Światowy Dzień Ubogich 2018
Warto pomagać innym – Światowy Dzień Ubogich
Dwa lata temu, papież Franciszek w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, ustanowił Światowy Dzień Ubogich, który jest świętem obchodzonym w Kościele katolickim w XXXIII Niedzielę Zwykłą. Dzień ten przypada na datę od 13 do 19 listopada.
Celem przeżywania Światowego Dnia Ubogich jest pomoc osobom bezdomnym, które borykają się z problemami, poprzez uwrażliwienie i zachętę do niesienia pomocy ubogim.
Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał
W tym roku święto obchodzimy w niedzielę 18 listopada. W Watykanie zaprezentowano papieskie orędzie na przypadający niedługo Światowy Dzień Ubogich:
“„Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” (Ps 34,7). Te słowa Psalmisty stają się też naszymi wtedy, gdy stykamy się z różnymi formami cierpienia i marginalizacji, doświadczanymi przez wielu braci i sióstr, których zazwyczaj określamy ogólnym terminem „ubodzy”. Piszącemu te słowa Psalmiście nie jest obca ta sytuacja, wręcz przeciwnie, doświadcza on ubóstwa bezpośrednio, a jednak przekształca je w pieśń uwielbienia i dziękczynienia Panu. Psalm ten również dziś nam pozwala zanurzyć się w różne formy ubóstwa, zrozumieć kim są prawdziwi ubodzy, na których mamy zwrócić wzrok, by usłyszeć ich wołanie i rozeznać ich potrzeby.
Słowa te mówią nam przede wszystkim o tym, że Pan wysłuchuje ubogich, wołających do Niego i jest dobry wobec tych, którzy z sercem rozdartym przez smutek, samotność i wykluczenie w Nim szukają schronienia. Pan wysłuchuje wszystkich poniżonych, pozbawionych godności, którzy pomimo tego, co ich spotkało, mają siłę do zwrócenia wzroku ku górze, aby otrzymać światło i pocieszenie. Wysłuchuje On prześladowanych w imię fałszywej sprawiedliwości, uciskanych przez politykę niezgodną z zasadami i zastraszonych przez przemoc; mimo to świadomych, że w Bogu mają swojego Zbawiciela. To, co wyłania się z tej modlitwy, to przede wszystkim poczucie powierzenia się i zaufania Ojcu, który wysłuchuje i przyjmuje. Dzięki tym słowom możemy głębiej zrozumieć błogosławieństwo wypowiedziane przez Jezusa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3).” – czytamy w orędziu.
Światowy Dzień Ubogich jest okazją do zastanowienia się nad losem innych. W niektórych diecezjach obchody trwają przez cały tydzień.
W tym czasie organizowane są modlitwy w intencji osób potrzebujących, zbiórki ubrań czy darmowe stołówki. Ubodzy mogą również skorzystać z opieki medycznej oraz z usług kosmetycznych czy zabiegów fryzjerskich, na które ich na co dzień nie stać. Potrzebujący mogą także odpocząć w trakcie specjalnie przygotowanych dla nich wydarzeń kulturalnych.
Pierwszy Światowy Dzień Ubogich obchodzono w ubiegłym roku 19 listopada. Jego hasło przewodnie brzmiało: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”.
Dodaj komentarz