Premiera kodeksu ekooltury jazdy od ING Banku Śląskiego
Korzystanie z elektrycznych pojazdów miejskich stało się jeszcze prostsze dzięki ekoolturze jazdy – specjalnemu kodeksowi opracowanemu przez grono podmiotów, w skład którego wchodzi ING Bank Śląski. To kolejne z działań na rzecz ecosharingu i ochrony środowiska, jakich podjął się bank ING.
Wdrażanie w życie zasad mających na celu ochronę środowiska powinno dotyczyć każdej sfery życia – także transportu i komunikacji. Dobrze wie o tym jeden z największych banków komercyjnych, ING Bank Śląski, który wraz z kilkoma innymi podmiotami stworzył tak zwaną ekoolturę jazdy. Jest to swoisty rodzaju kodeks dobrych praktyk transportu opartego na schemacie ekonomii współdzielenia. Co to oznacza?
Mówiąc najprościej, jak to możliwe, ekonomia współdzielenia zakłada dzielenie się, pożyczanie i wymienianie się produktami między Konsumentami, a właściwie już Prosumentami (podmiotami zaangażowanymi we współtworzenie, czyli jednoczesną produkcję i konsumpcję dóbr lub usług). Wszystko to po to, by każdy Użytkownik mógł skorzystać współdziałaniu, a co równie istotne – by zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów.
Zasady ekonomii współdzielenia znalazły zastosowanie w obszarze komunikacji i transportu, czego wyrazem jest kodeks ekooltury jazdy od ING Banku Śląskiego. Znajdziemy w nim nie tylko podstawowe zasady sharingu, lecz także przydatne informacje dotyczące poszczególnych rodzajów pojazdów takich, jak samochody, skutery czy hulajnogi. Warto dodać, iż wszystkie podmioty odpowiedzialne za opracowanie kodeksu aktywnie działają w obszarach elektromobilności i sharingu pojazdów.
Więcej o ekoolturze jazdy
Ekooltura jazdy to nowatorski kodeks zasad ekotransportu stworzony wspólnie przez Urząd Miasta Katowice, ING Bank Śląski, spółki TAURON i innogy oraz przez dostawcę aplikacji mobilnej blinkee.city. Projekt został zaprezentowany podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach. Jego istotą jest popularyzowanie wiedzy na temat ekologicznego transportu i komunikacji, w tym na temat zasad ekonomii współdzielenia – tak ważnych w dobie kryzysu klimatycznego i rosnącej świadomości społecznej w zakresie zagrożeń środowiskowych.
Korzystanie z różnych form sharingu jest coraz bardziej popularne w Katowicach. To świadczy o tym, że nasi mieszkańcy są aktywnymi uczestnikami globalnego trendu „gospodarki współdzielonej”. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, bo dzięki temu dbamy o środowisko i podnosimy jakość życia mieszkańców w Mieście, zwiększając atrakcyjność otoczenia. […] Chcemy popularyzować te formy transportu, ale jednocześnie pokazywać, jak prawidłowo z nich korzystać
– tłumaczył Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Katowice.
Postawowe zasady składające się na kodeks ekooltury jazdy to między innymi wskazówki dotyczące prawidłowego i bezpiecznego korzystania z ekologicznych pojazdów elektrycznych. Mowa tu przede wszystkim o urządzeniach miejskich, takich jak zasilane prądem rowery, hulajnogi czy skutery. Wielu z nas nie jest świadomych, jak korzystać z tego typu sprzętu, dlatego rezygnuje z ekologicznego przejazdu, po raz kolejny wybierając auto spalinowe.
ING Bank Śląski na straży ecosharing’u
O tym, że ochrona środowiska i wdrażanie nowych, bezpieczniejszych i bardziej innowacyjnych projektów są ważne dla ING Banku Śląskiego, wiadomo nie od dziś. Wystarczy przywołać fakt, iż od przeszło trzech lat instytucja jest członkiem Environmental Programme. W maju 2016 roku ING Bank Ślaski przyjął Deklarację środowiskową ING, a gmach główny banku, po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych, otrzymał prestiżowy Certyfikat Zielonego Biura. Stworzenie kodeksu ekooltury jazdy jest kolejnym z działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
To, co bezpośrednio wiąże się z ochroną środowiska, to ekonomia współdzielenia, czyli system zaangażowany w ograniczanie i oszczędzanie zasobów Ziemi. Ecosharing stanowi jeden z czołowych punktów trwającego programu społecznego ING Banku Ślaskiego, o czym przekonuje Arkadiusz Pilarski, Expert Brand Experience odpowiedzialny za projekt elektromobilności w ING Banku Śląskim:
W ING realizujemy szereg projektów z obszarów e-mobility i sharingu. Wierzymy, że współdzielenie to właściwa droga do budowania smart cities w Polsce. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że akceptacja takich rozwiązań i sposób korzystania z nich mogą wydawać się trudne, dlatego chcemy je oswajać przez ekoolturę jazdy. Pokazujemy, jak z elektromobilności wydobyć wszystko to, co najlepsze.
ING Bank Ślaski – najważniejsze informacje
Źródła:
https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/462972/ekooltura-jazdy
Dodaj komentarz