Pożyczka odnawialna

Pożyczka odnawialna

author
Halszka Gronek
14 maja 2018
Współczesny rynek kredytowy oferuje wiele różnych możliwości zaciągnięcia pożyczki na dowolny cel. Każda z dostępnych ofert ma inne zalety, więc wybór spośród nich jest sprawą czysto indywidualną. Jednak na szczególną uwagę zasługuje jeden rodzaj usług finansowych - pożyczka odnawialna.

O pożyczkach odnawialnych coraz częściej i coraz głośniej się mówi. Wiele banków, lecz także i firm sektora pozabankowego, decyduje się na poszerzenie oferty kredytowanej właśnie o pożyczkę odnawialną. 

Postaramy się wyjaśnić, czym jest owa pożyczka odnawialna, jak wygląda realizacja jej spłaty i w jakich przypadkach warto podjąć decyzję o jej zaciągnięciu.

Pożyczka odnawialna – definicja
Pożyczka odnawialna swą charakterystyką przypomina debet lub limit kredytowy na rachunku bankowym.

Jej istotną jest przyznanie przez bank lub parabank określonej sumy pieniędzy, która w następstwie trafia na konto Pożyczkobiorcy i widnieje na nim, jako środki możliwe do wykorzystania, przez określony czas.

Owa pożyczka umożliwia wielokrotne korzystanie z przyznanych nam przez Pożyczkodawcę pieniędzy. Zadłużenie możemy na przemian regulować i powtórne wydawać, bez żadnych konsekwencji i dodatkowych odsetek.

Odnawialność tego rodzaju pożyczki polega na wielokrotnym reaktywowaniu kwoty przyznanej nam przez bank. Tak więc jeśli otrzymaliśmy na nasz rachunek środki o wysokości 2000 złotych, możemy je wydać na dowolny cel, następnie uzupełnić i ponownie przeznaczyć na wybrany zakup.

Nie należy oczywiście zapominać, że pożyczka odnawialna przyznana zostaje jedynie na określony czas. Zwykle okres ten wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Po danym czasie należy uregulować i ostatecznie uzupełnić środki na swoim koncie, tak aby bank mógł pobrać z rachunku Pożyczkobiorcy użyczoną wcześniej kwotę pieniędzy.

Warto także dodać, że aktywne korzystanie z przyznanych przez Pożyczkodawcę pieniędzy pozytywnie wpłynie na odbiór naszej osoby przez analityków bankowych.

Każda kolejna wypłata zasobów pożyczki i jej ponowne uregulowanie mają wpływa na przyszłą ocenę naszej historii kredytowej. Konsument, który potrafi inwestować i mądrze wydawać własne pieniądze, jest dla banków dobrym Klientem.

Oczywiście kwota, jaką Pożyczkodawca może nam udzielić, jest różna – zależy ona od indywidualnej oceny wcześniejszej historii kredytowej. Jednak nawet niewielką sumę przyznanej nam pożyczki odnawialnej warto wielokrotnie inwestować i terminowo uzupełnić.


 

Czy warto skorzystać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak sumienni w spłacie zobowiązania jesteśmy i czy potrafimy sami zatroszczyć się o własne finanse.

Należy pamiętać, że pożyczka odnawialna nie jest klasycznym rodzajem usługi pożyczkowej – nie wymusza ona comiesięcznej i regularnej spłaty należności, tym samym pozostawiając Pożyczkobiorcę z pełną odpowiedzialnością za spłatę zobowiązania.

Pożyczka odnawialna wymaga więc od Konsumenta odpowiedniej samodyscypliny i nieustannej kontroli bieżących środków. Brak tych cech może doprowadzić nawet do utraty płynności finansowej Pożyczkobiorcy.

Jednak istnieją sytuację, w których pożyczka odnawialna rzeczywiście ma szansę się sprawdzić. Przykładowo zaciągnięcie takiej pożyczki będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli wiemy, że będziemy potrzebować niewielkich kwot przez dany okres czasu.

Pożyczka odnawialna może okazać się wielką pomocą dla każdego, kto nie potrzebuje uzyskać jednorazowo konkretnej sumy pieniędzy (np. na zakup nowego laptopa), lecz będzie potrzebować zwiększonej ilości środków na koncie (np. rozkręcając nowy biznes).

W takim wypadku Pożyczkobiorca otrzyma dodatkowe fundusze, które przez określony na umowie czas będzie mógł wydawać w dowolny sposób. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bezpieczny Plan od PKO Życie TU
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 lipca 2019

Bezpieczny Plan od PKO Życie TU

Alior Bank w Przasnyszu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 lipca 2019

Alior Bank w Przasnyszu

PKO BP w Dąbrowie Górniczej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Dąbrowie Górniczej

Idea Bank w Warszawie
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Warszawie

100-lecie powstania PKO BP – moneta od NBP
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
24 stycznia 2019

100-lecie powstania PKO BP – moneta od NBP

PKO BP w Klembowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Klembowie

Porównaj