Wirtualne karty płatnicze

Wirtualne karty płatnicze

author
Dorota Grycko
14 maja 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Karty płatnicze nie muszą mieć wyłącznie fizycznej formy. Coraz bardziej popularne stają się wirtualne karty, dzięki którym możemy dokonywać zakupów zdecydowanie szybciej i wygodniej. Sprawdzamy, jak działają karty wirtualne i czy warto ich używać.

Spis treści:

  1. Czym są wirtualne katy płatnicze?
  2. Rodzaje kart wirtualnych
  3. Wirtualne karty płatnicze w polskich bankach
  4. Wirtualne karty płatnicze z instytucji pozabankowych
  5. Wady i zalety wirtualnych kart płatniczych
  6. Karty wirtualne - czy warto?
  7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym są wirtualne katy płatnicze?

Jak sama nazwa wskazuje, wirtualne karty płatnicze występują wyłącznie w cyfrowej formie. W odróżnieniu od tradycyjnych kart płatniczych, nie mają fizycznej formy, a więc nie możemy ich dotknąć i schować do portfela. Z funkcjonalnego punktu widzenia wirtualne karty płatnicze oferują takie same możliwości jak te tradycyjne (plastikowe). Każda z nich posiada własny kod CVV/CVC, datę ważności oraz numer karty. Dokonanie zakupów z użyciem wirtualnej karty możliwe jest wyłącznie, gdy została ona wcześniej zasilona środkami.

Wirtualne karty możemy odnaleźć w naszej bankowości internetowej. Po zalogowaniu na swój rachunek bankowy, możemy sprawdzić stan konta, przelać pieniądze czy zrobić zakupy. Co istotne, nie musimy posiadać rachunku bankowego, aczkolwiek założenie go w wybranym banku, może obniżyć koszty użytkowania karty wirtualnej.

W Polsce najpopularniejsze są tradycyjne karty płatnicze, jest ich ponad 40 mln. Wirtualne karty nie są aż tak znane, jednak szybko rośnie ich popularność. Można je powiązać ze smartfonami lub smartwatchami, co umożliwia płatności zbliżeniowe telefonem lub smartwatchem.

Sprawdź: budowa karty płatniczej.

Rodzaje kart wirtualnych

Podobnie jak tradycyjne karty płatnicze, wirtualne karty płatnicze są wydawane w różnych formach. Klienci mogą więc wybrać:

  • Karty debetowe – powiązane są z naszym kontem lub kredytem, dzięki nim możemy korzystać z pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Działają podobnie jak pożyczki. Sprawdź pożyczki na raty.
  • Karty jednorazowe – generowane są do konkretnej płatności lub wielokrotnego użycia w jednej operacji. Można ich używać do końca daty ważności.
  • Karty prepaid (przedpłacowe) – ten rodzaj kart staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Aby móc z nich korzystać, muszą najpierw zostać zasilone odpowiednią kwotą na przypisane do nich konto.

Wirtualne karty płatnicze w polskich bankach

Karty wirtualne ciągle się rozprzestrzeniają, a więc polskie banki również włączają je do swej oferty. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych ofert:

  • Wirtualna Karta mBanku – z tej oferty mogą bezpłatnie skorzystać Klienci mBanku. Jej największym plusem jest możliwość z jej korzystania niemal natychmiast po zamówieniu. Jest klasyczna kartą przedpłacową, a więc najpierw musimy zasilić kartę określoną kwotą, a dopiero później dokonywać zakupów. Jeśli będziemy chcieli dokonać płatności za granicą, warto wiedzieć, że mogą one zostać rozliczone w dwóch walutach EUR lub USD.
  • Karta wirtualna Visa ING – opłaty związane z użytkowaniem karty znajdziemy w tabeli opłat i prowizji, samo wydanie karty będzie kosztować 20 zł. Klienci, którzy są w przedziale wiekowym 18-26, a założyli konto Direct, nie ponoszą kosztów związanych z wydaniem karty. Możemy ją zamówić poprzez internetowe konta ING Banku. Wirtualną kartą możemy płacić poprzez telefon lub Internet, a w razie wykorzystania wszystkich środków, możemy ją w każdej chwili doładować.
  • Karta wirtualna Millennium – Klienci Banku Millennium również mogą korzystać z wirtualnych kart. Obecnie wydanie takiej karty oraz jej użytkowanie jest darmowe, a taka karta ważna jest przez 4 lata od daty wydania. Możemy wygenerować dwie wersje karty: jedną w systemie MasterCard i jedną w Visa. Dzięki wirtualnej karcie możemy dokonywać płatności zbliżeniowych telefonem. Do poprawnego działania karty wymagany jest system operacyjny Android 4.4 lub nowszy. Telefon musi posiadać opcję komunikacji NFC oraz mieć zainstalowaną aplikację mobilną Banku Millennium.

