Zwiększy się zdawalność egzaminów na prawo jazdy?
Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Przyczyną wszelkich ewentualnych modyfikacji jest zdawalność, która uplasowała się w Polsce na poziomie 35%. Wynik ten jest nawet dwa razy gorszy niż w innych państwach.
Ministerstwo doszło do wniosku, że Polacy oblewają egzamin na prawo jazdy nie ze względu na słabe przygotowanie, lecz przez fakt, że egzaminujący chcą zarobić więcej.
Zdawalność w innych krajach
Z danych TVN 24 Biznes i Świat wynika, że w Polsce zdawalność jest nawet dwa razy mniejsza niż w innych państwach. Dla przykładu, w:
– Wielkiej Brytanii wskaźnik zdawalności oscyluje w granicach 47%,
– Niemczech zdawalność egzaminów wynosi 70%.
Jednakże planowane zmiany nie są nowym pomysłem. Pierwsze informacje na ten tematy zaczęły pojawiać się w 2016 roku. Ministerstwo Infrastruktury wówczas zdecydowało się powołać tak zwany „zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami”.
Problem powraca
Problem, do którego podchodzi Ministerstwo Infrastruktury nie jest świeżą sprawą. W 2015 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport informujący o tym, że aż 88% przychodów WORD-ów wiąże się z opłatami za egzaminy. Ponadto 70% z tych prawie 60 000 000 złotych pochodzi z opłat za egzaminy poprawkowe. Dokument dotyczący zmian przepisów Ministerstwo Finansów złożyło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na początku grudnia 2018 roku.
Nowy projekt przewiduje, że to po stronie wojewody powinno leżeć finansowanie WORD-ów. Wszelkie pieniądze wpływałyby najpierw do władz danych województw, a dopiero następnie trafiałyby do ośrodków ruchu drogowego. Ten pomysł może wpłynąć na to, że wynagrodzenia egzaminatorów będą określone z góry. Portal szakola-jazdy.pl podaje, że aktualnie egzaminatorzy zarabiają około 7 400 złotych brutto. Jednak kwoty te mogą różnić się w WORD-ach w całej Polsce.
Zmiany kwestią przyszłości
Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, Szymon Huptyś informował w rozmowie z TVN 24 Biznes i Świat, że dokument opracowano i zgłoszono do dalszych prac legislacyjnych. Projekt zmian przepisów przygotowano w porozumieniu z obiema stronami, jakimi są osoby egzaminujące oraz przyszli kierowcy. Jednakże według szacunków zmian można spodziewać się dopiero w przyszłym roku kalendarzowym. Wynika to z analiz finansowych, które resort musi obowiązkowo przeprowadzić.
Ministerstwo Infrastruktury
Ministerstwo Infrastruktury jest polskim urzędem administracji rządowej. Minister Infrastruktury obsługuje sprawy takich działów administracji rządowej, jak:
– łączność,
– transport.
Resort utworzono w 2018 roku, natomiast w latach poprzednich był on wielokrotnie reorganizowany. Ponadto urząd pod tą samą nazwą działał w przeszłości dwukrotnie w latach:
– 2001-2005,
– 2007-2011.
Dodaj komentarz