Weekendowy system czasu pracy

Weekendowy system czasu pracy

author
Halszka Gronek
03 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Weekendowy system czasu pracy to niezwykle popularne rozwiązanie wśród osób studiujących w trybie stacjonarnym. Dzięki przepisom zaproponowanym przez pracodawcę pracownicy wykonujący swe obowiązki zawodowe w weekendy mogą liczyć między innymi na wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy. Co jeszcze oferuje weekendowy system pracy? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w naszym dzisiejszym artykule.

Spis treści:

 1. Czym jest weekendowy system czasu pracy?
 2. Weekendowy system czasu pracy - podstawa prawna
 3. Wynagrodzenie za pracę weekendową
 4. Weekendowy system czasu pracy a nadgodziny
 5. Weekendowy system czasu pracy - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest weekendowy system czasu pracy?

Większość osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wykonuje swe obowiązki pracownicze w standardowym wymiarze. Mowa o pracy od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych, w godzinach 7:00-15:00, 8:00-16:00, 9:00-17:00 lub 10:00-18:00. Ustawodawca przewidział jednak, że niektóre branże, jak przykładowo handel, transport czy gastronomia, wymagają specyficznych ustaleń w kwestii określania czasu pracy. Z tego względu stworzono przepisy umożliwiające pracę w godzinach nocnych oraz w systemie weekendowym.

Pracę w systemie weekendowym zatrudniony świadczy wyłącznie w dni takie jak piątki, soboty, niedziele i dni świąteczne. By móc wypracować liczbę godzin, która pozwoli otrzymać satysfakcjonujące wynagrodzenie, ustawodawca umożliwił wydłużenie dobowego wymiaru pracy do 12 godzin.

Jeśli pracownik chce, może pracować nawet do 12 godzin dziennie przez cały weekend. Zwykle jednak to i tak nie wystarcza do wyrobienia pełnego etatu, dlatego w większości przypadków osoby zatrudnione w systemie weekendowym mają umowy na 2/3 lub 3/4 etatu. Sprawdź także oferty pożyczek w weekendy.

Weekendowy system czasu pracy - podstawa prawna

PODSTAWA PRAWNA

Art. 144. System pracy weekendowej

Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

Wynagrodzenie za pracę weekendową

W systemie pracy weekendowej okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca, ale praca sama w sobie jest pracą „normalną”. Choć pracownik wykonuje swe obowiązki w dni weekendowe, kiedy de facto stawka przy standardowym (roboczym) systemie pracy jest większa, jego wynagrodzenie nie jest szczególnie premiowane. Przejrzyj też oferty pożyczek na dowód.

Ustawodawca stwierdził, że praca w systemie weekendowym nie powinna liczyć się z większą stawką od pracy w systemie roboczym, albowiem pracownik sam poprosił o taką posadę i jest ona dla niego normalną stawką. 

Polskie prawo przewiduje, że każdego roku odpowiednie organy ustalać będą tak zwaną płacę minimalną. Jest to najmniejsza dopuszczalna wysokość wynagrodzenia brutto za miesiąc pracy w pełnym wymiarze, czyli na cały etat – niezależnie od tego, czy pracujemy w systemie roboczym, czy weekendowym.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku pracy weekendowej zwykle nie udaje się przepracować tylu godzin, by wyrobić etat. Dlatego płaca minimalna za taki miesiąc pracy powinna być odpowiednio mniejsza. W tym wypadku osoba zatrudniona może mieć trudności z pozyskaniem większych zobowiązań finansowych, np. takich jak kredyt hipoteczny.

Weekendowy system czasu pracy a nadgodziny

Z uwagi na zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy w treści umowy powinnna zostać wskazana dokładna liczba godzin, której przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku za nadgodziny.

Praca w systemie weekendowym oznacza, że dany pracownik wykonuje swe obowiązki zawodowe tylko w dni takie jak:

 • piątek,
 • sobota,
 • niedziela,
 • dni świąteczne.

Systemu tego nie należy mylić z sytuacją, gdy pracownik zatrudniony w systemie roboczym (pracujący w dni robocze) wyjątkowo przyszedł do pracy w weekend z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy w przypadku wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych w dniu wolnym, a więc w sobotę, pracownikowi przysługuje w zamian jeden dzień wolny od pracy.

Nadgodziny osoby zatrudnionej w systemie weekendowym, które zostały przepracowane w dniu roboczym:

Jak wynika z oficjalnego stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy, polecenie pracownikowi objętemu weekendowym systemem czasu pracy wykonywania zadań w inne dni niż weekendowo-świąteczne jest niezgodne z prawem.

W sytuacji, gdy pracodawca nakaże podwładnemu pracę w ciągu tygodnia, naraża się na zarzut wykroczenia przeciwko prawom pracownika i na karę grzywny. Mimo tego, praca w systemie weekendowym może okazać się kłopotliwa jeśli planujemy zaciągnąć zobowiązania finansowe. Alternatywnym rozwiązaniem pozyskania dodatkowych środków są pożyczki na raty.

Weekendowy system czasu pracy - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

 • Pracę w systemie weekendowym zatrudniony świadczy wyłącznie w dni takie jak piątki, soboty, niedziele i dni świąteczne.
 • By pracownik mógł wypracować liczbę godzin, która pozwoli otrzymać satysfakcjonujące wynagrodzenie, ustawodawca umożliwił wydłużenie dobowego wymiaru pracy do 12 godzin.
 • W systemie pracy weekendowej okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca.
 • Ustawodawca stwierdził, że praca w systemie weekendowym nie powinna liczyć się z większą stawką od pracy w systemie roboczym, dlatego w Kodeksie pracy nie ma mowy o ustawowym dodatku z tego tytułu.
 • W przypadku pracy weekendowej zwykle nie udaje się przepracować tylu godzin, by wyrobić etat, dlatego w większości przypadków osoby zatrudnione w systemie weekendowym mają umowy na 2/3 lub 3/4 etatu.
 • Systemu pracy weekendowej nie należy mylić z sytuacją, gdy pracownik zatrudniony w systemie roboczym (pracujący w dni robocze) wyjątkowo przyszedł do pracy w weekend z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.
 • Polecenie pracownikowi objętemu weekendowym systemem czasu pracy wykonywania zadań w inne dni niż weekendowo-świąteczne jest niezgodne z prawem.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Chocianowie

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Chocianowie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
19 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szybkie pożyczki Łańcut

Poszukujesz pożyczki w Łańcucie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
14 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Pożyczki Kołobrzeg

Szukasz najlepszego finansowania w Kołobrzegu? Obejrzyj ranking z najatrakcyjniejszymi propozycjami pożyczek online. Otrzymaj nawet 200 000 zł z okresem spłaty do 10 lat. Pieniądze dostępne natychmiast

author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak zamknąć konto w Banku Pekao SA?

Wysokie opłaty za kartę, rosnące rachunki za prowadzenie konta, problemy z obsługą – powodów do zamknięcia konta może być wiele. Sprawdzamy, jak przebiega wypowiedzenie umowy konta w Banku Pekao SA.

author
Dorota Grycko
02 grudnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Promocja: „Kupuj z domu” w BNP Paribas

W BNP Paribas ruszyła kolejna promocja, w której za spełnienie bardzo prostych warunków (nie wychodząc z domu) można zgarnąć 210 złotych. Promocja trwa do 30 kwietnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING z tytułem Central and Eastern Europe’s Best Bank for SMEs

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o otrzymaniu tytułu Central and Eastern Europe’s Best Bank for SMEs w tegorocznej edycji rankingu Awards for Excellence magazynu finansowego Euromoney. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj