Zmiana danych w banku – jak to zrobić?

Zmiana danych w banku – jak to zrobić?

autor wpisu
Julia Wierciło
23 marca 2023

W przypadku zmiany adresu zamieszkania czy wymianie dowodu osobistego, zmiana danych w banku może okazać się koniecznością. Informacje tam zawarte powinny być aktualne ze względu na nasze konto bankowe. Jeśli aktualizacja zostanie zaniedbana może to prowadzić do trudności z weryfikacją konta. Sprawdźmy jak zmienić dane w banku i na co uważać. Zmiana danych w banku – jak to zrobić?

Spis treści:

 1. Czy zmiana danych w banku jest przymusowa?
 2. Jakie dane mogę zmienić w banku?
 3. Zmiana informacji przez internet
 4. Środki ostrożności podczas zmiany danych w banku
 5. Podsumowanie
 6. Pytania i odpowiedzi
 7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Jak zmienić dane w banku?

Dane możemy z łatwością zmienić w placówce naszego banku, poprzez infolinię lub internet (bankowość internetowa lub aplikacja). Jeśli wybraliśmy opcję zmiany zdalnie, po zalogowaniu na konto należy wejść w profil lub ustawienia. Tam znajdziemy informację, które dane możemy zmienić internetowo.

Czy zmiana danych w banku jest przymusowa?

Banki w Polsce są zobowiązane ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Z tych względów instytucje bankowe muszą sprawdzać nasze dane, ale także ich aktualność. Przepisy, które mówią o tych działaniach, narzucają tym samym obowiązek aktualizowania danych przez klienta banku. W niektórych przypadkach możemy otrzymać informację o potrzebie zmiany danych. Zdarza się to kiedy bank podejrzewa, że mogły one ulec zmianie. Oprócz danych osobowych dotyczy to także naszego numeru telefonu i adresu e-mail.

Co się stanie jeśli nie zostaną przeze mnie zaktualizowane dane?

Czy z powodu niezaktualizowania naszych danych grożą jakieś konsekwencje? Jeśli mimo informacji otrzymanej od banku nie zapiszemy nowych informacji, funkcje naszego konta mogą zostać częściowo zablokowane. Są to przelewy wychodzące, korzystanie z bankomatów oraz inne transakcje kartą. Operacje zostaną odblokowane po aktualizacji danych konta. Jeśli chodzi o produkty bankowe, pożyczki online czy kredyty gotówkowe to zmiana np. nazwiska nie ma na nie wpływu, ale mimo tego należy uaktualnić dane osobowe w naszym banku. Do zmiany danych online nie potrzebujemy żadnych dokumentów tożsamości. Jeżeli nie zmienimy na czas adresu korespondencyjnego to listy mogą do nas nie docierać na czas.

Jakie dane mogę zmienić w banku?

Banki umożliwiają swoim klientom na zmianę dużej ilości informacji. Należy jednak zrobić to jak najszybciej aby uniknąć niedogodności związanych z zablokowaniem funkcji kont bankowych.

Dane, które możemy zmienić to: 

 • imię i nazwisko,
 • numeru telefonu komórkowego,
 • adres e-mail,
 • adres zamieszkania,
 • dowód osobisty,
 • login i hasło dostępu.

Zmiana informacji przez internet

Wybrane dane mogą być przez nas aktualizowane za pomocą przeglądarki lub aplikacji mobilnej banku. Te sposoby są bardzo wygodne. Korzystając z nich, wypełnianie dodatkowych dokumentów lub dojazd do banku nie będą konieczne. Mimo tego, że większa część banków udostępnia klientom możliwość zmiany danych przez bankowość elektroniczną, to nie we wszystkich instytucjach będziemy mogli aktualizować dane internetowo. W niektórych wypadkach, a w szczególności przy zmianie nazwiska, będziemy musieli udać się bezpośrednio do placówki banku. Jeśli chodzi o aktualizację nazwiska zdalnie, jest ona możliwa wyłącznie w bankach Santander Bank, Bank Millennium oraz Alior Bank. Zmiana adresu zamieszkania jest możliwa zdalnie w przypadku większości banków.

Środki ostrożności podczas zmiany danych w banku

Przy aktualizacji naszych danych powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Zazwyczaj podczas zmiany danych w banku nie jesteśmy narażeni na próby wyłudzeń czy oszustwo. Pamiętajmy jednak, że w przypadku e-maili, wiadomości SMS czy podejrzanych połączeń telefonicznych, ryzyko wzrasta.

