Polacy mało wiedzą o kredytach i pożyczkach

Polacy mało wiedzą o kredytach i pożyczkach

author
Halszka Gronek
27 października 2019

Kolejna edycja testu wiedzy finansowej firmy Maison&Partners przyniosła niezadowalające wyniki. Prawie połowa Polaków nie potrafi wybrać najkorzystniejszej oferty pożyczkowej, a trzy piąte z nas nie wie, czym jest okres bezodsetkowy. Na szczęście my sami jesteśmy świadomi własnych braków w edukacji finansowej. Najgorzej oceniamy poziom wiedzy w zakresie przedsiębiorczości. 

Przeciętny Polak nie może pochwalić się dobrą znajomością zasad rządzących rynkiem finansowym. Jak wynika z testu wiedzy finansowej przeprowadzonego przez firmę Maison&Partners na zlecenie platformy kapitalni.org, poziom obeznania polskich konsumentów w sprawach wartości pieniądza czy rynku kredytowego można określić jako dostateczny. Powołując się na konkretne liczby, Polacy zyskali średnio 13,33 poprawnych odpowiedzi na 27 pytań testu wiedzy. Nieco lepsze wyniki osiągnęliśmy w ubiegłym roku. 

Test wiedzy finansowej

Jak czytamy w raporcie sporządzonym przez Maison&Partners, ponad połowa Polaków nie ma pojęcia o tym, iż przez inflację pieniądze tracą na wartości. Nic wiec dziwnego, iż dla większości polskiego społeczeństwa nieznane pozostaje zjawisko iluzji pieniądza polegające na uwzględnianiu jedynie nominalnej wartości posiadanej gotówki, bez zwrócenia uwagi na wartość rzeczywistą. Terminy takie jak siła nabywcza pieniądza zdają się w tej kwestii budzić równie wiele wątpliwości – niestety nie świadczy to najlepiej o poziomie polskiej edukacji.

"

Ponad 50 proc. biorących udział w badaniu nie potrafi znaleźć najkorzystniejszej oferty pożyczki, a 61 proc. nie wie, co to jest okres bezodsetkowy. Niestety nie znamy także swoich praw – aż 55 proc. z nas nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego, mamy prawo dowiedzieć się, jaka była tego przyczyna

– czytamy w raporcie opracowanym w oparciu o test wiedzy finansowej Maison&Partners.

Budżet domowy i oszczędzanie

Wiedza finansowa Polaków nie ogranicza się jedynie do znajomości terminów „inflacja” i „siła nabywcza pieniądza”, czy też do zaznajomienia z podstawowymi regułami rynku kredytowo-pożyczkowego. Pytania z zakresu finansów, jakie firma Maison&Partners zadała polskim respondentom, dotyczyły także spraw bodaj najbardziej „przyziemnych”, a więc budżetu domowego. Niestety wyniki tej części testu okazały się równie niepokojące. Przykład?

Ze wskazań konsumentów poddanych testowi wywnioskowano, iż blisko 62% Polaków nie wie, że planując budżet domowy, najlepiej jest rozpisać go na okres jednego roku – tak, by móc w nim zawrzeć większe wydatki, takie jak przykładowo koszt wakacyjnego wyjazdu. Nieco lepiej wygląda kwestia oszczędzania, a najlepiej – bezpieczeństwa w Sieci i ochrony danych osobowych. W raporcie czytamy:

"

85 proc. z nas ma świadomość, że w przypadku, w którym ktoś posłuży się naszymi danymi osobowymi, powinniśmy ten fakt zgłosić policji oraz unieważnić dowód osobisty. Zachowujemy też ostrożność w internecie – 2/3 Polaków sprawdza najpierw wiarygodność atrakcyjnych ofert online na oficjalnym profilu firmy.

Wiedza niska, choć wysokie zapowiedzi

Nie da się ukryć, iż wiedza polskiego społeczeństwa w zakresie finansów pozostawia wiele do życzenia. Mimo kiepskich wyników testu zorganizowanego przez firmę Maison&Partners, większość Polek i Polaków jest przekonana, że posiada wysoką wiedzę i umiejętności dotyczące poszczególnych tematów ekonomicznych. 

Najlepiej oceniamy swą wiedzę w zakresie gospodarowania budżetem domowym – aż 80% ankietowanych określiło jej poziom na wysoki lub średni. Na drugim miejscu znalazły się płatności bezgotówkowe kartą lub płatności internetowe – w ich przypadku odsetek respondentów określających swą wiedzę na wysoką lub średnią wynosił 73%. Z kolei trzecie miejsce na podium przypadło tematyce ochrony danych osobowych – zdaniem 62% Polek i Polaków ich wiedza w tym zakresie jest conajmniej średnia.

Z czym w naszej opinii idzie nam najgorzej? Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Maison&Partners wskazują, iż z przedsiębiorczością i prowadzeniem własnej firmy. Tylko 5% respondentów uważa swą wiedzę w tym zakresie za wysoką, a 26% za średnią. Z drugiej strony aż 39% wskazało, że ich wiedza i umiejętności przedsiębiorcze są małe, a 30% określiło poziom wiedzy na zerowy. 

Myślimy praktycznie i pragmatycznie 

Agnieszka Szczepanik z Wonga Polska wyjaśnia, że wiedza polskiego społeczeństwa w zakresie finansów jest nierówna i zależy przede wszystkim od tego, jakie informacje przydają się nam na codzień, a jakie – przez brak bieżącego zapotrzebowania – uważamy za specjalistyczne i zbędne. Ekspertka tłumaczy:

"

Polacy praktycznie podchodzą do wiedzy finansowej. Najważniejsze jest dla nich zarządzanie domowym budżetem, czyli sprawa, który dotyka bezpośrednio każdego z nas. Można więc wyciągnąć wniosek, że ogólna wiedza ekonomiczna, która nie jest przydatna na co dzień, jest spychana przez rodaków na drugi plan w hierarchii ważności.

Warto również pokreślić iż aż 46% z nas uważa, że miejscem, z którego Polki i Polacy powinni wynosić wiedzę dotyczącą finansów, jest szkoła. Nieco mniej, bo dokładnie 36%, ankietowanych odparło, że edukowanie w szeroko rozumianej tematyce ekonomicznej winno leżeć w gestii instytucji państwowych. Około 29% tego typu obowiązek przypisuje mediom, a 30% – rodzicom. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

mBank placówki w Opolu
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 lutego 2019

mBank placówki w Opolu

Szpitale mają prawie 4 mld długów
Wpisy
author
Aneta Jankowska
27 czerwca 2017

Szpitale mają prawie 4 mld długów

Bank Pekao ze zbiórką przeciw pandemii
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 maja 2020

Bank Pekao ze zbiórką przeciw pandemii

Kredyt konsolidacyjny Rzeszów
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Rzeszów

Kiedy dostaniemy pouczenie zamiast mandatu?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
11 lipca 2018

Kiedy dostaniemy pouczenie zamiast mandatu?

Porównaj