Jak uzyskać numer PESEL dla cudzoziemców?
Posiadanie numeru PESEL umożliwia obywatelom RP korzystanie z niemal wszystkich usług polskiej administracji i uprawnień cywilno-prawnych. O nadanie tego numeru identyfikacji ubiegać się mogą także cudzoziemcy. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach przysługuje im to prawo.
Spis treści:
- Jak uzyskać numer PESEL dla cudzoziemców - najważniejsze informacje
- Kiedy można otrzymać numer PESEL dla cudzoziemców?
- Gdzie dostać numer PESEL dla cudzoziemców?
- Dokumenty potrzebne do uzyskania numeru PESEL dla cudzoziemców
- Koszt i czas oczekiwania na PESEL dla cudzoziemców
Jak uzyskać numer PESEL dla cudzoziemców - najważniejsze informacje
Posiadanie numeru PESEL przez cudzoziemców mieszkających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest konieczne do tego, by mogli oni w pełni korzystać z praw przysługujących polskim obywatelom. Prawo do otrzymania numeru PESEL nie przysługuje jednak wszystkim chętnym. By otrzymać ten indywidualny numer ewidencji ludności, należy spełniać jeden z kilku prawnie określonych warunków, jakie umożliwiają cudzoziemcom otrzymanie PESEL-u.
Sprawdziliśmy, w jakich sytuacjach imigranci oraz uchodźcy w Polsce mogą liczyć na nadanie im numeru PESEL. Przedstawimy także informacje, gdzie udać się z odpowiednim wnioskiem, jakie dokumenty zabrać i na jakie koszty się przygotować. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.
Oto najważniejsze informacje, z jakimi powinien zapoznać się każdy cudzoziemiec ubiegający się o polski numer PESEL:
- Numer PESEL przysługuje wszystkim cudzoziemcom, którzy posiadają zgodę na pobyt w Polsce.
- PESEL możesz otrzymać na dwa sposoby: z urzędu lub na wniosek.
- Aby otrzymać numer PESEL z urzędu wystarczy zameldować się na terenie Polski.
- Jeśli nie masz możliwości zameldowania się w Polsce, możesz ubiegać się o numer PESEL na wniosek.
- Numer PESEL nadawany jest w urzędach gminy, a w wyjątkowych sytuacjach – w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy.
- Za nadanie numeru PESEL nic nie zapłacisz.
- PESEL nadaje Minister Cyfryzacji.
Kiedy można otrzymać numer PESEL dla cudzoziemców?
Numer PESEL otrzymać można w Polsce na dwa sposoby:
- z urzędu – czyli nadany automatycznie,
- na wniosek – czyli po złożeniu odpowiednich dokumentów w urzędzie.
Niezależnie od sposobu uzyskania numeru PESEL (na wniosek lub z urzędu) cudzoziemiec musi spełnić jeden z prawnie określonych warunków, jakie pozwolą mu w ogóle obiegać się o nadanie numeru polskiej ewidencji ludności. Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.
1. Prawo stałego pobytu:
Jeśli jesteś obywatelem kraju Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub Konfederacji Szwajcarskiej, otrzymasz numer PESEL, jeśli tylko posiadać będziesz prawo do stałego pobytu w Polsce. Jeśli nie jesteś jednak obywatelem żadnego z wyżej wymienionych krajów, lecz posiadasz prawo do stałego pobytu w Polsce, numer PESEL otrzymasz, jeśli dzieckiem, rodziem lub małżonkiem obywatela UE, EFTA lub Konfederacji Szwajcarskiej.
2. Inne zezwolenie na pobyt:
Cudzoziemiec obiegający się o nadanie numeru PESEL może liczyć na pomyślne rozpatrzenie jego wniosku wtedy, jeśli posiada on zezwolenie na pobyt stały, zgodę na pobyt w Polsce jako długoterminowy rezydent UE lub zgodę na pobyt tolerowany. Wszyscy cudzoziemcy, jacy ze względów bezpieczeństwa opuścili swą ojczyznę i schronili się w Polsce, mogą liczyć na otrzymanie numeru PESEL. Wystarczy, iż posiadają oni status uchodźcy, odpowiedni azyl lub ochronę uzupełniającą, zgodę na ochronę czasową lub zgodę na pobyt ze względów humanitarnych.
3. Pokrewieństwo z uchodźcą:
Jeśli jesteś członkiem rodziny uchodźcy lub osoby posiadającej zgodę na ochronę czasową w Polsce, możesz liczyć na otrzymanie numeru PESEL. W takiej sytuacji musisz jednak wykazać odpowiednie spokrewnienie z danym cudzoziemcem – być jego rodzicem, dzieckiem lub małżonkiem.
Gdzie dostać numer PESEL dla cudzoziemców?
Cudzoziemcy, którzy kwalifikują się do otrzymania numeru PESEL w Polsce, muszą ubiegać się o jego nadanie o odpowiednim urzędzie – w zależności od tego, z jakich przyczyn kwalifikują się oni do otrzymania tegoż numeru:
- w odpowiednim urzędzie gminy – jeśli cudzoziemiec został lub chce zostać zameldowany na terenie Polski, musi udać się on do odpowiedniego urzędu gminy, do jakiej przynależy konkretne miejsce zameldowania. Ci istotne, w przypadku zameldowania numer PESEL zwykle zostaje nadany z urzędu, czyli automatycznie. Jeśli jednak cudzoziemiec nie jest i nie może być zameldowany, lecz zatrudniony jest na terenie Polski, wystarczy, iż uda się z wnioskiem o nadanie PESEL-u do odpowiedniego urzędu gminy – czyli tego, na którego zakresie terytorialnym znajduje się siedziba pracodawcy.
- w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy – jeśli cudzoziemca nie może uzyskać zameldowania na terenie Rzeczypospolitej i nie jest on także zatrudniony w Polsce, może on złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy. Urząd ten znajduje się na ulicy Nowogrodzkiej 43 w Warszawie.
Dokumenty potrzebne do uzyskania numeru PESEL dla cudzoziemców
Aby uzyskać numer PESEL musisz przygotować:
- odpowiedni wniosek – druk znajdziesz nie tylko we właściwym urzędzie gminy lub Urzędzie Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy, lecz także na stronie internetowej owych organów,
- dokument potwierdzający twoją tożsamość – dokument ten powinien nie tylko określać dane personalne wnioskodawcy, lecz także udowadniać spełnianie jednego z warunków przyznania numeru PESEL cudzoziemcy,
- umowę o pracę – jeśli decydujesz się na wnioskowanie o numer PESEL w urzędzie gminy, powołując się na pracę na terenie Polski, musisz przedłożyć dokument potwierdzający takową pracę i bezpośrednio wskazujący adres siedziby pracodawcy.
Koszt i czas oczekiwania na PESEL dla cudzoziemców
Złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL jest bezpłatne i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Wniosek o nadanie numeru PESEL zostaje przyjęty do weryfikacji od razu po jego złożeniu w odpowiednim urzędzie. Rządowe strony informacyjne nie podają jednak czasu, w jakim można liczyć na rozpatrzenie wniosku. O otrzymaniu indywidualnego numeru ewidencji ludności w Polsce wnioskodawca zostanie powiadomiony samodzielnie wskazanym we wniosku kanałem komunikacji. Sprawdź również ranking pożyczek z komornikiem.
Wszystkie komentarze
Jak tak piękne wszystko piszecie, to proszę mi wytłumaczyć dla czego Pani z pokoju 22 ( napewno osoba tam decydująca) z Urzędu Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy powiedziała mi że oni nie nadają numeru PESEL obce krajowcam, które mają umowę o pracę na czas nieokreślony i nie mają możliwości zameldowania , bo mają nieuczciwych właścicieli mieszkań , które nie chcą ich meldować. A ten PESEL bez meldunku nadają tylko zamożnym obcekrajowcem , które prowadzą biznes w Polsce?
kto to wymyślil ze cudoziemcom sie daje nasz pesel tak ładwo!!!!!!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz