Polski znaczek w konkursie filatelistycznym EUROPA 2020

Polski znaczek w konkursie filatelistycznym EUROPA 2020

author
Patryk Byczek
21 lipca 2020

Poczta Polska poinformowała w komunikacie prasowym, że bierze ona udział udział w prestiżowym konkursie filatelistycznym „EUROPA 2020”. W konkursie wybierany jest najpiękniej zaprojektowany znaczek w tej części świata.

Wszelkie administracje pocztowe wchodzące w skład PostEurop mogły zgłosić swój udział i przystąpić do rywalizacji między znaczkami zaprojektowanymi zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej edycji, którym jest: „Dawne szlaki pocztowe”.

Znaczki pochodzące z serii EUROPA są wyjątkowymi znaczkami, które wydają europejskie administracje pocztowe. Znaczki z tej serii są publikowane od 1956 roku. Pomimo zmieniających się tematów emisji znaczków, te zawsze zawierają oficjalnego logo EUROPA. Jest to, od 1993 roku, znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop.

Przez wiele lat znaczki pocztowe EUROPA zyskały bardzo dużą popularność i zainteresowanie wśród filatelistów, a także wśród społeczności pocztowej. Znaczki z serii EUROPA to wyrażenie współpracy między operatorami pocztowymi, a dodatkowo mają promować filatelistykę na świecie. Tematy, które kolejną się pojawiają pokazują wspólne:

– historię,
– korzenie,
– kulturę,
-wspólne cele narodów Europy.

Poczta Polska na znaczku konkursowym zawarła najważniejsze szlaki komunikacyjne i pocztowe, które funkcjonowały w XVI wieku. Autorem projektu polskiego znaczka, który bierze udział w konkursie, jest Maciej Jędrysik. Oprócz szlaków komunikacyjnych i pocztowych, na znaczku naniesione zostały również wizerunki posłańców pieszych i konnych. Na samym środku znaczka umieszczony został brzeg Wisły, a nad jej brzegami widnieją sylwetki miast królewskich oraz nazwy miast:

– Elbląg,
– Gdańsk,
– Kraków,
– Toruń,
– Sandomierz,
– Warszawa.


źródło grafiki: Poczta Polska


Bank Pocztowy

Bank Pocztowy to instytucja komercyjna, która oferuje Klientom indywidualnym, małym i mikro przedsiębiorstwom usługi z zakresu finansów. Oferta banku dostępna jest w jego placówkach oraz w punktach mieszczących się w oddziałach Poczty Polskiej. Bank Pocztowy istnieje od 1990 roku. Instytucję założono w Bydgoszczy, w celu reaktywowania polskiej bankowości pocztowej. Bank Pocztowy posiada około 4600 placówek w całej Polsce, w tym prawie 800:

– odpowiedzialnych tylko za sprzedaż produktów i usług finansowych
– mikrooddziałów
– pocztowych stref finansowych.

Ponadto głównym udziałowcem instytucji jest Poczta Polska, posiadająca blisko 75% akcji. Drugim udziałowcem, posiadającym 25% akcji, jest największy bank w Polsce – PKO BP.


źródło: https://media.poczta-polska.pl/pr/543209/polski-znaczek-w-prestizowym-konkursie-filatelistycznym-europa-2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Połowa Ukraińców planuje zakup mieszkania w Polsce
Wpisy
author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2018

Połowa Ukraińców planuje zakup mieszkania w Polsce

Kampania telewizyjna Aforti Finance
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
19 lipca 2018

Kampania telewizyjna Aforti Finance

Żabka tworzy system płatności Żappka Pay
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 maja 2020

Żabka tworzy system płatności Żappka Pay

Kredyt kupiecki – na czym polega?
Kredyty
author
Aleksandra Gościnna
09 marca 2022

Kredyt kupiecki – na czym polega?

460 urodziny Poczty Polskiej
Wpisy
author
Patryk Byczek
22 października 2018

460 urodziny Poczty Polskiej

Porównaj