Zaciągamy coraz większe kredyty mieszkaniowe – Wykres dnia BIK

Zaciągamy coraz większe kredyty mieszkaniowe – Wykres dnia BIK

author
Halszka Gronek
29 lipca 2019

Na przełomie trzech ostatnich lat znacząco pogłębił się trend w zakresie udzielanych kredytów mieszkaniowych. Aż 22,3% kredytów na zakup własnego „m2” w pierwszej połowie 2019 roku wypłaconych było na kwotę powyżej 350 tysięcy złotych. Rok wcześniej tak duże finansowania stanowiły zaledwie 18,1% udzielanych kredytów mieszkaniowych. 

Nie da się ukryć, że ceny nieruchomości na obecnym rynku biją rekordy. Wielu analityków jest nawet zdania, że jeśli dynamika wzrostu cen za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego nie straci na sile, dojdzie do krachu na rynku nieruchomości w Polsce. Co niezwykle istotne, wysokie koszty zakupu mieszkania wpływają bezpośrednio na coraz większą sprzedaż kredytów mieszkaniowych o dużej kwocie finansowania. 

Mieszkania drożeją, a więc Polacy zmuszeni są do zaciągania większych kredytów na zakup upragnionego lokalu. Faktem jest, że ogólna sprzedaż kredytów hipotecznych w Polsce maleje – Polaków po prostu nie stać na tak duże kredyty, jakie potrzebne są do zakupu mieszkania przy obecnych cenach. Po pierwsze, zbyt duży kredyt, to zbyt duża rata miesięczna (czyli taka, z jakiej spłatą konsument może sobie nie poradzić). Po drugie, wysokie finansowanie z banku wymaga wysokiego wkładu własnego. A to dla wielu z nas jest warunkiem niemożliwym do spełnienia.

W najnowszym raporcie sprzedażowym Biura Informacji Kredytowej czytamy, iż w pierwszym półroczu 2019 roku banki udzieliły o 1,3% mniej kredytów mieszkaniowych niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Choć umów podpisano mniej, łączna wartość udzielonych kredytów w miesiącach styczeń-czerwiec 2019 przerosła sumę kredytów przyznanych w pierwszym półroczu 2018 roku aż o 10,9%. Polacy potrzebują coraz większych kredytów mieszkaniowych – wniosek ten potwierdza zresztą najnowszy „Wykres dnia BIK”. O nim w kolejnych akapitach. 

Wykres dnia BIK

Podczas, gdy jeszcze w 2016 roku udział kredytów mieszkaniowych powyżej 350 tysięcy złotych stanowił 29,3% wartości wszystkich udzielonych kredytów na cele mieszkaniowe, w pierwszym półroczu 2019 roku wynik ten wzrósł aż do 41,2%. W ujęciu liczbowym, a nie wartościowym, w 2016 roku banki udzieliły kredytów powyżej 350 tys. zł w liczbie odpowiadającej 12,5% wszystkich podpisanych umów. Dziś jest to aż 22,4% wszystkich udzielonych finansowań na cele mieszkaniowe.

Spoglądając na powyższe dane, wniosek nasuwa się sam: coraz liczniej staramy się o duże kredyty mieszkaniowe, a coraz mniejszą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne na małe kwoty (do 1560 tysięcy złotych). Potwierdza to także zestawienie danych sprzedażowych rok po roku, to jest od roku 2016, przez 2017 i 2018, aż do roku 2019, a właściwie jego pierwszej połowy. W ujęciu liczbowym, umowy podpisane w związku z kredytem mieszkaniowym stanowiły kolejno:

  • 12,5% w roku 2016,
  • 14,4% w roku 2017,
  • 18,1% w roku 2018,
  • 22,4% w I połowie 2019 roku

wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych. 


Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na realizację marzeń mieszkaniowych? Sprawdź, jak się przygotować. 

fot. media.bik.pl

 

Nie potrzebujemy małych kredytów 

Przy obecnych cenach rynkowych mało kto potrzebuje niewielkich kredytów mieszkaniowych – zasadniczo tylko ci, którzy dzięki finansowaniu z banku chcą kupić domek letniskowy, lub ci, którzy mają 70-80% wkładu własnego, a kredyt to jedynie „dodatek” do finansowania.

„Wykres dnia BIK” jednoznacznie wskazuje na spadek udziału najmniejszych kredytów mieszkaniowych (do 150 tys. złotych) w ogólnej kwocie sprzedanych produktów tego typu. W 2016 roku małe kredyty hipoteczne stanowiły 17,8% wszystkich umów w ujęciu wartościowym, w 2017 roku – 15,3%, w 2018 roku – 11,8%, a w pierwszej połowie 2019 roku – zaledwie 9,1%. 

"

Dodatnia dynamika wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych odpowiada […] wysokości zmian cen nieruchomości. Rosnące dochody przy rekordowo niskich stopach procentowych pozwalają na uzyskanie zdolności kredytowej do zaciągania coraz wyższej wartości kredytu. Barierą może być jednak konieczność posiadania wkładu własnego, który przy rosnących cenach nieruchomości i stałym poziomie 20%, rośnie kwotowo.

– dodaje profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, omawiając wyniki sprzedażowe kredytów na czerwiec bieżącego roku. 


Sprawdź najczęściej powielane mity na temat kredytów hipotecznych. 


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/453347/wykres-dnia-bik-26-lipca-2019-r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Wieluniu
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
02 czerwca 2019

Profi Credit w Wieluniu

Inspektorat ZUS w Olkuszu
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Olkuszu

T-Mobile Usługi Bankowe w Łodzi
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Łodzi

BOŚ Bank udzielił ekologicznego kredytu Laude Smart
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 września 2019

BOŚ Bank udzielił ekologicznego kredytu Laude Smart

Lodołamacze 2019 – nagroda dla ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
14 września 2019

Lodołamacze 2019 – nagroda dla ING Banku Śląskiego

Promocja: Bonus dla zmotoryzowanych od BZ WBK
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2018

Promocja: Bonus dla zmotoryzowanych od BZ WBK

Porównaj