Wirtualne karty płatnicze z instytucji pozabankowych

Wirtualne karty wydawane są nie tylko przez tradycyjne banki, ale również przez instytucje pozabankowe. Jedną z najpopularniejszych propozycji na rynku jest Revolut. Z karty Revolut można również korzystać w sposób całkowicie wirtualny – wystarczy powiązać ją z Apple Pay lub Google Pay. Wtedy – mimo braku plastikowej karty – możemy dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych. Karta działa na zasadzie przedpłaty, czyli aby zapłacić, należy wcześniej doładować konto.

Revolut oferuje swoim klientom dwa rodzaje kart: Standard, Plus oraz Premium. Klient, który wybierze plan Revolut Standard będzie mógł otwierać konta w wybranych przez siebie walutach, a dodatkowo otrzyma kartę wirtualną, z której będzie mógł oczywiście korzystać. Ponadto plan Standard umożliwi Klientom nielimitowane generowanie kart wirtualnych jednorazowego użytku, które można wykorzystywać do płatności online. Jeśli wybierzemy opcję Premium, musimy liczyć się z koniecznością opłacania opłaty abonamentowej w wysokości 29,99 miesięcznie.

Wady i zalety wirtualnych kart płatniczych

  • Bezpieczne płatności zbliżeniowe.
  • Brak konieczności wyrobienia fizycznej karty.
  • Łatwe i wygodne zakupy online.
  • Możliwość kontrolowania wydatków, łatwe zarządzanie budżetem.
  • Ekologiczne rozwiązanie.
  • Szybkie płatności.
  • Płatności zagraniczne bez opłat za przewalutowanie.
  • Przed dokonaniem płatności konto musi zostać zasilone.
  • Opłaty (w zależności od banku).
  • Wymagany telefon – z funkcją płatności zbliżeniowych.

Karty wirtualne - czy warto?

Istnieje wiele powodów, dla których posiadanie wirtualnej karty jest dobrym pomysłem. To przede wszystkim rozwiązanie dla tych, którzy preferują nowoczesne rozwiązania płatnicze. Dużym plusem jest wygoda i niski koszt założenia takiej karty. Świetnie sprawdza się przy płatnościach przez telefon lub Internet. Wirtualne karty sprawdzają się również w połączeniu z płatnościami przez zegarek. Wirtualne karty są również świetne dla osób, które często korzystają ze sklepów internetowych.

Podsumowanie

  1. Wirtualne karty płatnicze występują wyłącznie w cyfrowej formie.
  2. Każda z nich posiada własny kod CVV/CVC, datę ważności oraz numer karty.
  3. Wirtualne karty płatnicze są wydawane w różnych formach: debetowe, jednorazowe oraz prepaid.
  4. Karty wirtualne ciągle się rozprzestrzeniają, a więc polskie banki również włączają je do swej oferty – na przykład Bank Millenium, ING Bank Śląski oraz mBank.
  5. Wirtualne karty wydawane są nie tylko przez tradycyjne banki, ale również przez instytucje pozabankowe. Jedną z najpopularniejszych propozycji na rynku jest Revolut.
  6. Zalety kart wirtualnych: między innymi: bezpieczne płatności zbliżeniowe, brak konieczności wyrobienia fizycznej karty, łatwe i wygodne zakupy online.
  7. Wady kart wirtualnych: konieczność zasilania konta, opłaty (w zależności od banku), wymagany telefon – z funkcją płatności zbliżeniowych.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Polecam Proste Zasady – VI edycja” w Getin Banku

W Getin Banku trwa promocja, w której za spełnienie bardzo prostych warunków można zgarnąć nawet 550 złotych premii. Promocja trwa do 29 lutego 2019 roku.

author
Patryk Byczek
03 listopada 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sposoby na cyberbezpieczne wakacje

Przestępcy nie wyjeżdżają na urlop, dlatego planując wakacje powinniśmy dbać nie tylko o swój portfel w torebce czy telefon w kieszeni. Warto również pomyśleć o cyberbezpieczeństwie, aby uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości. 

author
Aneta Jankowska
23 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kobiety vs mężczyźni – statystyki

Europejski Urząd Statystyczny przygotował specjalne statystyki dotyczące kobiet i mężczyzn. Czym się charakteryzujemy i co nas między sobą wyróżnia?

author
Aneta Jankowska
09 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Jak wyglądają finanse polskich emerytów?

Uwaga na oszustów - 10% osób w wieku 65 lat i więcej przyznało, że padło ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy. Złodzieje mają nowe sposoby, nie tylko na tradycyjnego “wnuczka”.

author
Aneta Jankowska
30 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

30% Polaków pożycza na rachunki

Z kolejnej publikacji firmy Intrum – Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich 2018, dowiadujemy się, że co trzeci Polak musi pożyczać pieniądze na opłatę bieżących rachunków.

author
Aneta Jankowska
08 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Automatyczne otwieranie bramek na A1 z PKO

Opłacanie w aplikacji IKO przejazdów autostradą A1 spowoduje, że bramki otworzą nam się automatycznie i bez kolejek. Taką opcję przynosi nowa wersja IKO, dostępna do pobrania ze sklepu iOS.

author
Dominika Byczek
04 listopada 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj