Oszustwo na prokuratora

author
Dominika Byczek
30 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Prokurator w oczach wielu osób, szczególnie starszych, to osoba bardzo wysokiej rangi, osoba, którą należy traktować poważnie. Za takich właśnie chcą uchodzić oszuści i dlatego posunęli się do nowej metody oszustwa – podają się za prokuratora, by nikt nie odmówił im wykonania poleceń. Polecenie jest zazwyczaj jedno – “prokuratorzy” wymuszają przekazanie pieniędzy i po prostu je kradną. Sprawdzamy szczegóły.

Oszustwa coraz popularniejsze

Oszustwo na prokuratora nie jest tak popularne jak np.: oszustwo na masażystę lub oszustwo na pracownika administracji. Masażystę i pracownika administracji spodziewamy się spotkać w domu o wiele częściej niż prokuratora, więc to, że oszuści wykorzystują do przestępstw akurat miano takiego funkcjonariusza, jest bardzo niestandardowe.

W wielu osobach fakt, iż do ich drzwi puka osoba przedstawiająca się za prokuratora, wzbudziłby wiele wątpliwości. Jak się jednak okazuje – nie we wszystkich takie wątpliwości zostają zasiane i nawet ta metoda okazuje się skuteczną metodą przestępstwa, szczególnie wobec seniorów.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Oszustwa na prokuratora w Polsce

Niepopularność tej metody wzmaga jej niebezpieczeństwo – osoby, które mają paść ofiarą oszustów, mogą nie zdawać sobie sprawy, że w tak niestandardowej sytuacji mogą stracić wręcz całe oszczędności życia. Analizując różne przypadki, można opisać najbardziej prawdopodobny sposób działania oszustów.

Oszustwo na prokuratora – jak działają przestępcy?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że przestępcy najprawdopodobniej zachowywać się będą bardzo profesjonalnie i nie dadzą na pierwszy rzut oka odróżnić siebie od zawodowców. Mogą również przekonywać nas, że posiadają potwierdzające ich profesję dokumenty oraz że możemy zweryfikować ich prawdziwość dzwoniąc do służb.

Ofiarami przestępstw na prokuratora mogą paść głównie osoby starsze – często niedowidzące lub niemające odwagi zadzwonić do służb z pytaniem o wiarygodność osoby, która je odwiedza.

Oszustwo na prokuratora może rozpocząć się albo od wizyty “prokuratora” w naszym domu albo od telefonu od “prokuratora”. Z reguły rzekomy prokurator mówi, że przeprowadza właśnie akcję przeciw jakimś oszustom (np.: hakerom bankowym) i otrzymał informację, że dana osoba ma być kolejnym celem oszustwa. Prokurator zapewnia jednocześnie, że pomoże nam uchronić się przed atakiem oszustów. Wystarczy, że… dla naszego bezpieczeństwa przekażemy mu pieniądze. Jeżeli uwierzymy w historię rzekomego prokuratora, to tak naprawdę sami przekażemy własne pieniądze w jego ręce.

Prokurator-oszust będzie kazał nam albo wysłać pieniądze na konkretny numer konta albo wypłacić je szybko z banku i przekazać w gotówce. Jeżeli powiemy “prokuratorowi”, że oszczędności w gotówce mamy także w domu, zapewne przekona nas, byśmy te pieniądze też mu oddali.

Ważne! Prokurator nie musi działać sam. Praktyka pokazuje, że oszuści mogą działać parami. Jeden np.: kontaktuje się z ofiarą w celu przekonania do tego, że w istocie jest prokuratorem i że warto dla bezpieczeństwa powierzyć mu swoje pieniądze, a drugi z nich przychodzi – z polecenia prokuratora – odebrać gotówkę.

Oszustwa na prokuratora – odnotowane przypadki

Poniżej opisujemy kilka przypadków oszustów na prokuratora, które odnotowano w Polsce.

marzec 2020: 88-latka z Gdyni straciła oszczędności życia

Całe oszczędności życia straciła starsza kobieta z Gdyni, która całkowicie zawierzyła oszustom podającym się za prokuratorów. Najpierw jeden z oszustów zadzwonił do staruszki i poinformował ją, że jej pieniądze są zagrożone i mogą być ukradzione przez złodziei. W związku z tym zalecił kobiecie jak najszybsze wypłacenie środków z konta bankowego.

Nie przewidział jednak jednego – kobieta okazała się być niepełnosprawna i od razu oznajmiła, że nie jest w stanie sama udać się do banku. Oszust zachował jednak zimną krew i niezwłocznie zmienił taktykę – powiedział, że w takim razie kobieta powinna chronić również pieniądze, które trzyma w domu.

