Polski Instytut Ekonomiczny – czym się zajmuje?

Polski Instytut Ekonomiczny – czym się zajmuje?

author
Dominika Byczek
27 stycznia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawia się jako publiczny think tank gospodarczy. Czym w istocie jest i jakie są jego zadania? Sprawdzamy.

Spis treści:

  1. Zadania Polskiego Instytutu Ekonomicznego
  2. Struktura Polskiego Instytutu Ekonomicznego
  3. Polski Instytut Ekonomiczny – historia
Zwiń spis treści

Zadania Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Podstawowym zadaniem PIE jest dostarczanie analiz i ekspertyz rynkowych potrzebnych do realizacji wieloletniego planu rządowego: Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ponadto Polski Instytut Ekonomiczny ma zajmować się popularyzacją polskich badań naukowych (zarówno ekonomicznych, jak i społecznych) w kraju i za granicą.

Wypunktujmy pozostałe najważniejsze zadania, za których realizację odpowiedzialny jest Polski Instytut Ekonomiczny:

  • Gromadzenie księgozbioru specjalistycznego oraz całej dokumentacji badań naukowych.
  • Dbanie o upowszechnianie wiedzy o stanie polskiej sytuacji gospodarczej i tendencjach zmian w niej zachodzących.
  • Organizacja różnego rodzaju konferencji i seminariów, na których byłyby prezentowane wyniki badań instytutu.
  • Rozpowszechnianie wiedzy na temat rozwoju stosunków gospodarczych.
  • Organizacja szkoleń z zakresu wiedzy ekonomicznej i społecznej.

Polski Instytut Ekonomiczny nie działa w pojedynkę – do współpracy zaprasza polskie i zagraniczne jednostki naukowe i akademickie, a także angażuje do działania różnego rodzaju instytucje i osoby fizyczne. Celem nawiązywania kontaktów z jednostkami zagranicznymi jest popularyzacja polskich badań w tym zakresie.

Struktura Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polski Instytut Ekonomiczny działa w oparciu o ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o Polskim Instytucie Ekonomicznym. Działalność instytutu jest finansowana z corocznej dotacji pochodzącej z budżetu państwa. Na kolejne lata (do 2027 roku) wskazano w ustawie kwotę maksymalnego limitu wydatków państwa na ten cel. Rocznie Polski Instytut Ekonomiczny może otrzymać do 15 milionów zł. Nie każda instytucja otrzymuje środki w takiej wysokości. Możliwe do zaciągnięcia kwoty dla osób fizycznych są jeszcze mniejsze, a przykładem może być kredyt do 10 tysięcy zł.

Poza tym PIE może czerpać środki na działalność między innymi z:

  • dotacji celowych z budżetu państwa,
  • środków z Unii Europejskiej,
  • przychodów z tytułu różnego rodzaju projektów badawczych i programów,
  • spadków i darowizn (podatki od darowizn).

Polski Instytut Ekonomiczny – historia

Polski Instytut Ekonomiczny w obecnym kształcie nawiązuje do wieloletniej tradycji istnienia Instytutu Badań Koniunktur Gospodarczych. Pierwotnie taka jednostka została utworzona w 1926 roku przez Edwarda Lipińskiego – znanego ekonomistę, działacza społecznego, współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.

W założeniu działanie instytutu miało być wzorowane na podobnej jednostce funkcjonującej wtedy przy Uniwersytecie Harvarda. Instytut Badań Koniunktur Gospodarczych powstał przy Głównym Urzędzie Statystycznym. Po dwu latach ustalono także ostateczna nazwę – nowa jednostka miała nazywać się Instytut Badań Koniunktur Gospodarczych i Cen.

Działania instytutu były wtedy kilkutorowe. Dzięki danym z Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej instytut mógł na bieżąco monitorować rynek pracy i wskazywać jego trendy. Obliczano wtedy poziom bezrobocia i próbowano wskazywać jego przyczyny. Należy pamiętać, iż istnieją rodzaje bezrobocia, a każdy z nich jest uzależniony od innych czynników.

Instytut miał także dostęp do danych Izby Przemysłowo-Handlowej i danych Banku Polskiego, dzięki czemu mógł zajmować się badaniem rachunku bilansu płatniczego Polski. IBGiC badał także proces reglamentacji cen oraz strukturę zbytu przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju. Finalnie zatem obszar działania był jeszcze szerszy niż w przypadku harwardzkiego pierwowzoru.

Niemały wkład dla wzmacniania pozycji Zakładu mieli Witold Trompczyński i Wiesław Rydygier. W 1969 r. przekształcono ten resortowy zakład w Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. Badał on – teoretycznie i empirycznie – efektywność polskiego handlu zagranicznego. Pracownicy analizowali także przemiany struktury towarowej i geograficznej handlu (polskiego i międzynarodowego) oraz ich związki z dochodem narodowym.

