Polisę OC musi wykupić każdy, kto chce prowadzić pojazd. Niestety nadal wielu Polaków zapomina o właściwym terminie płatności. Dla wszystkich spóźnialskich przewidziane są wysokie mandaty za brak policy OC. Ile wyniesie kara w 2019 roku?

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 15.09.2018
Udostępnij:

 
Wysokość mandatu za brak ważnej polisy OC jest zależna od wysokości płacy minimalnej. Rząd ogłosił już oficjalnie, że minimalne wynagrodzenie w 2019 roku  wyniesie 2250 zł. Oznacza to, że wysokość kary za brak polisy OC wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego. 

Czas spóźnienia

Kara za brak polisy OC regulowana jest ustawowo, więc Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie ma na nią wpływu. Wysokość mandatu zależna jest od tego, ile czasu spóźnimy się z zapłatą. Najwięcej zapłacą osoby zwlekające z ubezpieczeniem najdłużej.

Rodzaj pojazdu 

Istotny jest także rodzaj pojazdu, którego dotyczy ubezpieczenie. W przypadku pojazdów osobowych kwota jest standardowa i wynosi maksymalnie tyle, co dwukrotność płacy minimalnej. Dla pojazdów większych, takich jak samochody ciężarowe albo ciągniki i traktory kwota mandatu jest dużo wyższa – wynosi trzykrotność płacy minimalnej w danym roku. Mniej – czyli jedną trzecią minimalnego wynagrodzenia – zapłacą jedynie właściciele pojazdów mniejszych, np.: motocykli. 


 

WYSOKOŚĆ MANDATU ZA BRAK OC 2019

Samochody osobowe 
– do 3 dni – 900 zł 
– od 4 do 14 dni – 2250 zł 
– więcej niż 14 dni – 4500 zł 

Samochody ciężarowe
– do 3 dni – 1350 zł 
– od 4 do 14 dni – 3375 zł 
– więcej niż 14 dni – 6750 zł

Pozostałe pojazdy (motocykl, skuter)
– do 3 dni – 150 zł 
– od 4 do 14 dni – 375 zł 
– więcej niż 14 dni – 750 zł


 


Kto musi mieć wykupione OC?

Ważną polisę OC musi mieć każdy pojazd, niezależnie od tego, czy go używamy, czy nie. Nawet samochód stojący od pół roku u mechanika lub zalegający w garażu i nieużywany musi mieć wykupione OC. 

Kara należy się nie tylko tym, których policja „złapie” z nieopłaconą polisą. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny regularnie ściga właścicieli pojazdów, którzy uchylają się od obowiązku płacenia i wysyła do nich stosowne upomnienia. Kosztów opłacenia polisy OC lub kary za jej brak nie da się zatem uniknąć. 

Koszty nieopłacenia OC

Wysokość kary za brak polisy OC to nie najwyższy koszt, który możemy ponieść. Znacznie gorzej będzie wtedy, kiedy spowodujemy wypadek pojazdem nieubezpieczonym. Wtedy oczywiście Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje wszystkie koszty naprawy, ale to do nas zgłosi się po zwrot poniesionych kosztów. 

Komentarze