Zapowiedział, że przyśle po jej oszczędności swojego “człowieka z prokuratury”. Rzeczywiście po kilku godzinach w mieszkaniu staruszki pojawił się mężczyzna, który powiedział, że dla własnego bezpieczeństwa kobieta powinna dać mu pieniądze do sfotografowania – to miało uchronić ją przed rzeczywistą kradzieżą. Rzekomy “człowiek z prokuratury” miał zabrać pieniądze do wykonania im profesjonalnych zdjęć do własnego samochodu – niestety ślad po nim (i po pieniądzach) zaginął.

lipiec 2019: oszuści połączyli metodę na policjanta i na prokuratora

Do bardzo skomplikowanego oszustwa posunęli się przestępcy w Puławach. By oszukać 67-letnią kobietę, uknuli plan łączący oszustwo na policjanta z oszustwem na prokuratora, a nawet włączyli w to elementy oszustwa na pracownika bankowości. Kobieta straciła łącznie aż 90 000 zł. Jak przebiegało przestępstwo?

Najpierw do kobiety zadzwonił jeden z współprzestępców, który podał się za przedstawiciela banku. Poinformował, że do kobiety przyjedzie ktoś, komu będzie musiała podpisać ważne dokumenty bankowe. Tuż po tym zadzwonił do niej drugi z przestępców – tym razem podający się za policjanta z Centralnego Biura Śledczego. Zapewniał, że poprzedni telefon był telefonem od oszusta, a on, jako przedstawiciel CBŚ, prowadzi akcję przeciwko temu oszustowi.

Pytania i odpowiedzi

Oszustwo na prokuratora to rodzaj przestępstwa, w którym oszuści podszywają się pod rzekomych prokuratorów, aby wyłudzić pieniądze od swoich ofiar.

Oszuści wybierają tę metodę ze względu na prestiżowy status prokuratorów, który może wprowadzić ofiary w błąd i skłonić do współpracy.

Nie, oszustwo na prokuratora nie jest tak popularne jak inne formy oszustw, ale wciąż stanowi poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych.

Osoby starsze są często bardziej narażone, ponieważ mogą być bardziej podatne na manipulacje i obawiać się o swoje bezpieczeństwo.

Oszust podszywa się pod prokuratora i twierdzi, że ofiara jest celem oszustwa, prosząc ją o przekazanie pieniędzy na rzecz rzekomej akcji przeciwko oszustom.

Możesz poprosić o dokumenty potwierdzające tożsamość oraz skontaktować się z rzeczywistymi służbami, aby zweryfikować prawdziwość osoby przedstawiającej się jako prokurator.

Nie, prawdziwy prokurator nie żądałby pieniędzy w prywatnych sprawach ani nie angażowałby się w przekazywanie środków.

Ofiara traci pieniądze, które przekazuje oszustom, i może odczuwać emocjonalne i finansowe konsekwencje tego przestępstwa.

Oszuści mogą działać zarówno indywidualnie, jak i w grupach, aby przekonać ofiary do przekazania pieniędzy.

Najważniejsze jest zachowanie ostrożności i weryfikacja tożsamości osoby przedstawiającej się jako prokurator. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z rzeczywistymi służbami praworządnymi w celu potwierdzenia tożsamości tej osoby przed podjęciem jakichkolwiek działań.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Radlinie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Radlinie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Polacy pokochali kupowanie na wyprzedażach

Po świętach  przychodzi czas na wyprzedaże. Sklepy kuszą atrakcyjnymi promocjami i rabatami. Z najnowszego raportu firmy doradczej KPMG wynika, że 8 na 10 konsumentów przyznało, że zdarza im się czekać z zakupami do startu promocji lub wyprzedaży.

author
Aneta Jankowska
28 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

ING Bank Śląski do końca maja przedłużył zbiórkę na ochronę zdrowia

ING Bank Śląski poinformował o przedłużeniu zbiórki pieniężnej, z której środki mają wesprzeć służbę ochrony zdrowia. Bank przedłużył zbiórkę do końca maja 2020 roku. Do tej pory ludzie dobrej woli zasilili zbiórkę kwotą przekraczającą 660 000 złotych.

author
Patryk Byczek
05 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Paliwo najdroższe od 5 lat

Drożejące paliwo odbija się na portfelach Polaków. Analitycy Reflexu - firmy oferującej usługi konsultingowe dla branży paliw, zaznaczają, że rachunki za paliwo będą wyższe niż przed rokiem o 12% w przypadku benzyny, o 17% w przypadku diesla i o 18% w przypadku autogazu.

author
Aneta Jankowska
27 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Reszlu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Reszlu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
14 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank sesje Elixir

Chcesz sprawdzić, o której godzinie możesz spodziewać się pieniędzy na koncie w Santander Consumer Banku? A może chcesz wiedzieć, w jakich godzinach przelewy z tego banku są wysyłane? Sprawdź sesje wchodzące i wychodzące Elixir w Santander Consumer Banku.

author
Dominika Byczek
21 czerwca 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj