Umowa rezerwacyjna mieszkania

Umowa rezerwacyjna mieszkania

autor wpisu
Julia Wierciło
31 lipca 2023

Umowa rezerwacyjna mieszkania stanowi zabezpieczenie wybranej przez nas nieruchomości przed jej sprzedażą w określonym czasie. Dzięki niej zyskujemy czas na rozważenie ewentualnego zakupu lub zweryfikowania przez bank naszej zdolności kredytowej. Sprawdźmy czy warto podpisywać umowę rezerwacyjną mieszkania, a także co powinien zawierać taki dokument.

Spis treści:

 1. Umowa rezerwacyjna mieszkania - co to jest?
 2. Umowa rezerwacyjna mieszkania - na czym polega?
 3. Umowa rezerwacyjna mieszkania - co zawiera i ile kosztuje?
 4. Umowa rezerwacyjna mieszkania - kiedy warto ją podpisać?
Zwiń spis treści

Umowa rezerwacyjna mieszkania - co to jest?

Umowa rezerwacyjna mieszkania jest pisemną rezerwacją wymarzonej nieruchomości. Dzięki dokumentowi i opłaceniu określonej kwoty zyskujemy potwierdzenie od dewelopera, w którym mówi on, że nie sprzeda nieruchomości przez określony w umowie czas. Sporządzanie umów rezerwacyjnych ma miejsce w momencie największego zainteresowania inwestycją. Najczęściej jest to wczesny etap ofert dotyczących mieszkań. Z takim rodzajem porozumienia możemy spotkać się zazwyczaj w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego.

Umowa rezerwacyjna mieszkania dotyczy najczęściej nieruchomości z rynku pierwotnego. Ich sprzedaż rozpoczyna się na bardzo wczesnym etapie inwestycji, a umowa rezerwacyjna dokonywana jest na podstawie samych planów i wizualizacji. Nie oznacza to jednak, że umowa rezerwacyjna mieszkania dotyczy tylko nieruchomości od dewelopera.

Taki dokument możemy zawrzeć w sytuacji:

 • najmu mieszkania,
 • kupna mieszkania z rynku pierwotnego – mieszkanie nie jest jeszcze skończone lub wybudowane,
 • kupna mieszkania z rynku wtórnego – mieszkanie jest wykończone i gotowe do użytku.
 • kupna domu,
 • zakupu działki – w tym wypadku możemy sprawdzić możliwość kredytu na działkę budowlaną.

Należy pamiętać, że mimo niektórych elementów wspólnych umowa rezerwacyjna mieszkania nie jest umową przedwstępną. Przed podpisaniem dokumentów należy dokładnie przeanalizować wszystkie punkty umowy. Dzięki temu unikniemy ewentualnych przykrych niespodzianek.

Umowa rezerwacyjna mieszkania - na czym polega?

Umowa rezerwacyjna zawierana jest w przypadku chęci rezerwacji, a następnie kupna wybranej nieruchomości. Podpisanie umowy rezerwacyjnej jest zazwyczaj etapem, który stanowi wstęp do zawarcia umowy przedwstępnej lub umowy deweloperskiej. Umowa rezerwacyjna mieszkania nie dotyczy wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego. Możemy ją zawrzeć także w przypadku chęci kupna nieruchomości z rynku wtórnego.

Rodzaje umów rezerwacyjnych:

 • umowa czysta/zwykła – złamanie jej nie wiąże się z konsekwencjami takimi jak utrata zaliczki. Jest to wyłącznie forma rezerwacji i możemy zrezygnować z niej w dowolnym momencie,
 • umowa rezerwacyjna wprowadzająca elementy umowy przedwstępnej – ten rodzaj umowy jest formalnym wstępem do zawarcia umowy przedwstępnej. Na podstawie tego dokumentu jesteśmy zobowiązani do zrealizowania jej warunków.

