Jak spłacić kartę kredytową?

Jak spłacić kartę kredytową?

author
Julia Wierciło
12 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Karta kredytowa umożliwia nam korzystanie z określonego limitu środków. Dzięki niej możemy realizować transakcje opłacając zakupy lub usługi z późniejszym terminem spłaty pożyczonych pieniędzy. Produkt ten jest bardzo wygodnym sposobem na odroczenie płatności. Należy jednak pamiętać o konieczności spłaty zaciągniętego zobowiązania. Jeżeli w określonym czasie uregulujemy wykorzystany wcześniej limit, nie narazimy się na niepotrzebne koszty. Sprawdźmy jak spłacić kartę kredytową, a także jak proces spłaty przebiega w poszczególnych bankach.

Spis treści:

 1. Jak spłacić kartę kredytową?
 2. Spłata karty kredytowej na raty
 3. Czym jest minimalna spłata karty kredytowej?
 4. Zadłużenie na karcie kredytowej - jak sprawdzić?
 5. Czas spłaty karty kredytowej
 6. Spłata karty kredytowej - poszczególne banki
Zwiń spis treści

Jak spłacić kartę kredytową?

Aby używanie karty kredytowej było bezpieczne i pozbawione dodatkowych opłat, przed rozpoczęciem korzystania z przyznanego limitu środków należy zapoznać się z obowiązującymi warunkami. Każdy bank oferuje produkty na nieco innych zasadach, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ich dokładna analiza. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wybrania karty pozabankowej.

Sprawdźmy w jaki sposób możemy zrealizować spłatę karty kredytowej.

Spłatę karty kredytowej możemy zrealizować:

 • w kasie banku – niektóre instytucje bankowe oferują możliwość spłaty karty kredytowej w kasie banku. W tym celu należy udać się do odpowiedniego oddziału stacjonarnie, a następnie zrealizować płatność za pomocą gotówki,
 • przelewem bankowym,
 • automatycznie – za pomocą zlecenia przelewu stałego z naszego konta na konto karty kredytowej.

Oprócz przelewów przychodzących, możemy realizować także przelew z karty kredytowej. Jest to szybki sposób na pozyskanie dodatkowych środków lub zrealizowanie koniecznych opłat. Warto pamiętać o tym, że taki przelew może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Spłata karty kredytowej na raty

Jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji i nie chcemy korzystać z rozwiązań umożliwiających pokrycie wcześniejszych długów, takich jak np. pożyczka bez BIK, możemy rozłożyć zadłużenie na dogodne raty. Taka opcja jest dostępna w każdym banku. Dzięki niej możemy spłacać zaciągnięty wcześniej limit w mniejszych kwotach. Jeżeli kwota zadłużenia jest wysoka, to rozwiązanie z pewnością ułatwi spłatę i zaoszczędzi dodatkowych problemów.

Czym jest minimalna spłata karty kredytowej?

Minimalna spłata zobowiązuje nas do uregulowania wykorzystanych środków, ale tylko w pewnej określonej przez ofertę banku części. Kwota ta jest procentem wykorzystanego limitu. W większości przypadków wynosi od 3% do 5%.

Przyjrzyjmy się jak w praktyce wygląda spłata minimalna karty kredytowej.

Posiadana przez nas karta kredytowa ma limit 5,000 zł,  a minimalna kwota regularnych spłat wynosi 5%. Kupując aparat fotograficzny o wartości 2,500 zł, minimalna kwota spłaty wyniesie 125 zł.

Należy jednak pamiętać o tym, że spłata kwoty minimalnej jest wyłącznie odłożeniem całkowitego uregulowania zaciągniętego kredytu. Oznacza to, że w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani do spłaty zadłużenia. Na podstawie wcześniejszego przykładu możemy założyć, że pozostała kwota, czyli 2375 zł będzie obciążona odsetkami.

Zadłużenie na karcie kredytowej - jak sprawdzić?

Umiejętne korzystanie karty kredytowej jest kluczowe, dlatego przed rozpoczęciem wykorzystywania limitu powinniśmy zweryfikować w jaki sposób możemy kontrolować nasze wydatki. Jak sprawdzić zadłużenie na karcie kredytowej?

Możemy zrobić to za pomocą:

 • bankowości elektronicznej,
 • aplikacji mobilnej banku,
 • stacjonarnie w placówce,
 • poprzez infolinię,
 • pocztą.

Większość wyżej wymienionych opcji jest możliwa w każdym banku. Przed zdecydowaniem się na aktywację karty kredytowej warto dokładnie sprawdzić jakie opcje związane z jej użytkowaniem oferuje wybrany przez nas bank.

Czas spłaty karty kredytowej

Termin, w którym możemy dokonać spłaty wykorzystanego przez nas limitu jest uzależniony od poszczególnych banków lub instytucji pozabankowych. Czas bezodsetkowej spłaty wynosi najczęściej od 20 do 60 dni i rozpoczyna się w momencie początku okresu rozliczeniowego. Najbardziej opłacalnym dla nas rozwiązaniem jest zwrot całej pożyczonej kwoty w okresie bezodsetkowym. Dzięki temu dodatkowe opłaty nie zostaną naliczone.

Opóźnienie w spłacie karty kredytowej – co teraz?

Jeśli nie oddamy wykorzystanych środków na czas, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek karnych. Należy pamiętać, że są one większe z każdym dniem opóźnienia. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku korzystania z karty kredytowej z limitem dla zadłużonych.

Spłata karty kredytowej - poszczególne banki

Oferta i możliwości spłaty karty kredytowej są uzależnione od banku, w którym zaciągamy zobowiązanie. Sprawdźmy jak wygląda spłata limitu w poszczególnych instytucjach finansowych.

PKO BP – spłata karty kredytowej:

 • spłata minimalna – 4% (minimum 50 zł),
 • okres bezodsetkowy – do 55 dni,
 • możliwa spłata – przelewem, w kasie banku, automatyczna spłata.

Credit Agricole – spłata karty kredytowej:

 • spłata minimalna – max. 4% (minimum 30 zł),
 • okres bezodsetkowy – do 56 dni,
 • możliwa spłata – przelewem, w kasie banku, automatyczna spłata.

Citi Handlowy – spłata karty kredytowej:

 • spłata minimalna – max. 5% (minimum 30 zł),
 • okres bezodsetkowy – do 56 dni,
 • możliwa spłata – przelewem, w kasie banku, automatyczna spłata.

ING Bank Śląski – spłata karty kredytowej:

 • spłata minimalna – max. 5% (minimum 50 zł),
 • okres bezodsetkowy – do 55 dni,
 • możliwa spłata – przelewem, w kasie banku, automatyczna spłata.

Millennium Bank – spłata karty kredytowej:

 • spłata minimalna – 5%,
 • okres bezodsetkowy – do 51 dni,
 • możliwa spłata – przelewem, w kasie banku, automatyczna spłata.

Santander Bank Polska – spłata karty kredytowej:

 • spłata minimalna – 3% (minimum 50 zł),
 • okres bezodsetkowy – do 54 dni,
 • możliwa spłata – przelewem, w kasie banku, w bankomacie, automatyczna spłata.

Według danych Biura Informacji Kredytowej w październiku 2022 roku, banki wydały aż 46,8 tysięcy kart kredytowych. Łączna kwota przyznanych limitów wyniosła 356 mln zł. W lipcu 2023 roku przyznana została wyższa wartość limitów na kartach kredytowych (+10,8%).

Źródła:

https://media.bik.pl/

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Elektryczne hulajnogi od ING – wykaz miast

Elektryczne hulajnogi coraz częściej jeżdżą po ulicach największych polskich miast. Swoje hulajnogi postanowił wypuścić także ING Bank Śląski. Gdzie i za ile można poruszać się hulajnogami jednego z największych banków w Polsce? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
13 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jedna czwarta miesięcznego zarobku na OC

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnie Polak na komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, znane popularnie jako OC przeznacza około 25 proc. swojego miesięcznego zarobku. Co więcej, różnice w cenach OC czasem wynoszą po kilkaset złotych w zależności od grupy społecznej.

author
Alicja Hirsekorn
06 czerwca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

BIK dołączył do Klubu Partnerów SGH

Zaledwie klika dni temu do prestiżowego Klubu Partnerów SGH dołączyło Biuro Informacji Kredytowej. Współpraca obu instytucji będzie krokiem milowym w stronę kształtowania kultury łączenia biznesu z nauką. Studenci najstarszej uczelni ekonomicznej w Polsce poznają tajniki funkcjonowania polskiego sektora bankowego, z naciskiem na segment klientów detalicznych oraz mikroprzedsiębiorstw.

author
Halszka Gronek
07 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Zysk Banku Handlowego w II kwartale

Bank Handlowy poprawia swoje wyniki. W drugim kwartale bieżącego roku zysk netto instytucji wyniósł blisko 182 500 000 złotych. Analogicznie w roku ubiegłym wynik netto uplasował się na poziomie 158 000 000 złotych.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Deutsche Bank w Kaliszu

Deutsche Bank Polska to jeden z członków ogólnoświatowej grupy bankowej Deutsche Bank. Adresatami oferty tego banku są Klienci detaliczni oraz przedsiębiorcy. Jednym z miast, w którym Deutsche Bank ma swoją placówkę, jest Kalisz. 

author
Dominika Byczek
17 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Najlepsze produkty finansowe – lipiec 2014

Słońce, urlop, wypoczynek. Z tym kojarzy nam się wakacyjny miesiąc lipiec. Dla wszystkich, którzy w tym czasie szukają najlepszych produktów finansowych przygotowaliśmy krótkie zestawienie.

author
Patryk Byczek
01 lipca 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj