Credit Agricole podnosi prognozy PKB dla Polski

Credit Agricole podnosi prognozy PKB dla Polski

author
18 kwietnia 2019

Prognozy PKB Polski poszybowały w górę w ostatnich tygodniach. Swoje oszacowania podniosło wiele niezależnych instytucji, w tym między innymi Credit Agricole. Według analityków banku PKB Polski w 2019 roku może wynieść nawet 4,3%. 

Ekonomiści banku Credit Agricole dołączyli do grona instytucji prognozujących wzrost wskaźnika PKB Polski na 2019 rok. Zdaniem analityków polska gospodarka może oczekiwać aż 4,3-procentowego PKB. Wcześniejsze prognozy ekspertów z Credit Agricole wskazywały na wynik równy 3,7%. Wynika z tego, że bank podniósł swe prognozy o blisko 0,6 punktu procentowego. 

Warto zauważyć, że wskaźnik PKB Polski i tak zmalał w porównaniu z ostatnimi dwoma latami. W roku 2018 wynosił on 5,1 %, a w roku 2017 – 4,8%. Gospodarka polska spowolniła, to nie ulega wątpliwościom. Pozytywem jest jednak to, że zdaniem licznych ekspertów – w tym analityków banku Credit Agricole – spowolnienie to będzie łagodniejsze, niż się spodziewano. 

Prognozy analityków Credit Agricole zostały podniesione ze względu na dwa główne czynniki. Po pierwsze: polski przemysł wykazuje stabilizację koniunkturalną pomimo zagranicznego spowolnienia. A po drugie: dane dotyczące produkcji i sprzedaży detalicznej na przełomie pierwszego kwartału 2019 roku pozytywnie zaskoczyły rynek. 


Poznaj opinie klientów Credit Agricole o ofertach i obsłudze banku: https://www.zadluzenia.com/credit-agricole-opinie/ 

Różne prognozy wskaźnika PKB Polski

Wskaźnik PKB Polski szacowany jest przez wiele niezależnych instytucji finansowo-rynkowych. Niemniej jednak oficjalny i rzeczywisty pomiar siły gospodarki krajowej leży w gestii Głównego Urzędu Statystycznego. Ten opublikuje raport o PKB Polski za I kwartał 2019 roku w ciągu najbliższych tygodni. Do tego czasu możemy jedynie spekulować, bazując przy tym na prognozach ekspertów z cenionych instytucji finansowych. 

Najnowszy wskaźnik PKB Polski został wyliczony przez Credit Agricole na poziomie 4,3%, co oznacza niemal 0,6-procentową podwyżkę względem ostatnich prognoz banku. Spadku poniżej progu 4,0% nie przewidują także analitycy z Banku Pekao SA. Ci jednak ostrzegają, że czeka nas wkrótce znaczące spowolnienie gospodarki z powodu spadku siły gospodarczej Republiki Federalnej Niemiec. 

Prognozy wskaźnika PKB Polski podniesione zostały także przez analityków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, działającego przy ONZ. Ich zdaniem Polacy mogą się spodziewać PKB na poziomie 3,8%. W październiku 2018 roku wynik ten szacowano jednak na mniej (3,5%). Więcej informacji o najnowszych prognozach Międzynarodowego Funduszu Walutowego przeczytać można tutaj. 

Co nas spowalnia, a co napędza?

Jak wskazaliśmy już w poprzedniej części artykułu, prognozy analityków Credit Agricole zostały podniesione o blisko 0,6 punktu procentowego. Tym, co pozytywnie wpływa na PKB Polski, jest fakt, iż krajowy przemysł wykazuje stabilizację koniunkturalną (pomimo zagranicznego spowolnienia). Dane dotyczące produkcji i sprzedaży detalicznej na przełomie pierwszego kwartału 2019 roku pozytywnie zaskoczyły rynek. 

Co równie ważne dla siły polskiej gospodarki, „Nowa Piątka PiS-u” (znana także jako „Nowa Piątka Kaczyńskiego”) ma być finansowana głownie poprzez wzrost zadłużenia sektora finansów publicznych. Zdaniem ekonomistów taki sposób finansowania będzie czynnikiem jeszcze bardziej dynamizującym wzrost gospodarczy w najbliższych kwartałach.

Niemniej jednak eksperci ostrzegają przed wieloma czynnikami, jakie z pewnością odbiją swe niepożądane piętno na polskim PKB. Mowa tu chociażby o wyraźnym spowolnieniu w gospodarce niemieckiej. Proces ten ma przekładać się na wolniejszy wzrost aktywności w polskim przemyśle. Warto także dodać, iż polski eksport sporo straci także z powodu rynkowej niepewności związana z prawdopodobnym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.


Sprawdź, ile wynosi aktualne zadłużenie Polski: https://www.zadluzenia.com/dlug-publiczny-polski/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bankowość prywatna mBanku wyróżniona przez PWM/The Banker
Bez kategorii
author
11 listopada 2019

Bankowość prywatna mBanku wyróżniona przez PWM/The Banker

Kasa Stefczyka Bychawa
Oddziały
author
19 października 2020

Kasa Stefczyka Bychawa

Polscy seniorzy mają poważne długi
Bez kategorii
author
04 listopada 2019

Polscy seniorzy mają poważne długi

Idea Bank – NIP, REGON, KRS i dane adresowe
Bez kategorii
author
20 listopada 2018

Idea Bank – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

Promocja: „Premia na szybko” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
11 sierpnia 2020

Promocja: „Premia na szybko” w BNP Paribas

Profi Credit w Nowym Dworze Mazowieckim
Oddziały
author
01 czerwca 2019

Profi Credit w Nowym Dworze Mazowieckim