W przypadku umowy rezerwacyjnej mieszkania zawieranej przy kredycie hipotecznym należy mieć na uwadze kolejne etapy dotyczące procesu przyznawania zobowiązania. Umowa rezerwacyjna mieszkania to tylko pierwszy krok. Aby kolejne z nich były możliwe musimy przeanalizować wszystkie wymogi dotyczące kredytu na przykład wkład własny. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie uzbierać koniecznych środków możemy sprawdzić możliwość kredytu na wkład własny. Dzięki temu zakup nieruchomości nie zostanie wyłącznie w sferze naszych marzeń.

Umowa rezerwacyjna mieszkania - co zawiera i ile kosztuje?

Umowa rezerwacyjna mieszkania musi zostać sporządzona w pisemnej formie. Jednak jeden wzór dokumentu nie jest wyraźnie określony. W wypadku umowy rezerwacyjnej mieszkania od dewelopera najczęściej otrzymujemy gotowy dokument. Aby umowa była ważna musi ona posiadać kilka niezbędnych i stałych elementów. Sprawdźmy co musi zawierać umowa rezerwacyjna mieszkania.

Co musi zawierać umowa rezerwacyjna mieszkania?

 • miejsce oraz datę zawarcia,
 • obie strony, które zawierają umowę,
 • kwotę nieruchomości,
 • kwota opłaty rezerwacyjnej – jeżeli opłata występuje,
 • okres trwania rezerwacji,
 • położenie mieszkania w budynku,
 • układ pomieszczeń mieszkania,
 • określenie powierzchni użytkowej.

Podpisanie umowy rezerwacyjnej mieszkania jest darmowe. Ten etap nie wymaga jeszcze obecności notariusza. Z kosztami musimy liczyć się dopiero w przypadku opłaty rezerwacyjnej. Ustawa deweloperska określa, że wysokość opłaty rezerwacyjnej nie może być wyższa niż 1 procent wartości całkowitej ceny mieszkania. Wpłacona kwota w formie opłaty rezerwacyjnej jest zazwyczaj zaliczana do części kosztu nieruchomości. Mimo tego należy dokładnie sprawdzić zapisy zawarte w umowie ponieważ zdarzają się przypadki, w których ta opłata nie zalicza się na poczet ceny nieruchomości. Jeśli jednak obecnie nie dysponujemy potrzebną kwotą możemy rozważyć opcję skorzystania z kredytu gotówkowego.

Umowa rezerwacyjna mieszkania - kiedy warto ją podpisać?

Umowa rezerwacyjna mieszkania jest bardzo przydatna w momencie chęci rezerwacji wymarzonej nieruchomości. Dzięki temu zyskujemy pewność, że mieszkanie będzie dostępne przez pewien okres. W tym czasie mamy możliwość rozważenia za i przeciw, które stoją za ewentualnym zakupem nieruchomości.

Jeżeli chcemy zyskać czas do namysłu lub po prostu sprawdzić w tym czasie swoją zdolność kredytową to umowa rezerwacyjna mieszkania może okazać się dobrym rozwiązaniem. Dzięki niej mamy pewność, że w określonym w umowie okresie nieruchomość nie zostanie sprzedana komuś innemu.

Umowa rezerwacyjna mieszkania jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku kredytu hipotecznego. Umożliwia ona rezerwację danej nieruchomości, a następnie sprawdzenie naszej zdolności kredytowej. W przypadku kiedy jest ona niewystarczająca do otrzymania kredytu możemy wycofać się z rezerwacji. Należy jednak dokładnie zapoznać się z warunkami ponieważ w niektórych przypadkach mogą się nieco od siebie różnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Spadek liczby zezwoleń wydanych przez SSE
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
06 czerwca 2019

Spadek liczby zezwoleń wydanych przez SSE

Alior Bank w Myśliborzu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 czerwca 2019

Alior Bank w Myśliborzu

Złoto powraca do Allegro
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 stycznia 2020

Złoto powraca do Allegro

Kredyt hipoteczny Tarnowskie Góry
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
28 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Tarnowskie Góry

PZU przejmie Bank Pekao ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
19 października 2016

PZU przejmie Bank Pekao ?

mBank placówki w Nowym Sączu
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 czerwca 2019

mBank placówki w Nowym Sączu

Porównaj