Oszustwo na prokuratora

Oszustwo na prokuratora

author
Dominika Sobieraj
08 kwietnia 2020

Prokurator w oczach wielu osób, szczególnie starszych, to osoba bardzo wysokiej rangi, osoba, którą należy traktować poważnie. Za takich właśnie chcą uchodzić oszuści i dlatego posunęli się do nowej metody oszustwa – podają się za prokuratora, by nikt nie odmówił im wykonania poleceń. Polecenie jest zazwyczaj jedno – “prokuratorzy” wymuszają przekazanie pieniędzy i po prostu je kradną.

Oszustwo na prokuratora nie jest tak popularne jak np.: oszustwo na masażystę lub oszustwo na pracownika administracji. Masażystę i pracownika administracji spodziewamy się spotkać w domu o wiele częściej niż prokuratora, więc to, że oszuści wykorzystują do przestępstw akurat miano takiego funkcjonariusza, jest bardzo niestandardowe.

W wielu osobach fakt, iż do ich drzwi puka osoba przedstawiająca się za prokuratora, wzbudziłby wiele wątpliwości. Jak się jednak okazuje – nie we wszystkich takie wątpliwości zostają zasiane i nawet ta metoda okazuje się skuteczną metodą przestępstwa, szczególnie wobec seniorów.

Oszustwa na prokuratora w Polsce

Niepopularność tej metody wzmaga jej niebezpieczeństwo – osoby, które mają paść ofiarą oszustów, mogą nie zdawać sobie sprawy, że w tak niestandardowej sytuacji mogą stracić wręcz całe oszczędności życia. Analizując różne przypadki, można opisać najbardziej prawdopodobny sposób działania oszustów.

Oszustwo na prokuratora – jak działają przestępcy?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że przestępcy najprawdopodobniej zachowywać się będą bardzo profesjonalnie i nie dadzą na pierwszy rzut oka odróżnić siebie od zawodowców. Mogą również przekonywać nas, że posiadają potwierdzające ich profesję dokumenty oraz że możemy zweryfikować ich prawdziwość dzwoniąc do służb.

Ofiarami przestępstw na prokuratora mogą paść głównie osoby starsze – często niedowidzące lub niemające odwagi zadzwonić do służb z pytaniem o wiarygodność osoby, która je odwiedza.

Oszustwo na prokuratora może rozpocząć się albo od wizyty “prokuratora” w naszym domu albo od telefonu od “prokuratora”. Z reguły rzekomy prokurator mówi, że przeprowadza właśnie akcję przeciw jakimś oszustom (np.: hakerom bankowym) i otrzymał informację, że dana osoba ma być kolejnym celem oszustwa.

Prokurator zapewnia jednocześnie, że pomoże nam uchronić się przed atakiem oszustów. Wystarczy, że… dla naszego bezpieczeństwa przekażemy mu pieniądze. Jeżeli uwierzymy w historię rzekomego prokuratora, to tak naprawdę sami przekażemy własne pieniądze w jego ręce.

Prokurator-oszust będzie kazał nam albo wysłać pieniądze na konkretny numer konta albo wypłacić je szybko z banku i przekazać w gotówce. Jeżeli powiemy “prokuratorowi”, że oszczędności w gotówce mamy także w domu, zapewne przekona nas, byśmy te pieniądze też mu oddali.

Ważne! Prokurator nie musi działać sam. Praktyka pokazuje, że oszuści mogą działać parami. Jeden np.: kontaktuje się z ofiarą w celu przekonania do tego, że w istocie jest prokuratorem i że warto dla bezpieczeństwa powierzyć mu swoje pieniądze, a drugi z nich przychodzi – z polecenia prokuratora – odebrać gotówkę.

Oszustwa na prokuratora – odnotowane przypadki

Poniżej opisujemy kilka przypadków oszustów na prokuratora, które odnotowano w Polsce. Wydarzenia opisujemy w kolejności od najnowszego.


marzec 2020: 88-latka z Gdyni straciła oszczędności życia

Całe oszczędności życia straciła starsza kobieta z Gdyni, która całkowicie zawierzyła oszustom podającym się za prokuratorów. Najpierw jeden z oszustów zadzwonił do staruszki i poinformował ją, że jej pieniądze są zagrożone i mogą być ukradzione przez złodziei. W związku z tym zalecił kobiecie jak najszybsze wypłacenie środków z konta bankowego.

Nie przewidział jednak jednego – kobieta okazała się być niepełnosprawna i od razu oznajmiła, że nie jest w stanie sama udać się do banku. Oszust zachował jednak zimną krew i niezwłocznie zmienił taktykę – powiedział, że w takim razie kobieta powinna chronić również pieniądze, które trzyma w domu.

Zapowiedział, że przyśle po jej oszczędności swojego “człowieka z prokuratury”. Rzeczywiście po kilku godzinach w mieszkaniu staruszki pojawił się mężczyzna, który powiedział, że dla własnego bezpieczeństwa kobieta powinna dać mu pieniądze do sfotografowania – to miało uchronić ją przed rzeczywistą kradzieżą. Rzekomy “człowiek z prokuratury” miał zabrać pieniądze do wykonania im profesjonalnych zdjęć do własnego samochodu – niestety ślad po nim (i po pieniądzach) zaginął.


lipiec 2019: oszuści połączyli metodę na policjanta i na prokuratora

Do bardzo skomplikowanego oszustwa posunęli się przestępcy w Puławach. By oszukać 67-letnią kobietę, uknuli plan łączący oszustwo na policjanta z oszustwem na prokuratora, a nawet włączyli w to elementy oszustwa na pracownika bankowości. Kobieta straciła łącznie aż 90 000 zł. Jak przebiegało przestępstwo?

Najpierw do kobiety zadzwonił jeden z współprzestępców, który podał się za przedstawiciela banku. Poinformował, że do kobiety przyjedzie ktoś, komu będzie musiała podpisać ważne dokumenty bankowe. Tuż po tym zadzwonił do niej drugi z przestępców – tym razem podający się za policjanta z Centralnego Biura Śledczego. Zapewniał, że poprzedni telefon był telefonem od oszusta, a on, jako przedstawiciel CBŚ, prowadzi akcję przeciwko temu oszustowi.

Kobieta miała wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego policjanta, więc ten polecił kobiecie, by zadzwoniła na 997 i sama zapytała, czy taka sprawa w istocie jest prowadzona. Pod tym  numerem czekał już kolejny oszust, który przedstawił się kobiecie jako prokurator i potwierdził całą toczącą się akcję łapania rzekomego przestępcy bankowego.

Po tym potwierdzeniu kobieta ostatecznie zawierzyła oszustom i zdecydowała się wypłacić pieniądze z banku, by uchronić je przed kradzieżą ze strony bankowców. Pieniądze policjantom chciała jednak – dla pełnego bezpieczeństwa – przekazać osobiście. Nie zdążyła jednak dojść na komendę. Okazało się, że oszuści obserwowali ją w drodze i, kiedy tylko zorientowali się w jej zamiarach, po prostu doprowadzili do kradzieży trzymanej przez nią torby z pieniędzmi.


marzec 2019: przelała pieniądze oszustom, by nie ukradli ich hakerzy

Oszustwo na prokuratora miało również miejsce w Tuchowie. Tam ofiarą przestępców padła 54-letnia kobieta, która uwierzyła mężczyźnie dzwoniącemu do niej i podającemu się za prokuratora prowadzącego akcję przeciw bankowym hakerom.

Mężczyźnie udało się przekonać kobietę, że jej konto jest zagrożone, ponieważ miała stać się kolejnym celem hakerów. “Ratunkiem” przed wyczyszczeniem konta miało być przekazanie wszystkich środków na konto podane przez prokuratora.

Co więcej – kobieta na tyle zaufała dzwoniącemu, że zdecydowała się także na wzięcie kredytu na 50 000 zł i przelaniu całej kredytowanej kwoty również na konto oszusta. Na skutek całej akcji kobieta straciła łącznie ponad 90 000 zł.


Źródła:

https://trojmiasto.onet.pl/gdynia-oszustwo-na-prokuratora-88-latka-stracila-oszczednosci-zycia/bfp23y7

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-03-22/oszustwo-na-prokuratora-oszczednosci-i-pieniadze-z-kredytu-przelala-na-falszywe-konto/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: “Karta kredytowa z bonem do Biedronki” w mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 października 2020

Promocja: “Karta kredytowa z bonem do Biedronki” w mBanku

Bank Pekao w Sędziszowie Małopolskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 lipca 2019

Bank Pekao w Sędziszowie Małopolskim

PKO BP w Ryglicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 października 2019

PKO BP w Ryglicach

Szybkie pożyczki Cieszyn
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Cieszyn

Porównaj