Rośnie inflacja. Czy kredyty zdrożeją?
W czerwcu 2019 roku inflacja w Polsce wyniosła aż o 2,6 % w porównaniu z zeszłym rokiem. Wynik ten oznacza, że wobec maja br. ceny towarów i usług w Polsce wzrosły o 0,3%. Eksperci alarmują: przekroczyliśmy cel inflacyjny na ten rok! Czy będą podwyżki stóp procentowych? Czy kredyty w Polsce zdrożeją?
Nie da się ukryć, iż wraz z postępująca inflacją spada siła nabywcza pieniądza – i to nie tylko pieniądza, którym konsumenci dysponują, lecz także tego, którego są winni spłacić. Oznacza to, że wraz ze wzrostem cen usług i towarów na danym rynku spada realna wartość zadłużenia, jakie kredytobiorcy zaciągnęli względem banku. Instytucje finansowe wobec takich zmian gospodarczych muszą się zabezpieczać, dlatego zwykle podnoszą stopy procentowe.
Narodowy Bank Polski stale monitoruje sytuacje ekonomiczną i gospodarczą kraju. Gdy inflacja przekracza stosowny próg, władze banku centralnego podejmują decyzję o zmianie stóp procentowych – tak, by zachować równowagę w systemie finansowym i nie dopuścić do upadku banków komercyjnych. Podwyżka ta bezpośrednio przekłada się na większe koszty kredytów i pożyczek gotówkowych. Wszak stopa procentowa to składowa oprocentowania nominalnego.
Im większa stopa procentowa, tym większe koszty nowo zaciąganych kredytów i pożyczek. Czy właśnie tego powinni spodziewać się przyszli kredytobiorcy? Fakty trzeba postawić jasno: Polska gospodarka już teraz, w lipcu, przekroczyła cel inflacyjny ustanowiony na cały rok. Jeśli wzrost cen dalej będzie się utrzymywał, bank centralny podejmie decyzje o podwyższeniu stóp procentowych. Jakie są przewidywania ekspertów w tej sprawie? Sprawdzamy w dalszej części.
Inflacja w Polsce na poziomie 2,6% rok do roku
W poniedziałek, 15 lipca 2019 roku, Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat dotyczący inflacji w Polsce. W porównaniu z zeszłym rokiem ceny towarów i usług podrożały aż o 2,6%. Względem zeszłego miesiąca podwyżka cen wyniosła 0,3%, co sygnalizuje szybkie tempo wzrostu inflacji. Istotny jest fakt, iż obecnie, licząc od ostatnich (czerwcowych) raportów dotyczących inflacji, polska gospodarka przekroczyła roczny cel inflacyjny.
Tego typu sytuacja zdarzyła się pierwszy raz od przeszło siedmiu lat. Od 2012 roku aż do teraz nie udało się nam przedwcześnie osiągnąć tak wysokiego wskaźnika wzrostu cen usług i towarów na krajowym rynku. Co jeszcze bardziej zatrważające, nie stało się to pod koniec roku kalendarzowego, lecz de facto w jego połowie (czerwiec 2019). Oczywiście są sektory rynkowe, w przypadku których ceny nie podniosły się, lecz wręcz przeciwnie – staniały. O czym dokładnie mowa?
Niższe ceny rynkowe zaobserwowano w przypadku jaj i owoców. Względem ubiegłego miesiąca te pierwsze staniały o 6,1%, a drugie – o 4,3%. Porównując z zeszłym miesiącem (maj 2019) obniżki dotknęły także cen wieprzowiny (-1,1%), choć w porównaniu rocznym i tak wykazują one zatrważający wzrost (+110,6%). Obecny stan gospodarki jest ciężki nie tylko dla mięsożerców, lecz także dal wegetarian – na przełomie ostatniego roku ceny warzyw podskoczyły średnio 27,3% i wszystko wskazuje na to, że dalej będą wzrastać.
Czy będzie podwyżka stóp procentowych?
To oczywiste, iż w przypadku znaczącego i utrzymującego się tempa wzrostu cen towarów i usług bank centralny powinien zainterweniować i wprowadzić nowe, adekwatne do sytuacji rynkowej, stawki stóp procentowych. Jak zapowiedziała jednak Rada Polityki Pieniężnej, organ NBP odpowiedzialny za regulacje rynku finansowego, póki co podwyżek stóp procentowych nie będzie. Eksperci z Rady uważają, iż obecne ceny rynkowe są jedynie przejściowe, a nadchodzące spowolnienie gospodarcze doprowadzi do stłumienia inflacji.
Ekspertka ekonomiczna z Konfederacji Lewiatan, dr Sonia Buchholtz, zapytana o widoczny wzrost cen rynkowych w Polsce wyjaśnia:
Na wysokie odczyty inflacji w czerwcu wpłynęła przede wszystkim dynamika cen żywności […]. Warto podkreślić, ze jest to proces naturalny i zupełnie zrozumiały w kontekście obserwowanej dynamiki płac. Przedsiębiorstwa przestały absorbować wzrosty kosztów i nie należy spodziewać się, by uległo to zmianie w najbliższym czasie. Na ten wynik mogą dodatkowo nakładać się czynniki zewnętrzne, tak jak miało to miejsce w przypadku żywności.
Wnioski
Podsumowując: wzrost cen towarów i usług w Polsce jest naturalnym procesem wynikającym z sytuacji gospodarczej kraju. Jednak spodziewane spowolnienie gospodarcze pozwala szacować, iż inflacja przestanie się podnosić w tak zatrważającym tempie. Wobec tych przypuszczeń Rada Polityki Pieniężnej działająca przy polskim banku centralnym podjęła decyzje o niezwiększaniu stóp procentowych. O podwyżce oprocentowania nominalnego kredytów nie ma więc na razie mowy.
Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/inflacja_rosnie_ale_zmiany_stop_procentowych_nie_bedzie
Dodaj komentarz