Ile komornik może zająć z umowy zlecenia

Ile komornik może zająć z umowy zlecenia

autor wpisu
Sienkiewicz
21 maja 2016
Jeśli Dłużnik wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, potrąceniu podlega cała kwota wypłacana z tytułu takiej umowy. Co za tym idzie, cała wypłata przekazywana jest komornikowi. Co zrobić żeby tego uniknać - wyjaśnia asesor komorniczy z jednej z największych kancelarii komorniczych w Polsce.

Jeśli umowa cywilnoprawna jest jedynym i stałym źródłem dochodu, Dłużnik może złożyć wniosek do komornika o ograniczenie zajęcia do 50% potrącenia. Jednak to pracownik musi powiadomić i udokumentować przed komornikiem ten fakt. Na dole artykułu zamieszczamy przykładowy wniosek do kancelarii komornika sądowego.

Ograniczenie potrąceń do połowy wysokości otrzymywanego wynagrodzenia może mieć zatem zastosowanie tylko w przypadku, jeżeli otrzymywane przez dłużnika wynagrodzenie jest jedynym jego źródłem dochodu i gdy złoży on w tym przedmiocie stosowne oświadczenie na piśmie. Jeśli Komornik uzwględni wniosek Dłużnika, przesyła do pracodawcy informację o ograniczeniu zajęcia do 50%.

Jeśli Dłużnik pobiera z tytułu świadczonej pracy wynagrodzenie powtarzające się (czyli pracuje od dłuższego czasu u tego samego Pracodawcy, a umowy są zawierane co miesiąc, lecz nie ma etatu), potrąceniu podlegają kwoty w takiej wysokości, jak gdyby Dłużnik pracował na podstawie umowy o pracę, czyli do wysokości 50%.

W tym wypadku zastosowanie mają ograniczenia przewidziane w kodeksie pracy, które wskazują, iż po odliczeniu składek, komornik ma prawo zająć wynagrodzenie do wysokości 3/5 – gdy chodzi o egzekucję alimentów, natomiast w egzekucj innych należności –  do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Przykład: Jeśli zleceniodawca przeleje na konto Komornika kwotę 2500,00 zl, to komornik tytułem opłaty egzekucyjnej pobierze 15 % wyegzekwowanego świadczenia, czyli 326,09 zł, a do wierzyciela przekaże kwotę 2173,91 zł.

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia

Jan Nowak                                                                                    20.05.2016 r.
ul. Ruda 12/8
Radomsko

Komornik Sądowy Michał Bąk w Radomsku

WNIOSEK O OGRANICZENIE EGZEKUCJI

Zwracam się z prośbą o ograniczenie zajęcia wierzytelności z tytułu zawartej umowy zlecenia w firmie STUDIO FRYZJERSKIE JOLANTA NOWAKOWSKA z siedzibą w Radomsku do 50 % wynagrodzenia. Otrzymywane wynagrodzenie jest moim jedynym źródłem dochodu. Praca w ww. zakładzie jest moim jedynym źródłem utrzymania.

                                Jan Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Gosc
Gosc
2018-03-18 12:42:36

Komornicy probuja dojsc po trupach do celu bo wiele osob pozbawionych grosza do zycia nie ma nawet na jedzenie. Laduja jako bezdomni. Niektorzy zalamani popelniaja samobojstwa. Oby bezduszni komornicy nieba nie zaznali.

Fakt
Fakt
2017-06-27 14:11:15

To fakt,zero zrozumienia,była pensja i nie ma ..dla nich to takie proste..

    dod.
    dod.
    2017-08-06 16:53:01

    Nawet nie pomyslą ze w skutek tego ktoś traci dach nad glową bo akurat wynajmuje lokum i zyje za jedną pensje. Co czesto skutkuje rownież utratą pracy...

aster
aster
2016-05-24 20:56:27

umowa zlecenie to keyminał ja od ponad roku już jestem zatrudniany na śmieciówkach. od roku ani jednego dnia urlopu... po za czasem kiedy zmieniałem pracę ale to oczywiście bezpłatne poprostu. raz zimą przez 2 tygodnie z gorączką i kaszlem chodziłem do pracybo szkoda mi tych dniówek tracić. miałem szczęście że się zapaleniem płuc ani czymś innym poważnym nie skończyło

imany
imany
2016-05-23 21:12:22

rzecz w tym ze w polsce komornik stoi ponad prawem i jest chyba szkolony gdzies w mosadzie czyinnym cia na bezwzglednego morderce, zero wspolczocia

Podobne artykuły

Fundusz Inwestycji Kapitałowych – na czym polega?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 grudnia 2018

Fundusz Inwestycji Kapitałowych – na czym polega?

ING Bank Śląski w Otwocku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Otwocku

Ile kosztuje wiza do Wietnamu?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
25 maja 2019

Ile kosztuje wiza do Wietnamu?

Pekao w nowej kampanii promuje rozwiązania cyfrowe
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 września 2020

Pekao w nowej kampanii promuje rozwiązania cyfrowe

Open Finance w Stargardzie Szczecińskim
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
23 sierpnia 2014

Open Finance w Stargardzie Szczecińskim

Porównaj