Czy komornik może zająć rentę socjalną?

Czy komornik może zająć rentę socjalną?

author
Dominika Byczek
23 października 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kłopoty związane z przeterminowanymi płatnościami mogą stać się prawdziwym problemem, zwłaszcza w sytuacji rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Niespłacanie zobowiązań na czas może oznaczać egzekwowanie zaległości na inne sposoby. Zajęcie dodatkowych środków dłużnika jest jednym z nich. Sprawdźmy czy komornik może zająć rentę socjalną w ramach swoich działań, a także jaka podstawa prawna reguluje działania funkcjonariusza.

Spis treści:

 1. Komornik a renta socjalna
 2. Kwota wolna od egzekucji a renta socjalna
 3. Nieprawidłowa kwota pobrana przez komornika
 4. Komornik a egzekwowanie długu
 5. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Komornik a renta socjalna

Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej niekiedy zastanawiają się czy otrzymywane przez nich świadczenie w postaci renty socjalnej może zostać zajęte przez komornika. Często także korzystają z dodatkowych form finansowania, np. pożyczek dla zadłużonych. Sprawdźmy czy przychód dodatkowy w postaci renty socjalnej jest wolny od zajęcia komorniczego.

Czy komornik może zająć rentę socjalną?

Nasza odpowiedź:

TAK – komornik sądowy ma prawo do zajęcia komorniczego części środków otrzymanych z tytułu renty socjalnej.

Kwota wolna od egzekucji a renta socjalna

Komornik ma prawo do zajęcia pieniędzy otrzymanych przez dłużnika w ramach renty socjalnej. Nie może on jednak zająć wszystkich środków, a jedynie określony procent całej kwoty.

Egzekwowana kwota jest uzależniona od typu powstałego długu. W przypadku:

 • długu alimentacyjnego – komornik może zająć 60% renty,
 • długu powstałych względem placówki zdrowotnej – komornik może zająć 50% renty,
 • innych długów – komornik może zająć wyłącznie 25% renty.

Aby poznać szczegóły, a także dokładne kwoty na dany rok, warto zapoznać się z artykułem i sprawdzić ile komornik może zająć z renty.

Renta socjalna jest świadczeniem, którego kwota wynosi obecnie 1338,44 zł. W 2016 roku sejm przyjął ustawę, która podwyższa kwotę rent wolną od zajęcia komorniczego. Od tamtej pory tylko niewielka część środków podlega egzekucji. Komornik musi pozostawić dłużnikowi aż 75% otrzymanej renty socjalnej. Jest to dobra wiadomość dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Jeśli mimo tego potrzebujemy dodatkowych środków możemy skorzystać z pożyczek z komornikiem. Dzięki tej formie finansowania możemy pozyskać potrzebne pieniądze w szybki sposób.

Nieprawidłowa kwota pobrana przez komornika

W sytuacji zajęcia zbyt dużej ilości renty socjalnej przez komornika, możemy złożyć skargę dotyczącą działań funkcjonariusza. Osoba egzekwująca dług ma obowiązek działania zgodnego z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, które dotyczą egzekucji. Zasady regulujące te działania obejmują również określoną kwotę renty socjalnej, która może zostać zajęta przez komornika. Jeśli jednak zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, mamy prawo do złożenia skargi na czynności funkcjonariusza publicznego.

Opłata za złożenie skargi na czynności komornika wynosi 50 zł.

Pismo należy złożyć w Sądzie Rejonowym, przy którym działa komornik. Celem jest przede wszystkim obrona praw dłużnika. Jeśli uważamy, że działanie funkcjonariusza było nieprawidłowe, mamy możliwość zgłoszenia zaistniałej sytuacji.  Skargi dotyczące działań komornika są regulowane w art. 767 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Komornik a egzekwowanie długu

Należy pamiętać, że oprócz egzekwowania należności poprzez konto bankowe, w określonych sytuacjach komornik może przeprowadzić egzekucję komorniczą na przykład w miejscu zamieszkania dłużnika. Celem takiego działania jest zajęcie posiadanych przez osobę zadłużoną ruchomości. Komornik ma także prawo do przeszukania dłużnika w celu znalezienia przedmiotów, które mogą zostać przez niego zajęte. Dowiedz się również, ile komornik może zająć z pensji.

