Nowe oblicze rynku pożyczkowego – raport PZIP

Nowe oblicze rynku pożyczkowego – raport PZIP

author
Halszka Gronek
14 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Rynek pożyczkowy w Polsce nie jest tak dochodowy, jak sądzi opinia publiczna. Wielkie zyski z lichwiarskich ofert są jedynie mitem – dowodzą Fundacja Rozwoju Finansowego i Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Z najnowszego raportu opracowanego przez obie te instytucje wynika, iż na przeciętnym kliencie firma pożyczkowa zarabia zaledwie 70 złotych.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego we współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych opracowały pierwszy kompleksowy raport dotyczący współczesnego rynku pożyczkowego w Polsce. Dane opracowane zostały na podstawie sprawozdań finansowych aż 80% wszysctkich firm pożyczkowych działających w Polsce. A tych, jak wynika z Rejestru Instytucji Pożyczkowych, jest blisko 480 (dane KNF-u zaktualizowane na dzień 11 lipca 2019 roku).

W raporcie zatytułowanym „Sektor pożyczek pozabankowych – dwie strony rynku” czytamy, iż wartość całego portfela pożyczek udzielonych w Polsce w 2017 roku wynosiła aż 4,3 mld złotych. Badając owy sektor liczbowo, warto doprecyzować, iż w 2017 roku polskie instytucje pożyczkowe udzieliły finansowania w łącznej liczbie 3,37 mln pożyczek. Zysk z nich wszystkich jest relatywnie niski – zaledwie 212,3 mln złotych. 

Bazując na powyższych danych bez trudu wyliczyć można, iż średni dochód przypadający na jednego klienta firmy pożyczkowej w 2017 roku wyniósł 70 złotych. To znacznie mniej, aniżeli sądzi opinia publiczna. Wzmianki o ogromnych zyskach firm pożyczkowych generowanych dzięki sprzedaży lichwiarskich produktów okazują się być jedynie mitem. Jak wynika z raportu FRPF i PZIP, rentowność aktywów sektora pożyczkowego w 2017 wyniosła zaledwie 3,2%.

Trudne czasy dla firm pożyczkowych

Dane finansowe polskiego sektora pożyczek za rok 2017 jednoznacznie wskazują na to, iż firmy pożyczkowe nie mają dziś dobrych warunków do rozwoju. Rentowność całego rynku oszacowana została jedynie na 3,2%, a średni zysk z jednej udzielonej pożyczki to 70 złotych. Główny stoper rozwoju sektora stanowią obostrzenia prawne i nowe, coraz bardziej restrykcyjne przepisy. Jak tłumaczy Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych:

"

To bardzo trudny biznes. Po regulacji w 2016 r. z rynku wypadło 17% przedsiębiorców, a Ministerstwo Sprawiedliwości już zapowiada kolejne zmiany w prawie. Jeżeli wejdą w życie w proponowanym kształcie, większość firm znajdzie się „pod kreską” i w perspektywie roku prawdopodobnie zakończy działalność.

Eksperci wskazują, że w latach 2015-2018 rynek firm pożyczkowych był bodaj najsilniej i najszczelniej regulowanym sektorem gospodarki w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że kolejne miesiące i lata przyniosą nam następne obostrzenia. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało już rozpoczęcie prac nad kolejnymi regulacjami, które narzucą na sektor pożyczkowy kolejne obowiązki i ograniczenia. 

Widmo upadku rynku pożyczkowego

Wciąż rosnące obostrzenia prawne i ograniczenia nakładane na firmy pożyczkowe sprawiają, że coraz większe grono ekspertów zaczyna martwić się o przyszłość rynku. Niewykluczone, że dalsze restrykcje i ograniczenia liberalizacji przepisów doprowadzą do załamania sektora i jego upadku. Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, zastanawia się: 

"

Większość firm znajdzie się „pod kreską” i w perspektywie roku prawdopodobnie zakończy działalność. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, dokąd po drobną pożyczkę pójdą 3 miliony klientów sektora.

Problem zdaje się być poważny. Dotychczas wszyscy ci, którym nie udało się dostać pożyczki lub kredytu w banku komercyjnym, mogli sprobować w prywatnych firmach pożyczkowych. Tam, choć pożyczki bywały zwykle droższe, łatwiej było otrzymać finansowanie. Obecnie rząd dąży jednak do tego, by ujednolicić banki z prywatnymi instytucjami pożyczkowymi. 

Branża ostro protestuje. Po pierwsze dlatego, iż na mocy nowych obostrzeń ograniczą się jej zyski i zmniejszy się grono konsumentów mogących skorzystać z oferowanych przezeń produktów. Co więcej, w przeciwieństwie do sektora bankowego firmy pożyczkowe pożyczają wyłącznie środki własne, przez co nie są w stanie konkurować z podmiotami nadzorowanymi (bankami) zbierającymi depozyty. 


Sprawdź, czym dokładnie różnią się banki od parabanków, w naszym artykule: https://www.zadluzenia.com/bank-a-parabank/


Źródła:
https://pzip.pl/komunikaty-prasowe-zfp/2019/3/4/firmy-poyczkowe-nie-tak-dochodowe-i-dla-staych-klientw

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Smart Pożyczka – kolejna pożyczka

Obecnie jedną z popularniejszych pożyczek dostępnych przez Internet jest Smart Pożyczka. Pierwszą pożyczkę do 3000 zł możemy otrzymać w pełni za darmo, a w dodatku bez wychodzenia z domu. Coraz częściej wpływają wnioski o kolejną pożyczkę w Smart Pożyczka – sprawdź, kto może ją dostać, jak to zrobić oraz jakie będą jej koszty.

author
Aleksandra Gościnna
14 listopada 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Bank Polska w Nowej Rudzie

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Nowej Rudzie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
21 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Licytacja Ferrari za niespłacone alimenty

Do niecodziennej sytuacji doszło na Ukrainie. Ojciec, któremu zasądzono płacenie alimentów na syna, nie regulował nakazanego mu świadczenia. W związku z tym luksusowe Ferrari rodzica zostanie zlicytowane na aukcji komorniczej.

author
Patryk Byczek
07 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szpitale korzystają z chwilówek

Informacji dotyczących szpitali korzystających z chwilówek jest coraz więcej, a wiadomości, które mówią o placówkach zadłużających się w parabankach, są bardzo niepokojące. Jeszcze niedawno wykorzystywane były pożyczki udzielane przez samorządy, jednak obecnie brakuje środków i szpitale nie mogą liczyć na pomoc z ich strony. Jak wygląda sytuacja placówek szpitalnych w Polsce? Czy długi wynikające z zaciąganych pożyczek, a w konsekwencji długi szpitali są powodem do niepokoju?

author
Julia Wierciło
07 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Rosną długi Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości

Polacy mają ogromne długi wobec wymiaru sprawiedliwości. Rekordzista zalega z ponad 4 mln zł, a łączna kwota długu przekroczyła już 309 mln zł. Jak podaje BIG InfoMonitor, najwięcej do oddania mają mieszkańcy mniejszych miast.

author
Aneta Jankowska
19 maja 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Bank Polska w Piotrkowie Trybunalskim

Santander Bank Polska jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z oddziałów banku mieści się w Piotrkowie Trybunalskim. Sprawdzamy adres, godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
29 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj