PKO BP ostrzega przed fałszywymi telefonami

PKO BP ostrzega przed fałszywymi telefonami

author
Aleksandra Gościnna
19 kwietnia 2020

Bank PKO BP w najnowszym komunikacie poinformował o nowym zagrożeniu. Fałszywi pracownicy próbują nakłonić Klientów do zainstalowania dodatkowych aplikacji. Na czym polega oszustwo i jakie są zagrożenia? Sprawdzamy.

Niestety coraz częściej spotykamy się z różnego rodzaju oszustwami, które prowadzą do wyłudzenia danych. Oszuści znają wiele sposobów, by skutecznie podszywać się pod zaufane instytucje. Z problemem tym muszą nieustannie walczyć także banki.

Każdego dnia jesteśmy narażeni na nowe sposoby wyłudzania danych. Nie ma jednej grupy, która jest łatwym celem. Narażone na ataki oszustów są zarówno osoby starsze, jak i młodsze – wszyscy, którzy mogą odebrać telefon od nieznanego numeru i uwierzyć w przekonujące słowa oszustów.

Oszustwo na pracownika PKO BP – na czym polega?

Tym razem jest to oszustwo przez telefon. Oszuści, którzy przedstawiają się jako pracownicy banku, próbują namówić do ściągnięcia dodatkowych aplikacji na urządzenie mobilne lub komputer. Miałby one być dodatkową ochroną podczas dokonywania transakcji online.

Aplikacja, którą mielibyśmy pobrać, służy do zdalnej weryfikacji Klientów. Jak czytamy w komunikacie PKO BP, należy do nich TeamViewer QuickSupport.

W celu zyskania zaufania, a tym samym wyłudzenia większej ilości danych, oszuści powołują się na konieczność zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Niestety zdarza się, że fałszywi pracownicy są na tyle wiarygodni, że udaje im się osiągnąć swój cel. W efekcie niewinne osoby narażone są na sporo nieprzyjemności.

Na jakie straty jesteśmy narażeni?

Głównym celem oszustów, którzy nakłaniają nas na pobranie aplikacji, jest wyłudzenie naszych szczegółowych danych. Szczególnie tych, które są niezbędne przy logowaniu do bankowości mobilnej.

Jakie będą skutki utracenia tych danych? Oszuści mogą wykorzystywać nasz rachunek bankowy do wykonywania przelewów, w efekcie my utracimy swoje środki.

Co robić, by nie zostać ofiarą oszustwa?

Coraz częściej słyszymy o oszustwach, wiele z nich wykonywanych jest przez telefon. Z tego względu należy zawsze upewnić się, że rozmawiamy z osobą, za którą podaje się osoba po drugiej stronie. Jednak bez względu na to, czy rzeczywiście rozmawiamy z pracownikiem banku, czy z oszustem, pamiętajmy o tym, żeby chronić swoje dane i hasła.

Dlatego przede wszystkim trzeba pamiętać, by zachować szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych, gdy nie mam całkowitej pewności co do tego, kto znajduje się po drugiej stronie. Z tego względu w żadnym wypadku nie należy podawać haseł, które umożliwią niepożądanym osobom dostęp do naszych kont.

Jak zapewnia PKO BP, jego pracownicy nigdy nie domagają się pobierania żadnych dodatkowych aplikacji, szczególnie takich, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście rozmawiamy z odpowiednią osobą, możemy przerwać rozmowę i niezwłocznie skontaktować się z pracownikiem PKO Banku Polskiego. Dane kontaktowe znajdziemy na stronie internetowej.


Źródło:
https://www.pkobp.pl/aktualnosci/proby-podszywania-sie-pod-bank-telefon/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Piotrkowie Trybunalskim
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
10 marca 2022

Lombardy w Piotrkowie Trybunalskim

Darmowe porady prawne dla wszystkich Polaków?
Ekonomia
author
Halszka Gronek
25 czerwca 2018

Darmowe porady prawne dla wszystkich Polaków?

Automat na pożyczki
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
17 września 2015

Automat na pożyczki

Bank Pekao w Łochowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019

Bank Pekao w Łochowie

Net Credit – pożyczki przez Internet do 4000 zł
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
17 października 2015

Net Credit – pożyczki przez Internet do 4000 zł

Provident w Sochaczewie
Oddziały
author
Patryk Byczek
06 marca 2019

Provident w Sochaczewie

Porównaj