PKO BP zbuduje szpital covidowy w Poznaniu
PKO BP, jako spółka Skarbu Państwa, weźmie udział w budowie szpitali tzw. covidowych, czyli zwiększających liczbę łóżek dostępnych dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Bank będzie odpowiedzialny za budowę jednego ze szpitali – tego, który zlokalizowany będzie w Poznaniu. Sprawdzamy szczegóły.
Szpital tymczasowy, który ma służyć pacjentom chorym na koronawirusa, powstaje dzięki PKO Banku Polskiego, czyli spółce należącej do Skarbu Państwa.
Budowa tymczasowych szpitali to kolejny sposób, w jaki wspieramy Polaków w tym trudnym czasie. Zwłaszcza teraz ważna jest solidarność
– wskazuje prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło.
Szpital koronawirusowy w Poznaniu
Szpital tymczasowy w Poznaniu powstanie w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ma zostać w pełni wyposażony już do końca listopada, a więc grudniu trafią do niego pierwsi pacjenci wymagający opieki lekarskiej z powodu ciężkiego zakażenia koronawirusem.
Najważniejsze informacje dla Klientów:
W szpitalu poznańskim będzie łącznie prawie 600 łóżek, w tym 48 łóżek intensywnej terapii. To jednak niejedyny szpital, który będzie zbudowany w najbliższym czasie. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Aktywów Państwowych, z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego zbudowanych będzie łącznie 16 szpitali tymczasowych zlokalizowanych w siedmiu województwach.
Nowych szpitali tymczasowych będzie 16
Szpitale tymczasowe będą wybudowane przez dziewięć różnych spółek Skarbu Państwa, z których tylko jedną jest PKO Bank Polski. Pozostałe spółki zaangażowane w budowę to:
- PKN Orlen,
- Lotos,
- Totalizator Sportowy,
- Tauron,
- Grupa Azoty,
- Węglokoks,
- KGHM,
- PGZ.
Poza wymienionymi wyżej spółkami w projekt zaangażowany jest również Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki BGK w Siedlcach powstanie szpital tymczasowy na około 200 chorych. Po wybudowaniu wszystkich 16 szpitali liczba łóżek dostępnych dla pacjentów koronawirusowych wzrośnie o 3000.
“Do spółek należą kwestie inwestycyjne i organizacyjne. Koszty budowy poniesie Skarb Państwa. Stroną medyczną oraz administracyjną zajmują się wojewoda wraz ze szpitalami patronackimi. To oni zapewnią odpowiednie zgody, kadrę i sprzęt” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/spolki-skarbu-panstwa-zbuduja-na-mazowszu-szpitale-do-walki-z-pandemia
Dodaj komentarz