PKO BP chce przejmować zagraniczne banki?

PKO BP chce przejmować zagraniczne banki?

author
Dominika Sobieraj
28 marca 2019

Takie są właśnie plany Zbigniewa Jagiełło, prezesa największego polskiego banku. Jak wskazał w rozmowie z “Pulsem Biznesu”, to właśnie rozszerzenie działań banku na kraje zagraniczne, np.: Czechy, Niemcy i Słowacja. Czy rzeczywiście jest szansa na to, że dojdzie do przejęcia dużych banków w innych krajach?

O planach banku PKO BP prezes poinformował w rozmowie z “Pulsem Biznesu”. Zbigniew Jagiełło zaznaczył, że bank jest zainteresowany jedynie dużymi transakcjami, a więc można spodziewać się, że na celowniku są największe banki naszych zagranicznych sąsiadów. O przejęciu mniejszych organizacji prezes powiedział jedynie w stosunku do naszych zachodnich sąsiadów.

PKO BP PRZEJMIE BANKI W CZECHACH, NA SŁOWACJI I W NIEMCZECH

Prezes zaznaczał w rozmowie, że wyjście na rynek zagraniczny byłoby dla największego polskiego banku dużą szansą na rozwój.

"

Mamy dobrze prosperujące oddziały w Niemczech, Czechach, kolejny otwieramy na Słowacji, mamy też bank na Ukrainie. To jednak za mało jak na potencjał kraju i PKO. Chciałbym, żebyśmy mieli silną pozycję w krajach ościennych

– wskazywał Zbigniew Jagiełło w wywiadzie dla “Pulsu Biznesu”. Kierunkami mają być – zgodnie ze wskazaniami samego prezesa – kraje takie jak:

  1. Czechy,
  2. Słowacja
  3. Niemcy

oraz ewentualnie kraje nadbałtyckie, czyli być może Litwę, Łotwę, Estonię, a może i kraje skandynawskie (Szwecję czy Finlandię).

Ekspansja PKO BP

Choć konkretnych planów jeszcze nie podano, to wiadomo już, że prezes banku nie jest zainteresowany małymi transakcjami. Wyjątek mógłby zrobić jedynie w stosunku do Niemiec, gdzie dopuszczałby przejęcie pomniejszego banku. W innych krajach celem są jedynie duże i działające prężnie banki lokalne. Jak wskazywał w rozmowie Zbigniew Jagiełło:

"

Nie mamy umiejętności budowania banku od podstaw i nie jest to ścieżka dla nas. Możemy natomiast przejąć bank i szybko go rozwijać. Od wielu lat aktywnie przyglądamy się ofertom na różnych rynkach. Dotychczas nigdzie nie pojawiła się taka okazja, jak w przypadku BZ WBK czy Pekao, że znaczący inwestor zdecydował się sprzedać duży bank na danym rynku, stwarzając okazję przejęcia wartościowego aktywa.

Inne podejście do rynku niemieckiego wynika z jego specyfiki. Przejęcie tam małych banków mogłoby pomóc w nauczeniu się zasad działania tego rynku. Sukces mogłyby natomiast przynieść działania zmierzające do dorównania poziomem wykupionego banku do innych banków obecnych w Niemczech. Jagiełło twierdzi, że dzięki temu dałoby się “szybko osiągnąć efekt lokalnej przewagi konkurencyjnej”.

Współpraca z krajami, w których jest dużo Polaków

Prezes PKO BP przyznaje, że wybór krajów jest (i będzie) nieprzypadkowy. Z praktycznego punktu widzenia łatwiej bowiem współpracować z tymi krajami, w których zamieszkuje duży procent Polaków. Dzięki temu działalność bankowa – jak zaznacza Zbigniew Jagiełło – można łatwo “oprzeć na współpracy z polskim biznesem”.

Jego bowiem zdaniem ekspansja banku powinna następować właśnie na te kraje, w których silnie obecny jest polski żywioł gospodarczy. Rodacy mogą być zatem siłą napędową nowych inwestycji największego polskiego banku.


Źródła:

https://www.pb.pl/wywiad-pulsu-ze-zbigniewem-jagiella-prezesem-pko-bp-pko-bp-wypatruje-okazji-za-granica-956978

https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/pko-zainteresowane-przejeciami-bankow-z-innych-krajow/3dd3zfv

https://biznes.radiozet.pl/Newsy/PKO-BP.-Plany-przejecia-zagranicznych-bankow-przez-prezesa-Zbigniewa-Jagielle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rodzaje zabezpieczeń przy kredycie samochodowym
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
11 sierpnia 2023

Rodzaje zabezpieczeń przy kredycie samochodowym

Santander Bank Polska w Kolbuszowej
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Kolbuszowej

ING w składzie Diversity & Inclusion Rating
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 maja 2020

ING w składzie Diversity & Inclusion Rating

Rekord oszustw przy użyciu kart płatniczych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 maja 2019

Rekord oszustw przy użyciu kart płatniczych

Pożyczki bez BIK Katowice
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Katowice

Zadłużenie piekarni – raport BIG InfoMonitor
Wpisy
author
Aneta Jankowska
23 października 2018

Zadłużenie piekarni – raport BIG InfoMonitor

Porównaj