Kto może założyć firmę pożyczkową? Wymogi

Kto może założyć firmę pożyczkową? Wymogi

autor wpisu
Dorota Cholewicka
12 marca 2023

Szybkie pożyczki są bardzo popularne na rynku finansowym, ponieważ otrzymanie ich jest szybkie, proste i bez zbędnych formalności. Pożyczkodawcy nie mogą narzekać na brak zainteresowania, co sprzyja rozwijaniu się tej branży. Sprawdzamy, jak założyć firmę pożyczkową i kto może to zrobić.

Spis treści:

 1. Jak działają firmy pożyczkowe?
 2. Założenie firmy pożyczkowej - wymogi prawne
 3. Określenie obszarów działania firmy
 4. Firmy pożyczkowe w Polsce
 5. Stacjonarna firma pożyczkowa
 6. Internetowa firma pożyczkowa
 7. Rodzaj oferowanych usług - pożyczki krótkoterminowe czy ratalne?
 8. Założenie firmy pożyczkowej - ile kosztuje?
 9. Czy ryzyko kredytowe ma znaczenie?
Zwiń spis treści

Jak działają firmy pożyczkowe?

Firmy pożyczkowe to instytucje, które należą do sektora finansowego, ale działają w grupie instytucji pozabankowych. Nie są prowadzone przez banki, a przez przedsiębiorców. Pożyczkodawcą może być zarówno osoba prywatna, jak i spółka. Świadczą usługi podobne do tych bankowych (udzielają na przykład chwilówek czy pożyczek na dowód), ale jednocześnie nie tworzą banku ani SKOK-u. Instytucje pożyczkowe nie są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (będą dopiero od 2024 roku), a przez Prezesa UOKiK.

Działalność instytucji pożyczkowych jest uregulowana w Ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Zgodnie z tą ustawą instytucją pożyczkową jest podmiot, który spełnia jednocześnie dwa warunki:

 • jest kredytodawcą – czyli przedsiębiorcą, który w zakresie swojej działalności gospodarczej lub zawodowej, udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu,
 • jest kredytodawcą innym niż: podmiot inny niż: bank krajowy (zobacz: banki w Polsce), bank zagraniczny, oddział banku zagranicznego, instytucja kredytowa lub oddział instytucji kredytowej w rozumieniu ustawy prawo bankowe, spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa oraz Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo Kredytowa, podmiot, którego działalność polega na udzielaniu kredytów konsumenckich w postaci odroczenia zapłaty ceny lub wynagrodzenia na zakup oferowanych przez niego towarów i usług.

Z kolei Umowa pożyczki jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym.

Założenie firmy pożyczkowej - wymogi prawne

 • Firma pożyczkowa musi być prowadzona w formie spółki kapitałowej (spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).
 • Firma musi być zarejestrowana w Komisji Nadzoru Finansowego (konieczny jest wpis do rejestru instytucji pożyczkowych).
 • Kapitał zakładowy musi wynosić minimum 1 000 000 złotych (Ważne! Kwota ta nie może pochodzić z kredytu, emisji obligacji lub nieudokumentowanych źródeł).
 • Przedsiębiorca, który chce otworzyć firmę pożyczkową, nie może być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu i obrotowi gospodarczemu. Konieczne będzie dostarczenie oświadczenia o niekaralności.
 • Przedsiębiorca, który zakłada firmę pożyczkową musi zachowywać się uczciwie, ponieważ podlega kontrolom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Określenie obszarów działania firmy

Rozważając założenie firmy pożyczkowej, w pierwszej kolejności musimy ustalić grupę docelową oraz dokładnie określić obszar, w jakim chce się funkcjonować i poszukiwać Klientów. Po określeniu profilu potencjalnego pożyczkobiorcy, będziemy mogli sprecyzować rodzaj prowadzonej firmy. W przypadku firm pożyczkowych można wyróżnić dwa podstawowe sposoby świadczenia usług:

 • Firma działająca stacjonarnie – tradycyjny sposób udzielania pożyczek (między innymi pożyczki na dowód lub pożyczki bez zaświadczeń). Przedsiębiorca, który zdecyduje się na taką formę prowadzenia firmy, będzie musiał płacić wysokie kwoty za lokale, w których powstaną placówki pożyczkowe.
 • Firma działająca online – jest to nowoczesna forma prowadzenia firm pożyczkowych, która cieszy się popularnością (na przykład pożyczki online). W porównaniu do stacjonarnych placówek, taka działalność będzie ograniczać koszty związane z wynajęciem lokali, ale dojdą opłaty związane z infrastrukturą sieciową.

Na początku warto zdecydować się na jeden rodzaj oferowanych usług, ponieważ zbyt bogata oferta, może okazać się błędem. Nowo powstała działalność może nie mieć dużego zainteresowania, a pożyczki opiewające na wysokie kwoty mogą wymagać dużo wkładu własnego. Określenie funkcjonowania firmy będzie mieć również wpływ na wydatki związane z utrzymaniem działalności oraz relacje z konsumentami.

Firmy pożyczkowe w Polsce

Stacjonarna firma pożyczkowa

Stacjonarne placówki firm pożyczkowych istnieją w Polsce od wielu lat i ciągle cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług oferowanych przez stacjonarne firmy pożyczkowe, w tym również seniorzy. Dla niektórych Klientów, najważniejszy jest bezpośredni kontakt z pracownikami firm, ponieważ dzięki niemu czują się w pełni zaopiekowania i wierzą w bezpieczeństwo oferowanych usług. Konsultanci mogą odpowiedzieć na zadawane przez konsumentów pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości, dzięki temu nie stracą Klientów.

Stacjonarne firmy pożyczkowe mają również wady. Są to na przykład wysokie opłaty związane z wynajęciem lokali, w których funkcjonować będzie firma oraz nieustanne inwestowanie w wyposażenie placówki.

 • Szersze grono odbiorców (seniorzy, osoby, które nie korzystają z internetowych usług pożyczkowych itp.)
 • Budowanie zaufania Klienta (bezpośredni kontakt z pracownikami firmy wzbudza poczucie bezpieczeństwa),
 • Bezpośrednia pomoc fachowca (pracownicy firmy mogą w każdej chwili rozwiać wątpliwości konsumentów i odpowiedzieć na ważne pytania),
 • Wiele opcji wypłaty pożyczki (możliwość tradycyjnej wypłaty gotówki w kasie oraz wykonanie przelewu).
 • Wysokie koszty związane z wynajmem lokali, w których będzie funkcjonować firma,
 • Inwestowanie w wyposażenie firmy, aby zachęcić potencjalnych Klientów do skorzystania z oferowanych usług,
 • Finansowanie reklam, aby zdobywać więcej Klientów,
 • Młodzi konsumenci ze względu na brak czasu, wybierają internetowe firmy pożyczkowe.

Internetowa firma pożyczkowa

Firmy pożyczkowe działające online również gromadzą bardzo duże grono Klientów. W dzisiejszych czasach wszyscy są zabiegani i nie mają za dużo wolnego czasu, a więc wybierają rozwiązania, z których można skorzystać nie wychodząc z domu. Takim rozwiązaniem są właśnie pożyczki online. Główną zaletą takiej działalności jest ograniczenie kosztów związanych z wynajmowaniem lokali oraz możliwość zatrudniania pracowników bez względu na ich miejsce zamieszkania. Taki rodzaj prowadzenia firmy pozwala na zdobycie większej grupy odbiorców, dzięki internetowym reklamom zawierającym bezpośrednie odnośniki do ofert naszej firmy.

Przedsiębiorca zakładający internetową firmę pożyczkową, musi umożliwić potencjalnym Klientom, możliwości całodobowego wnioskowania o finansowanie z każdego urządzenia podłączonego do sieci. Zakładając firmę pożyczkową online musimy również mieć na uwadze koszty związane z infrastrukturą sieciową (stworzenie i utrzymanie witryny, pozycjonowanie firmy w wyszukiwarkach itp.)

 • Zniwelowanie opłat związanych z wynajmem lokali,
 • Szerokie grono potencjalnych Klientów (o pożyczkę online można wnioskować z każdego miejsca w Polsce),
 • Duża dostępność ofert (pieniądze zaoszczędzone na wynajmie lokali, można przeznaczyć na inwestycję w nowe oferty pożyczek),
 • Błyskawiczne wypłaty finansowania (np. przelewy Blue Media)
 • Działalność firmy cały czas (7 dni w tygodniu, przez 24 godziny)
 • Możliwość zatrudnienia pracowników bez względu na ich miejsce zamieszkania.
 • Oszczędność czasu (możliwość wnioskowania o pożyczkę bez wychodzenia z domu).
 • Konieczność umożliwienia Klientom całodobowego wnioskowania o finansowanie z każdego urządzenia podłączonego do sieci,
 • Spore koszty związane z infrastrukturą sieciową (stworzenie i utrzymanie witryny, pozycjonowanie firmy w wyszukiwarkach itp.),
 • Opłaty związane z serwisowaniem strony internetowej oraz utrzymaniem IT,
 • Konieczność pozycjonowania firmy w wyszukiwarce,
 • Brak zainteresowania ze strony konsumentów nieużywających Internetu (np. seniorów).

Rodzaj oferowanych usług - pożyczki krótkoterminowe czy ratalne?

Istotnym krokiem podczas zakładania firmy pożyczkowej, jest dobranie ofert do potencjalnej grupy konsumenckiej. Czym cechują się najbardziej popularne pożyczki i do kogo są kierowane?

