnięcie niezależności finansowej przy niewielkim budżecie jest trudne. Jak osiągnąć upragniony cel w przypadku małego przychodu miesięcznego? Najlepszym pomysłem będzie zainwestowanie w siebie, a dokładniej w rozwój osobisty. Dzięki rozwijaniu naszych umiejętności, ograniczony budżet nie będzie stanowił problemu w dążeniu do osiągnięcia niezależności finansowej. Jakie sposoby pozwolą rozwijać swoje kwalifikacje małym kosztem? Mogą to być:
- kursy stacjonarne lub online,
- webinary,
- książki lub e-booki,
- podcasty,
- portale działające w zakresie interesującej nas branży,
- warsztaty i konferencje,
- social media.
Niektóre z wyżej wymienionych sposobów są darmowe, inne mogą być dofinansowane z odpowiednich funduszy. Najważniejszym krokiem jest analiza potrzeb i wyznaczenie konkretnego celu. Z odpowiednim planem, dążenie do samorozwoju, a w konsekwencji do osiągnięcia niezależności finansowej będzie osiągalne bez ogromnego nakładu finansowego.
Niezależność finansowa - dlaczego warto do niej dążyć?
Niezależność finansowa niesie ze sobą długą listę korzyści. Przede wszystkim może stać się bardzo dobrym zabezpieczeniem na przyszłość. Niezależnie od tego czy dążymy do całkowitego uniezależnienia finansowego, czy staramy się zgromadzić określone oszczędności. Dochód pasywny będzie stanowił asekurację w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Dla wielu osób stała się elementem spokojniejszego życia.
Dochód pasywny, dzięki któremu osiągnięcie niezależności finansowej jest możliwe, nie wymaga od nas dużego zaangażowania czy wykonywania określonej pracy. W wielu przypadkach mały nakład finansowy nie będzie ogromną przeszkodą. Wielkie inwestycje możemy zamienić na umiejętności, które pomogą nam w osiągnięciu wyznaczonego celu.
Dodaj komentarz