O ile zdrożały usługi bankowe?

O ile zdrożały usługi bankowe?

author
Alicja Uzarowicz
04 listopada 2019

Narodowy Bank Polski postanowił ponownie przeanalizować wysokość cen, jakie za usługi bankowe życzą sobie podmioty rynku bankowego. Z badania wynika, że chociaż nie uległy zmianom opłaty za posiadanie konta bankowego, to zdrożały te za karty płatnicze. Drożej będzie także załatwić sprawę osobiście w banku niż zdalnie.

Inflacja, czyli ogólny wzrost poziomu cen, może wpływać również na usługi bankowe. Narodowy Bank Polski postanowił zbadać, jak zmieniały się ceny poszczególnych produktów i usług w pierwszym półroczu bieżącego roku. Dało to podstawę do wysunięcia ciekawych wniosków.

A mianowicie banki w Polsce postanowiły utrzymać na niezmienionym poziomie wysokość opłat za konta bankowe. Wzrosły jednak opłaty za kartę płatniczą oraz usług bezpośrednio w oddziałach banku. Wynika z tego, iż aby ograniczyć wydatki na opłaty bankowe najlepiej kontaktować się z doradcami w sposób zdalny.

Podstawę do wysnucia powyższych wniosków dała analiza cenników piętnastu banków, wśród których znalazło się 14 spółek komercyjnych i 1 bank spółdzielczy. Aby zachować jak największą wiarygodność badań, do analizy wzięto te same banki, co przy poprzednim badaniu, które przypadło na ostatnie sześć miesięcy 2018 roku.

Które usługi bankowe zdrożały?

Wśród wszystkich przeanalizowanych banków, tylko jeden z nich zdecydował się na podniesienie opłaty za konta. Był to BNP Paribas, a zmiana związana była z wycofaniem starych produktów i wprowadzeniem do oferty nowych. Średnio w okresie styczeń-czerwiec 2019 za prowadzenie konta w polskich bankach wynosiła 5,45 zł.

Analogiczną średnią eksperci z NBP uzyskali przy okazji poprzedniego badania, czyli na koniec roku 2018.  Co więcej, do żadnej większej zmiany nie doszło także w przypadku średniej opłaty za przelewy internetowe – 0,04 zł. Najwięcej musieli za nie zapłacić klienci Krakowskiego Banku Spółdzielczego, bo aż 0,60 zł.

Usługi bankowe, które zdrożały, w większości dotyczą zleceń dokonywanych bezpośrednio w placówkach bankowych. Średnio klienci zlecający przelew w oddziale ponosili koszt rzędu 7,93 zł (więcej o 0,27 zł niż przy poprzednim badaniu) oraz 5,96 zł (wzrost o 0,77 zł) zlecając transakcję telefonicznie.

Karty droższe, ale tańsze wypłaty z bankomatu

Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika również, że w pierwszym półroczu 2019 roku zdrożały opłaty za karty debetowe. Była to zmiana z 4,49 zł w drugim półroczu 2018 r. do 5,08 zł w badanym okresie. W efekcie prawie dwukrotnie wzrosła średnia miesięczna opłata po uwzględnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z niej.

I tutaj za zmianę w statystyce należy winić BNP Paribas. Albowiem spółka w swojej ofercie proponowała aż trzy różne karty debetowe do Konta Otwartego na Ciebie. Każda z tych kart miała inne parametry cenowe. Coraz tańsze staje się natomiast wypłacanie środków z bankomatu.

Obecnie średnio opłata za wypłatę z bankomatu naszego banku średnio kosztuje 19 groszy, czyli o 3 grosze mniej niż w II półroczu 2018 roku. Zaś dla innych bankomatów średnia opłata za wypłatę środków wyliczana w złotych oraz procentowo wynosiła odpowiednio 3,23 zł i 2,33 proc. W tym przypadku zmalała stawka nominalna (o 43 gorsze), a bez zmian pozostała stawka procentowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Jędrzejowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
05 czerwca 2019

Profi Credit w Jędrzejowie

PKO BP, Getin Noble Bank i ING muszą zwrócić Klientom opłaty
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
11 listopada 2018

PKO BP, Getin Noble Bank i ING muszą zwrócić Klientom opłaty

Błędy we wniosku o pożyczkę
Poradnik
autor wpisu
Dorota Cholewicka
15 października 2022

Błędy we wniosku o pożyczkę

Deutsche Bank w Zielonej Górze
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
27 listopada 2017

Deutsche Bank w Zielonej Górze

Szybkie pożyczki Pszczyna
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
23 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Pszczyna

Porównaj