Polacy biją się o pracę w Policji
Służby podkreślają, że zainteresowanie jest duże, ale i nie zmieniło się od kilku lat. W latach 2007-2016 średnia liczba osób na jedno miejsce pracy jako policjant wynosiła 7,22. Rekordowe natomiast były lata 2009 i 2010. Wówczas średnia ta wyniosła ponad 10 kandydatów.
Nabór do służby w liczbach
Do połowy ubiegłego miesiąca postępowanie kwalifikacyjne rozpoczęło 14372 chętnych. Przyjęto już 1496 osób. Kalkulacje są proste – to 9,6 osób na jedno miejsce. W planach służb jest zatrudnienie do końca roku 5 tys. nowych policjantów (2 listopada – 760 osób oraz 28 grudnia – 1580 osób). W 2016 roku przyjęto 5048 kandydatów, w 2015 roku – 3005, a w 2014 roku – 4015 osób.
Jak zostać policjantem ?
Chcąc kandydować na stanowisko policjanta musimy spełniać odpowiednie wymogi: m. in. mieć co najmniej średnie wykształcenie; obywatelstwo polskie; nieposzlakowaną opinię; zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych czy uregulowany stosunek do służby wojskowe.
Procedura doboru jest skomplikowana. Obejmuje m.in. test wiedzy, który składa się z 40 pytań z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego, jak i test sprawności fizycznej (kandydat zalicza do po pokonaniu toru przeszkód w czasie nie przekraczającym 1 minuty, 41 sek). Test ma sprawdzić szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość kandydata. Co więcej, każdy zainteresowany musi przejść pozytywnie test psychologiczny, rozmowę kwalifikacyjną, ustalenie stanu zdrowia i stopnia zdolności do służby kandydata czy sprawdzenie poprawności danych w ewidencjach, rejestrach oraz kartotekach.
O tym, kto może zostać policjantem szczegółowo piszemy w artykule: https://www.zadluzenia.com/kto-moze-zostac-policjantem-wymagania/
Dodaj komentarz