Proces egzekucyjny prowadzony przez komornika podlega kontroli ze strony sądu. Osoba zadłużona ma jednak prawo do obrony. W określonych przypadkach może również wnieść sprzeciw.

W momencie egzekucji komorniczej warto wiedzieć jakie czynności może przeprowadzić funkcjonariusz. Dzięki temu unikniemy przykrych incydentów, które mogą jedynie pogorszyć i tak trudną już sytuację. Jeżeli chcemy pozbyć się zadłużenia, możemy skorzystać z bezpłatnej pomocy fundacji pomagających wyjść z długów. Jeśli jednak cały czas znajdujemy się na etapie otrzymywania wezwań do zapłaty, mamy szansę na negocjacje z wierzycielem. Pozwoli to na rozłożenie długu na raty lub przesunięcie terminu płatności. Nie należy unikać kontaktu z pożyczkodawcą lub instytucją bankową. Korzystając z szansy na polubowne rozwiązanie sprawy możemy ustrzec się przed poważniejszymi problemami finansowymi lub wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Podsumowanie

 1. Komornik może zająć określony procent renty socjalnej.
 2. Procent kwoty renty socjalnej, który może zająć komornik jest uzależniony od typu posiadanego przez nas długu.
 3. Jeśli zauważymy nieprawidłowości w działaniu komornika, możemy złożyć na niego skargę.

Źródła:

art. 767 Kodeksu Postępowania Cywilnego

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kinga Pawelczyk
Kinga Pawelczyk
2018-12-14 14:04:17

Dziendobry!mam dług w providencie...ponoc jestem na rencie socjalnej.myślę ze komornik nie wejdzie na nasza rentę socjalna...dziekujemy.wesołych świat.oraz szczęśliwego nowego roku!

wsbdenis
wsbdenis
2017-01-08 10:04:11

TAK można przez urząd skarbowy. US nakłada karę administracyjną 10 zł za unikanie płacenia. Ale ci co mają rentę socjalną nie powinni mieć długów ponieważ BANKI i dyskryminacja rządu poprzedniego i obecnego dla osób niepełnosprawnych nie pozwala na zaciągnięcie pożyczki. Polecam Provident, który pomaga w zaciągnięciu i spłaceniu pożyczki. Ale nawet to się zmieni od 2017 roku ponieważ zostanie nałożony dodatkowy podatek. Eksterminacja i upodlenie osób niepełnosprawnych Life is brutal. Polska polityka współczesnych obozów śmierci PO, PSL, Nowoczesna itd.

Podobne artykuły

Wyższy rating Polski w agencji S&P

Chociaż większość ekonomistów prognozowała utrzymanie się polskiego ratingu na poziomie BBB+, to Agencja S&P Global Ratings podwyższyła go do A- z perspektywą stabilną. 

author
Aneta Jankowska
15 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Sloan – kolejna pożyczka

Sloan to aktualnie jedna z najpopularniejszych pożyczek internetowych. Pierwszą pożyczkę do 3000 zł możemy otrzymać w pełni za darmo. W dodatku wszelkie formalności załatwimy bez wychodzenia z domu. Wzrasta ilość zainteresowanych kolejną pożyczką w Sloan –  sprawdź, komu może zostać przyznana, w jaki sposób złożyć wniosek oraz ile będzie to kosztować.

author
Aleksandra Gościnna
22 listopada 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Gromadzenie i przetwarzanie danych przez BIK S.A.

Nie jest dokładnie wskazane w polskim ustawodawstwie, jakie konkretnie dane trafiają do Biura Informacji Kredytowej. Nie ma więc możliwości, żeby stworzyć precyzyjny katalog spisu danych, które trafiają do BIK. Jedno można jednak stwierdzić – instytucje, które zbierają lub przetwarzają dane mają na uwadze ustawy o ochronie danych osobowych. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
26 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „mKonto Intensive z Allegro” w mBanku

mBank przygotował promocję, w której w zamian za założenie mKonta Intensive i spełnienie bardzo prostych warunków Klienci mogą zgarnąć ciekawe nagrody. Sprawdź warunki promocji.

author
Patryk Byczek
17 listopada 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Lyskach

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Lyskach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
13 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jakie dokumenty do pożyczki?

Szybkość i minimum formalności – to główne zalety szybkich pożyczek. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdziliśmy, jakie dokumenty są rzeczywiście potrzebne Klientowi, który chce uzyskać pożyczkę.

author
Dorota Grycko
16 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj