Światowy Dzień Ubogich 2018

Światowy Dzień Ubogich 2018

author
14 listopada 2018
Światowy Dzień Ubogich obchodzimy w tym roku 18 listopada. To okazja do modlitwy i pomocy osobom potrzebującym. Święto zostało ustanowione przez papieża Franciszka w 2016 roku.

Warto pomagać innym – Światowy Dzień Ubogich

Dwa lata temu, papież Franciszek w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, ustanowił Światowy Dzień Ubogich, który jest świętem obchodzonym w Kościele katolickim w XXXIII Niedzielę Zwykłą. Dzień ten przypada na datę od 13 do 19 listopada.

Celem przeżywania Światowego Dnia Ubogich jest pomoc osobom bezdomnym, które borykają się z problemami, poprzez uwrażliwienie i zachętę do niesienia pomocy ubogim.

Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał

W tym roku święto obchodzimy w niedzielę 18 listopada. W Watykanie zaprezentowano papieskie orędzie na przypadający niedługo Światowy Dzień Ubogich:

“„Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” (Ps 34,7). Te słowa Psalmisty stają się też naszymi wtedy, gdy stykamy się z różnymi formami cierpienia i marginalizacji, doświadczanymi przez wielu braci i sióstr, których zazwyczaj określamy ogólnym terminem „ubodzy”. Piszącemu te słowa Psalmiście nie jest obca ta sytuacja, wręcz przeciwnie, doświadcza on ubóstwa bezpośrednio, a jednak przekształca je w pieśń uwielbienia i dziękczynienia Panu. Psalm ten również dziś nam pozwala zanurzyć się w różne formy ubóstwa, zrozumieć kim są prawdziwi ubodzy, na których mamy zwrócić wzrok, by usłyszeć ich wołanie i rozeznać ich potrzeby.

Słowa te mówią nam przede wszystkim o tym, że Pan wysłuchuje ubogich, wołających do Niego i jest dobry wobec tych, którzy z sercem rozdartym przez smutek, samotność i wykluczenie w Nim szukają schronienia. Pan wysłuchuje wszystkich poniżonych, pozbawionych godności, którzy pomimo tego, co ich spotkało, mają siłę do zwrócenia wzroku ku górze, aby otrzymać światło i pocieszenie. Wysłuchuje On prześladowanych w imię fałszywej sprawiedliwości, uciskanych przez politykę niezgodną z zasadami i zastraszonych przez przemoc; mimo to świadomych, że w Bogu mają swojego Zbawiciela. To, co wyłania się z tej modlitwy, to przede wszystkim poczucie powierzenia się i zaufania Ojcu, który wysłuchuje i przyjmuje. Dzięki tym słowom możemy głębiej zrozumieć błogosławieństwo wypowiedziane przez Jezusa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3).” – czytamy w orędziu.

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do zastanowienia się nad losem innych. W niektórych diecezjach obchody trwają przez cały tydzień. 

W tym czasie organizowane są modlitwy w intencji osób potrzebujących, zbiórki ubrań czy darmowe stołówki. Ubodzy mogą również skorzystać z opieki medycznej oraz z usług kosmetycznych czy zabiegów fryzjerskich, na które ich na co dzień nie stać. Potrzebujący mogą także odpocząć w trakcie specjalnie przygotowanych dla nich wydarzeń kulturalnych.

Pierwszy Światowy Dzień Ubogich obchodzono w ubiegłym roku 19 listopada. Jego hasło przewodnie brzmiało: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Ciechanowie
Oddziały
author
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Ciechanowie

Elektroniczne zawieranie umów w DNB Banku
Bez kategorii
author
24 kwietnia 2020

Elektroniczne zawieranie umów w DNB Banku

Idea Bank na sprzedaż ?
Wpisy
author
02 listopada 2017

Idea Bank na sprzedaż ?

Pożyczki bez BIK Słupca
Pożyczki miasta
author
28 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Słupca

Kredyt gotówkowy Tarnów
Kredyty miasta
author
25 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Tarnów

Kredyt hipoteczny Strzelin
Kredyty miasta
author
19 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Strzelin