 • Pożyczki krótkoterminowe – pożyczki krótkoterminowe są to tak zwane chwilówki, czyli oferty finansowania na krótki okres – najczęściej jest to 30-60 dni. Zdarza się też, że pożyczkodawcy dopuszczają na przykład sześćdziesięciodniowy okres spłaty. Jeżeli chodzi o minimalny czas trwania pożyczki, to w większości firm jest to 7 dni, ale zdarzają się też takie firmy, które dopuszczają nawet pożyczki jednodniowe. W takim wypadku Klienci nie spłacają zadłużenia ratalnie, a w jednej transzy, czyli całą kwotę na raz. Pożyczka krótkoterminowa to tzw. szybka gotówka, dostępna od ręki.
 • Pożyczki na raty – pożyczka ratalna, jak sama nazwa wskazuje, jest produktem finansowym, który spłacany jest w ratach. To oferta dostępna w bankach oraz firmach pożyczkowych, a skierowana jest do Klientów, którzy potrzebują dodatkowych środków, a mają świadomość, że nie będą w stanie spłacić zadłużenia jednorazowo. Pożyczka ratalna to finansowanie, które pozwala na dłuższy okres spłaty.

Założenie firmy pożyczkowej - ile kosztuje?

Każdy kto chce założyć firmę pożyczkową, musi liczyć się z kosztami, które będzie musiał na początku pokryć. Sprawdziliśmy, ile mogą wynosić minimalne koszty związane z założeniem firmy pożyczkowej, w której będzie pracowało na początku 4 pracowników:

 • Wyposażenie biurowe (biurka, krzesła itp.) – około 10 000 zł.
 • Sprzęt komputerowy (komputery stacjonarne lub laptopy wraz z oprogramowaniem, drukarka, ksero itp.) – około 20 000 zł.
 • Strona internetowa – około 20 000 zł.
 • Wdrożenie oprogramowania do udzielania pożyczek i system CRM – koszt około 120 000 zł.
 • Stworzenie dokumentów prawnych (umowa pożyczki, regulamin, zasad dotyczących polityki prywatności, RODO itp.) – około 18 000 zł.
 • Inne (niespodziewane wydatki, na które lepiej być przygotowanym) – około 10 000 zł.

Zliczając wszystkie koszty, na rozwinięcie takiej firmy będziemy potrzebować około 200 000 złotych. Oczywiście, suma ta może się zmienić, ponieważ ceny poszczególnych elementów ciągle wzrastają.

Oprócz wydatków związanych z założenie firmy, musimy liczyć się z miesięcznymi kosztami:

 • Wynajęcie biura (cena będzie zależeć od lokalizacji lokalu, może wahać się od 4000 do nawet 10 000 złotych),
 • Wynagrodzenia dla pracowników i dyrektora generalnego (stawkę ustala się w trakcie podpisywania umowy, a bierze się pod uwagę czynniki takie jak: doświadczenie, umiejętności, zakres obowiązków itp.)
 • Księgowość,
 • Utrzymanie infrastruktury internetowej (utrzymanie systemu IT i oprogramowania programu zajmującego się udzielaniem pożyczek itp.)
 • Koszty związane z wysyłaniem SMS/e-mailów do Klientów oraz utworzenie infolinii.

Czy ryzyko kredytowe ma znaczenie?

Ryzyko kredytowe to nic innego, jak możliwość zaistnienia sytuacji, w której Kredytobiorca nie będzie mógł spłacić swojego zobowiązania finansowego, w całości lub części, zgodnie z ustalonym i zatwierdzonym wcześniej harmonogramem spłat. Udzielenie kredytu Konsumentowi o wysokim ryzyku kredytowym może skutkować znacznym obciążeniem finansowym Kredytodawcy, a w konsekwencji do poniesienia przez niego straty, a nawet utraty płynności finansowej.

Występowanie ryzyka kredytowego w obrębie działalności finansowej jest jej naturalną konsekwencją – każdy kolejny Konsument wnosi w życie banku pewne ryzyko finansowe. Jednak w przypadku każdego Kredytobiorcy ryzyko to będzie różne. Nadrzędnym celem weryfikacji zdolności kredytowej (sprawdź: pożyczki bez zdolności kredytowej) przez firmy pożyczkowe jest właśnie ustalenie indywidualnego stopnia ryzyka finansowego dla konkretnego Kredytobiorcy. Im lepszy standard życia ekonomicznego Konsumenta, tym mniejsze będzie jego ryzyko kredytowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BNP Paribas oddziały w Gryfinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Gryfinie

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 lipca 2021

Citi Handlowy z tytułem „Best Investment Bank in Poland”

Polacy zakładają rodziny mając 30 lat
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
03 czerwca 2019

Polacy zakładają rodziny mając 30 lat

Alior Bank w Słupsku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 maja 2019

Alior Bank w Słupsku

Dokument tożsamości a dokument potwierdzający tożsamość
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
28 lutego 2020

Dokument tożsamości a dokument potwierdzający tożsamość

Ranking 20 najsilniejszych marek w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
18 listopada 2017

Ranking 20 najsilniejszych marek w Polsce

Porównaj