Sto lat śmiałych decyzji – jubileusz PKO BP

Sto lat śmiałych decyzji – jubileusz PKO BP

author
09 lutego 2019

Sto lat temu powstała Pocztowa Kasa Oszczędności. Bank PKO BP jest jej kontynuatorem i z okazji jubileuszu przybliża wszystkim Polakom swoją historię oraz osiągnięcia.

Sto lat PKO BP

Bank PKO BP obchodzi setny jubileusz. W oficjalnym komunikacie banku czytamy, że historia PKO BP sięga 1991 roku, kiedy to 7 lutego naczelnik Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski oraz minister poczty i telegrafów Hubert Linde podpisali dekret o utworzeniu P.K.O., powierzając nowo utworzonej instytucji misję zorganizowania w Polsce systemu gromadzenia oszczędności, niezbędnych do odbudowy kraju po latach zaborów i zniszczeniach pierwszej wojny światowej.

Mimo obiektywnych trudności, w tym różnic w poziomie rozwoju życia gospodarczego, używanych walut i organizacji obrotu pieniężnego, P.K.O. realizowała to zadanie z powodzeniem. Dzięki temu możliwe było jej zaangażowanie w kluczowe w tamtym okresie inwestycje państwa, w tym budowę portu i miasta Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Korzystając z sieci placówek pocztowych, P.K.O rozwijała się wraz z niepodległym państwem, by niespełna dekadę później być największym depozytariuszem oszczędności Polaków. Wkrótce rozszerzyła swoją działalność także na zagranicę – w 1929 roku powołała spółkę akcyjną Polska Kasa Opieki, by ułatwić rozsianym po świecie polskim emigrantom przekazywanie oszczędności do kraju” – czytamy w komunikacie prasowym PKO BP.

Jednym z pierwszych haseł reklamowych PKO BP, które zostało wymyślone w dwudziestoleciu międzywojennym jest “Pewność i zaufanie”. Wymyślił je prezes Henryk Gruber.

Slogan w zwięzłej formie ujmował kluczowe wartości, na których PKO przez kolejne pokolenia budowała siłę swojej marki, wiarygodność i relacje z klientami.

Logo banku zaprojektowal w 1966 roku Karol Śliwka. To charakterystyczna skarbonka, jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych w całej Polsce.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, tłumaczy, że PKO szybko stała się integralnym elementem rodzimej gospodarki i to się nie zmieniło do dziś.

W drugie stulecie wkraczamy jako nowoczesny, uniwersalny bank, największy w Polsce i regionie, a zarazem najcenniejsza spółka na warszawskiej giełdzie, doceniana w kraju i za granicą. Choć obecna skala działania banku mogłaby zadziwić naszych założycieli, to naszą misją, niezmiennie od 100 lat, jest wspieranie rozwoju Polski i Polaków. Wypełniamy ją każdego dnia, używając coraz bardziej zaawansowanych, właściwych dla cyfrowego świata narzędzi. Wykorzystujemy innowacyjne technologie, by na miarę obecnych wyzwań budować ekosystem nowoczesnych usług, daleko wykraczający poza tradycyjną bankowość. To nasze zadanie na kolejne dekady – mówi.

Z danych przygotowanych przez PKO BP wynika, że w trakcie ostatnich dziesięciu lat, aktywa Grupy Kapitałowej podwoiły swoją wartość i przekroczyły 300 mld zł. Natomiast liczba klientów indywidualnych, małych oraz średnich przedsiębiorstw, wielkich korporacji, czy samorządów sięga już 10 mln podmiotów.

PKO BP posiada bardzo rozbudowaną sieć placowek w całej Polsce. Klienci banku mogą korzystać między innymi z serwsu bankowości intrnetowej czy aplikacji mobilnej, która została uznana przed rokiem za “najlepszą aplikację mobilną wśród 100 banków z całego świata w prestiżowym rankingu Retail Banker International”.

PKO BP stawia również na cyfryzację. To właśnie na niej jest oparta aktualna, długoterminowa strategia rozwoju instytucji.

“(…) bank z powodzeniem współpracuje z finansowymi startupami w ramach autorskiego programu Let’s Fintech with PKO Bank Polski. Jako pierwszy w krajowym sektorze bankowym udomowił blockchain, używając tej technologii do wysłania ponad 5 milionom klientów informacji o zmianach w regulaminach. Wreszcie, październiku 2018 roku ogłosił, wspólnie z PFR, powołanie spółki technologicznejoperatora Chmury Krajowej, której celem jest cyfryzacja polskich przedsiębiorstw” – czytamy w komunikacie.

Z okazji setnej rocznicy powstania banku powstała specjalna strona internetowa, na której zostały umieszczone wszystkie istotne informacje na temat PKO BP – www.stolatpkobp.pl


Źródło: PKO BP, www.stolatpkobp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao we Wronkach
Oddziały
author
02 sierpnia 2019

Bank Pekao we Wronkach

PKO BP w Raciążu
Oddziały
author
19 października 2019

PKO BP w Raciążu

Profi Credit w Końskich
Oddziały
author
05 czerwca 2019

Profi Credit w Końskich

Darmowa pożyczka w Providencie na 28 dni
Wpisy
author
20 listopada 2013

Darmowa pożyczka w Providencie na 28 dni

Mieszkanie Plus w Warszawie
Ekonomia
author
31 lipca 2017

Mieszkanie Plus w Warszawie