PKO Bank Polski i KIR rozwijają technologię blockchain
PKO BP poinformował w komunikacie prasowym, że współpraca PKO Bank Polski wraz z KIR w ramach projektów bazujących na technologii blockchain staje się jeszcze bardziej spójna. Następnym wdrożeniem, do którego wykorzystano rejestry uproszczone po uruchomieniu trwałego nośnika, jest tak zwany system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych. Sprawdzamy szczegóły.
Nowo powstały system to partnerski projekt PKO Banku Polskiego i Krajowej Izby Rozliczeniowej, przy współpracy z Ministerstwa Finansów.
Wartość rynku blockchain
Eksperci szacują, że do końca 2025 roku wartość światowego rynku rozwiązań blockchain wyniesie 39 700 000 000 dolarów. Sektor finansowy wpisuje się w awangardzie beneficjentów praktycznego zastosowania technologii blockchain. W naszym kraju także pojawia się coraz więcej projektów, które działają w oparciu o technologię blockchain i jej zalety. Krajowa Izba Rozliczeniowa działa w projekcie jako technologiczny hub dla krajowego sektora finansowego, natomiast PKO BP jest uznawany za sektorowego lidera innowacyjności. Instytucje w przeszłości realizowały już wspólnie projekt dotyczące rozwoju usług na bazie blockchain Hyperledger Fabric.
Wdrożenie przeprowadzone z Ministerstwem Finansów i KIR jest precedensem w obszarze jednostek sektora publicznego w Polsce. Jako lider sektora bankowego, dostrzegamy potrzebę ciągłego eksplorowania możliwości stwarzanych przez nowe technologie, co udowodniliśmy już wielokrotnie. Dzięki rozwiązaniom takim jak system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych, mamy możliwość zwiększania świadomości naszych partnerów z zakresu zalet, realiów implementacji oraz praktycznych zastosowań technologii blockchain.
– mówił cytowany w komunikacie Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego
Najważniejsze informacje dla Klientów:
Wdrożenie przygotowane przez instytucje jest kolejnym etapem ich współpracy. Do tej pory firmy udostępniły takie narzędzia jak:
– trwały nośnik,
– trwały nośnik 2.0,
które pozwalały na bezpieczne przechowywanie i dostarczanie dokumentów metodą cyfrową. W listopadzie ubiegłego roku, dzięki współpracy Chmury Krajowej, Fundacji Cyberium, Fundacji Fintech Poland, IBM, KIR, PKO Banku Polskiego oraz UKNF wprowadzono i uruchomiono pierwszą w kraju Piaskownicę Blockchain, w której innowatorzy w bezpiecznym środowisku mogą darmowo testować swoje rozwiązania, zanim wprowadzą je na rynek.
Wierzymy, że blockchain to technologia, której rozwój warto wspierać. Widzimy korzyści jakie daje praktyczne zastosowanie blockchain, niezależnie od branży. Współpraca z PKO Bankiem Polskim pozwala wspólnie wyznaczać nowe standardy nie tylko dla sektora finansowego, ale dla całej gospodarki.
– mówił cytowany w komunikacie Piotr Alicki, Prezes Zarządu KIR
PKO BP
PKO jest największą i najpopularniejszą instytucją bankową w Polsce. Zysk netto PKO w trzecim kwartale 2019 roku wyniósł ponad 1 230 000 000 złotych. Pod koniec czwartego kwartału ubiegłego roku grupa wypracowała aktywa na poziomie ponad 342 000 000 000 złotych. Na koniec trzeciego kwartału 2019 roku mobilna aplikacja IKO była aktywna na ponad 4 000 000 urządzeń. Akcje spółki widoczne są GPW w Warszawie od 2004 roku. Grupa kieruje swoją ofertę do Klientów indywidualnych oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.
źródło: https://media.pkobp.pl/125375-kir-i-pko-bank-polski-konsekwentnie-rozwijaja-technologie-blockchain
Wszystkie komentarze
puqL/**/ORDER/**/BY/**/1--/**/-
Dodaj komentarz