Podejrzane działania, na które należy zwrócić uwagę:

 • dodatkowe instalacje – w przypadku prawdziwego banku nie ma mowy o poleceniach instalacji dodatkowego oprogramowania lub certyfikatów. Jeśli wiadomość mówi o konieczności takiego działania to może być to próba wyłudzenia danych. Nie należy pobierać dołączonych do tego komunikatu plików,
 • przerwane połączenie – jeśli po otrzymanym z banku połączeniu, które zostało przerwane dostaniemy wiadomość z komunikatem proszącym o oddzwonienie, może być to próba oszustwa. Pracownik banku nigdy nie poprosi o ponowne połączenie z infolinią,
 • dodatkowe informacje – jeżeli przy zmianie danych osobowych strona poprosi o wpisanie dodatkowych informacji np. dotyczących karty płatniczej, to może być to próba wyłudzenia. W tym wypadku należy zamknąć odwiedzaną stronę internetową.

Podsumowanie

Jeżeli mamy możliwość zmiany nieaktualnych informacji zdalnie, jest to opcja warta rozważenia. Dzięki tej wygodnej procedurze zaoszczędzimy swój czas. Należy jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa, szczególnie przy wybraniu tego sposobu aktualizacji danych. Uaktualnienie danych osobowych jest bardzo ważne ze względu na możliwe blokady funkcji konta. Zdarzają się wypadki, w których za brak aktualizacji danych  zostaniemy ukarani karą pieniężną. Niezbędne informacje odszukamy na oficjalnych stronach internetowych banków.

Pytania i odpowiedzi

Tak, jest to również usługa bankowości elektronicznej. Wówczas nie potrzebujemy nawet dowodu osobistego. Wystarczy z pamięci wpisać nowe, aktualne dane w konkretne pola wyświetlone na ekranie urządzenia.

Oczywiście można zmienić dane w oddziale banku, lecz będziemy do tego potrzebowali dowodu osobistego, ponieważ o dokument z pewnością poprosi pracownik banku.

Jeżeli nie mamy możliwości zmiany danych w bankowości elektronicznej lub w oddziale banku, można wysłać list do banku na jego adres korespondencyjny z prośbą o zmianę danych. Może być jednak potrzebny wówczas skan dowodu osobistego.

Zmiana powinna nastąpić gdy zmieniły się dane dowodu osobistego.

W przypadku kobiet zmiana następuje najczęściej po zawarciu związku małżeńskiego i zmianie nazwiska na nowe.

Podsumowanie

1. Wszelkie dane osobowe lub korespondencyjne można zmienić w aplikacji mobilnej lub serwisie transakcyjnym.

2. Kiedy nastąpi wymiana dowodu warto porównać dane przypisane do naszego konta z danymi zawartymi w dowodzie osobistym.

3. Wymiana dowodu osobistego może generować potrzebne zmiany danych w bankowości internetowej. W przypadku niemalże każdego banku możliwa jest zdalna zmiana danych.

4. Dane osobowe są powiązane z rachunkiem płatniczym, podobnie jak numer telefonu komórkowego. Warto pilnować aktualności tych danych, ponieważ to dzięki nim można korzystać z wielu usług bankowych.

5. Z internetowej strony banku można dowiedzieć jak zaktualizować dane, które są przypisane do konta.

6. Aby zaktualizować dane w bankowości online nie trzeba składać żadnych wniosków do banku, nie trzeba też posiadać przy sobie żadnych dokumentów tożsamości.

7. Podczas zamiany adresu korespondencyjnego również trzeba wprowadzić nowe dane do konta bankowego.

8. Dane z łatwością zmienią Klienci indywidualni oraz firmowi.

9. Mając konto w Banku Pocztowym dane możemy zmienić na każdej poczcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Wodzisław Śląski
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
28 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Wodzisław Śląski

Nowy znak drogowy
Aktualności
author
Patryk Byczek
03 kwietnia 2018

Nowy znak drogowy

Aplikacją Moje ING zapłacisz za parking
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 lipca 2021

Aplikacją Moje ING zapłacisz za parking

Dodatek za rozłąkę – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 sierpnia 2019

Dodatek za rozłąkę – najważniejsze informacje

Bank Spółdzielczy w Koszęcinie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 września 2019

Bank Spółdzielczy w Koszęcinie sesje przychodzące i wychodzące

Surowce spożywcze zaczną tanieć
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 lipca 2019

Surowce spożywcze zaczną tanieć

Porównaj