Rok 1983 w PIE

W 1983 r. w wyniku przekształceń i połączeń innych instytutów gospodarczych powstał Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji. Jego dyrektorami byli znakomici ekonomiści Tadeusz Sztucki, Teresa Pałaszewska-Reindl, Marian Strużycki, Leon Koźmiński, Andrzej K. Koźmiński, Jan Beksiak, Brunon Górecki, Alicja Jusińska czy Andrzej Spoćka” – wskazano na stronie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W 2007 roku scalono Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji z Instytutem Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego i w wyniku tego połączenia powołano Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

“Dziesięć lat później nadano mu status państwowego instytutu badawczego, który skupiał się na badaniu rozwoju rynków w Polsce i innych krajach UE, a także na zmianach zachodzących w konsumpcji i preferencjach konsumenckich oraz koniunkturach światowych” – zaznaczono na stronie internetowej pie.net.pl. Polski Instytut Ekonomiczny istnieje dopiero od 22 września 2018 roku (od momentu przyjęcia ustawy likwidującej jednocześnie Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur).

Obecnie Polski Instytut Ekonomiczny zajmuje się “dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą”.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

bol.slaw
bol.slaw
2019-08-27 19:00:38

W sumie myślałem ciągle że to to samo, co pamiętny IRWiK. Ale działań obecnego instytutu to jakoś nie widać, oj... nie widać....

Ewa Kaliszuk
Ewa Kaliszuk
2019-01-30 11:48:45

Sprostowanie: Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji (IRWIK) to był zupełnie inny instytut. W 2007 roku został połączony z Instytutem Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego (IKCHZ) w jeden instytut pod nazwą Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK). W 2017 roku nadano mu status państwowego instytutu badawczego (IBRKK-PIB). We wrześniu 2018 r. został zlikwidowany. Utworzono Polski Instytut Ekonomiczny.

Dominika Sobieraj
Dominika Sobieraj
2019-01-28 12:31:34

Szanowna Pani Marzenno, dziękuję bardzo za uwagi. Informacje zostały zaczerpnięte ze strony podanej w źródłach. Zweryfikuję je z danymi w przesłanym przez Panią linku i zaktualizuję treść powyższego tekstu. Bardzo dziękuję za poradę merytoryczną. Z poważaniem, Dominika Sobieraj

Marzenna Błaszczuk-Zawiła
Marzenna Błaszczuk-Zawiła
2019-01-28 10:20:18

Szanowna Pani! W końcowej części artykułu o PIE jest sporo nieścisłości. W szczególności, Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji nie był następcą Zakładu Badań Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego i jego kolejnych "odsłon". Współtworzył natomiast Instytut Badań, Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (wraz z Instytutem Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. Dokładne informacje można znaleźć na stronie: http://handelue.home.pl/ibrkk/index.php/pl/zaklady/o-nas Z poważaniem Marzenna Błaszczuk-Zawiła

Podobne artykuły

Bank Pekao w Koninie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Koninie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

SKOK Chmielewskiego Łuków

Kasę Chmielewskiego możemy zaliczyć do jednego z największych SKOK-ów w Polsce. Instytucja posiada już ponad 200 000 członków w całym kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Łukowie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
24 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Wpływ 500+ na aktywność zawodową kobiet

Czy Program Rodzina 500+ rozleniwia? Dane GUS z lutego pokazują, że tak - dziś, aktywność zawodowa kobiet jest najniższa od 19 lat. Podobnie jest również w przypadku rodzin z jednym dzieckiem, które także pobierają świadczenie.

author
Aneta Jankowska
01 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

500+ na pierwsze dziecko – jak otrzymać?

Dzięki pomocy programu Rodzina 500 Plus u dziesiątek tysięcy polskich rodzin polepszył się standard życia. Sprawdziliśmy, jak otrzymać rządowe wsparcie 500+ na pierwsze dziecko i jak obliczyć osiągany dochód.

author
Halszka Gronek
04 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Bank Polska w Zielonkach

Santander Bank Polska to drugi bank w Polsce pod względem wielkości aktywów. Jedna z placówek banku mieści się w Zielonkach. Sprawdź dane kontaktowe do placówki oraz jej ofertę.

author
Patryk Byczek
26 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Październikowa premia” w BNP Paribas

Bank BNP Paribas poinformował o trwającej promocji, w której nowi Klienci w zamian za otworzenie Konta Otwartego na Ciebie wraz z kartą debetową i dostępem do bankowości elektronicznej oraz spełnienie bardzo prostych warunków, mogą zgarnąć premię w wysokości nawet 400 złotych. Promocja trwa do 7 listopada 2021 roku. Sprawdź szczegóły i regulamin oferty.

author
Patryk Byczek
25 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj