Światowy Dzień Ubogich 2018

Światowy Dzień Ubogich 2018

author
Aneta Jankowska
14 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Światowy Dzień Ubogich obchodzimy w tym roku 18 listopada. To okazja do modlitwy i pomocy osobom potrzebującym. Święto zostało ustanowione przez papieża Franciszka w 2016 roku.

Warto pomagać innym – Światowy Dzień Ubogich

Dwa lata temu, papież Franciszek w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, ustanowił Światowy Dzień Ubogich, który jest świętem obchodzonym w Kościele katolickim w XXXIII Niedzielę Zwykłą. Dzień ten przypada na datę od 13 do 19 listopada.

Celem przeżywania Światowego Dnia Ubogich jest pomoc osobom bezdomnym, które borykają się z problemami, poprzez uwrażliwienie i zachętę do niesienia pomocy ubogim.

Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał

W tym roku święto obchodzimy w niedzielę 18 listopada. W Watykanie zaprezentowano papieskie orędzie na przypadający niedługo Światowy Dzień Ubogich:

“„Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” (Ps 34,7). Te słowa Psalmisty stają się też naszymi wtedy, gdy stykamy się z różnymi formami cierpienia i marginalizacji, doświadczanymi przez wielu braci i sióstr, których zazwyczaj określamy ogólnym terminem „ubodzy”. Piszącemu te słowa Psalmiście nie jest obca ta sytuacja, wręcz przeciwnie, doświadcza on ubóstwa bezpośrednio, a jednak przekształca je w pieśń uwielbienia i dziękczynienia Panu. Psalm ten również dziś nam pozwala zanurzyć się w różne formy ubóstwa, zrozumieć kim są prawdziwi ubodzy, na których mamy zwrócić wzrok, by usłyszeć ich wołanie i rozeznać ich potrzeby.

Słowa te mówią nam przede wszystkim o tym, że Pan wysłuchuje ubogich, wołających do Niego i jest dobry wobec tych, którzy z sercem rozdartym przez smutek, samotność i wykluczenie w Nim szukają schronienia. Pan wysłuchuje wszystkich poniżonych, pozbawionych godności, którzy pomimo tego, co ich spotkało, mają siłę do zwrócenia wzroku ku górze, aby otrzymać światło i pocieszenie. Wysłuchuje On prześladowanych w imię fałszywej sprawiedliwości, uciskanych przez politykę niezgodną z zasadami i zastraszonych przez przemoc; mimo to świadomych, że w Bogu mają swojego Zbawiciela. To, co wyłania się z tej modlitwy, to przede wszystkim poczucie powierzenia się i zaufania Ojcu, który wysłuchuje i przyjmuje. Dzięki tym słowom możemy głębiej zrozumieć błogosławieństwo wypowiedziane przez Jezusa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3).” – czytamy w orędziu.

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do zastanowienia się nad losem innych. W niektórych diecezjach obchody trwają przez cały tydzień. 

W tym czasie organizowane są modlitwy w intencji osób potrzebujących, zbiórki ubrań czy darmowe stołówki. Ubodzy mogą również skorzystać z opieki medycznej oraz z usług kosmetycznych czy zabiegów fryzjerskich, na które ich na co dzień nie stać. Potrzebujący mogą także odpocząć w trakcie specjalnie przygotowanych dla nich wydarzeń kulturalnych.

Pierwszy Światowy Dzień Ubogich obchodzono w ubiegłym roku 19 listopada. Jego hasło przewodnie brzmiało: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wzrasta ilość upadłości konsumenckich

Z roku na rok przybywa w Polsce osób, które mają poważne problemy finansowe. Wskazują na to najnowsze dane zaprezentowane przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG). W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku sąd orzekł o takiej samej ilości upadłości konsumenckich, co podczas całego roku 2016.

author
Alicja Hirsekorn
12 lipca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

ING Bank Śląski w Wolbromie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Wolbromie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
10 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia cieśla?

Cieśla to jeden z najstarszych zawodów. Mimo to, nadal jest bardzo potrzebny, jeśli planowane są budowy. Sprawdzamy, ile zarabia się, pracując w tym zawodzie.

author
Sandra Tessmer
05 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Bank Pekao w Kozienicach

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Kozienicach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
13 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rusza sprzedaż biletów na nową trasę koncertową Dawida Podsiadły

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich fanów Dawida Podsiadły. Dziś rusza przedsprzedaż biletów na przyszłoroczną trasę koncertową wokalisty. Do najbliższego piątku wejściówki dostępne będą tylko dla posiadaczy usługi Allegro Smart. Gdzie odbędą się koncerty Podsiadły? Kto jest partnerem przedsięwzięcia?

author
Halszka Gronek
03 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Białej Podlaskiej

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Białej Podlaskiej – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
06 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj