Staż z Urzędu Pracy

Staż z Urzędu Pracy

author
Halszka Gronek
20 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Państwo polskie dba o to, by odpowiednio aktywizować swych obywateli pod względem zawodowym. Wszyscy Ci, którzy z racji wieku czy sytuacji życiowej mają problem ze znalezieniem zatrudnienia, mogą liczyć na przyznanie stażu z Urzędu Pracy. W dzisiejszym artykule sprawdzamy szczegóły dotyczące tejże oferty.

Spis treści:

  1. Czym jest staż z Urzędu Pracy?
  2. Staż z Urzędu Pracy a podstawa prawna
  3. Dla kogo jest staż z Urzędu Pracy?
  4. Wiek uczestnika stażu z Urzędu Pracy
  5. Wynagrodzenie za staż z Urzędu Pracy
Zwiń spis treści

Czym jest staż z Urzędu Pracy?

Staż z Urzędu Pracy to jedna z ustawowo przewidzianych form parazatrudnienia, dzięki której bezrobotny ma możliwość doszkolenia się w interesującym go obszarze zawodowym. Staże tego typu oferowane są przez Urząd Pracy (PUP), a korzystać z nich mogą osoby pozostające bez stałego zatrudnienia (o ile posiadają oficjalny status osoby bezrobotnej, czyli są zarejestrowane w PUP).

Staż z Urzędu Pracy jest co do zasady finansowany dzięki Funduszowi Pracy lub ze środków unijnych – wszystko to na mocy umowy podpisanej pomiędzy pracodawcą a starostą powiatowym. Pod tym względem staż z Urzędu Pracy różni się od tak zwanych staży czy praktyk w prywatnych przedsiębiorstwach – wszak firmy te samodzielnie finansują, rekrutują i zatrudniają bezrobotnych wedle indywidualnie ustalonych zasad. Aktywizacja poprzez staż z Urzędu Pracy może skutkować podjęciem zatrudnienia w wymarzonym zawodzie. Następstwem mogą być także przyszłe zobowiązania, takie jak np. kredyt gotówkowy, które umożliwiają spełnianie wyznaczonych celów.

Dzięki stażom z Urzędu Pracy bezrobotny ma możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.

Co równie ważne, za czas odbywania stażu otrzymuje on stosowne wynagrodzenie. Standardowy czas przebywania na stażu z Urzędu Pracy wynosi 3 miesiące. Istnieje jednak szansa na wydłużenie okresu stażowego do 6 miesięcy w przypadku osób po 30. roku życia, a do 12 miesięcy w przypadku osób do 30. roku życia. Sprawdź także pożyczki dla bezrobotnych.

Staż z Urzędu Pracy a podstawa prawna

Aktem prawnym, który reguluje kwestię przeprowadzania stażów zawodowych przez powiatowe urzędy pracy, jest Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dokument ten wszedł w życie wraz z początkiem czerwca 2006 roku. Od tamtego czasu był on kilkukrotnie nowelizowany, a jego treść (z późn. zm.) znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 99 na rok 2004, pod pozycją 1001.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Art. 2. Katalog pojęć ustawowych
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
[…]
34) stażu – oznacza to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Art. 53. Skierowanie do odbycia stażu
6. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120 % kwoty zasiłku […] wypłacane przez starostę; […] Za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje.
7a. Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Za dni wolne przysługuje stypendium. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest obowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.

Dla kogo jest staż z Urzędu Pracy?

Głównym kryterium obowiązującym w przypadku aplikacji na staż z Urzędu Pracy jest aktywność zawodowa kandydata.

Staże przeznaczone są jedynie dla osób nieposiadających zatrudnienia, które uzyskały oficjalny status osoby bezrobotnej:

  • nie może ona prowadzić działalności gospodarczej,
  • nie może posiadać prawa do emerytury lub renty,
  • nie może uczestniczyć w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym.

Oznacza to, iż o miejsce na stażu z PUP nie można się ubiegać jako student pobierający naukę w trybie dziennym. Staż zostanie przyznany, jeśli nauka pobierana jest w: 

  • szkole dla dorosłych,
  • branżowej szkole II stopnia,
  • szkole policealnej prowadzącej kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej,
  • szkole wyższej, o ile mowa o studiach niestacjonarnych.

Wiek uczestnika stażu z Urzędu Pracy

Głównym celem organizacji stażów przez powiatowe urzędy pracy jest aktywizacja zawodowa. Z tego względu beneficjantami oferty państwowej mogą być osoby młode, a więc nieposiadające doświadczenia zawodowego, a także osoby starsze, cechujące się potencjalnie najmniejszą szansą na znalezienie pracy. Sprawdź także pożyczki na dowód.

Uczestnikami stażu z urzędu pracy mogą zostać przede wszystkim osoby:

  • między 18. a 30. rokiem życia,
  • między 50. a 60. rokiem życia w przypadku kobiet i 65. rokiem życia w przypadku mężczyzn – osoby będące na emeryturze nie skorzystają ze stażu, jednak alternatywą mogą być prace dla emerytów.

A co z osobami między 30. a 50. rokiem życia? Dla nich także ustawodawca przewidział szansę na skorzystanie ze stażu z Urzędu Pracy. Muszą one jednak posiadać status:

  • bezrobotnego długotrwale (oznacza to bezrobotnego pozostającego w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
  • bezrobotnego korzystającego ze świadczeń z pomocy społecznej,
  • niepełnosprawnego bezrobotnego,
  • bezrobotnego posiadającego co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18. roku życia.

Wynagrodzenie za staż z Urzędu Pracy

Niestety staż z Urzędy Pracy nie stanowi formy zatrudnienia. Wszystko dlatego, że w ramach zawartej umowy nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy pomiędzy stażystą a firmą, w której staż się odbywa – tak zarządził ustawodawca. Niemniej jednak za każdy miesiąc odbywania stażu wykonawca otrzymuje wypłatę, a dokładniej stypendium pieniężne od państwa. Kwota stypendium dla bezrobotnych jest bezpośrednio uzależniona od stawki zasiłku obowiązującej w danym roku.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 53., ust.6. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku […] wypłacane przez starostę […]. Za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Lucky
Lucky
2021-12-31 22:12:02

Czy staż z urzędu jest możliwy w wieku 33lat ?

Podobne artykuły

PKO BP w Działdowie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Działdowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
25 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Największa umowa finansowania projektów fotowoltaicznych w Polsce

Santander Bank Polska wraz z mBankiem podpisali umowę o wartości 79 000 000 euro (350 000 000 złotych) na sfinansowanie projektu elektrowni słonecznych opracowanego przez R.POWER. To wiodący, polski inwestor i deweloper systemów fotowoltaicznych.

author
Patryk Byczek
09 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Jaktorowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Jaktorowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kongres Consumer Finance 5-6 grudnia 2019

W dniach 5-6 grudnia 2019 w Warszawie odbędzie się kolejny już Kongres Consumer Finance. Piętnasta edycja wydarzenia może przynieść wiele odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości rynku consumer finance w Polsce i na świecie.

author
Dominika Byczek
17 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybka Gotówka – teraz 5000 zł dla nowych Klientów

Szybka Gotówka radykalnie zwiększa kwotę pierwszej pożyczki. Nowi Klienci pożyczą teraz nawet 5000 zł.

author
Patryk Byczek
17 lutego 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Limit kredytowy – na czym polega?

Limit kredytowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Klientów, którzy potrzebują prostego dostępu do dodatkowych środków. Sprawdzamy, na czym polega ta oferta oraz dla kogo jest przeznaczona.

author
Aleksandra Gościnna
29 listopada 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj