Polacy coraz częściej stawiają na rozpoczęcie własnej działalności. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, według wyliczeń, liczba zarejestrowanych firm w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku wyniosła ponad 193 000. Jest to rekordowy wynik.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 04.09.2018
Udostępnij:

Tak wysokie liczby jeszcze nie padły, aż do tej pory. Osiągnięty wynik jest o 8,4% wyższy, niż ten sprzed roku. Polacy chcąc spróbować pracy na własną rękę, w związku z czym rejestrują spółdzielnie, jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki

Momenty w przeszłości

Poprzedni wynik, który został uznany za rekordowy, miał miejsce w pierwszej połowie 2013 roku. Jednakże przyczyny osiągniętego w tamtym czasie wyniku są całkowicie inne, od wyniku obecnego. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że sytuacja na rynku pracy w 2013 roku była tak bardzo niekorzystna, że Polacy zakładali firmy, można powiedzieć, pod przymusem. Wtedy liczyła się wyłącznie nadzieja i pomysł, który mógł przynieść jakikolwiek zarobek.

Kolejne lata pokazały, jak bardzo Polacy sobie nie ufają, czy też boją się pracy na własną rękę. Po 2013 roku bezrobocie zaczęło spadać, a wraz z nim spadała liczba nowo rejestrowanych firm. Ludzie o wiele bardziej woleli znaleźć pracę pewną, która przyniesie określone dochody, niż próbował sił na własną rękę, gdzie przyszłość finansowa w żaden sposób nie była pewna, pisał DGP.

Firmy powstają z chęci

Aktualnie sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza. Bezrobocie jest bardzo niskie, a problemem są miejsca pracy, których czasami po prostu brakuje. Ludzie decydują się na rozpoczęcie pracy na własną rękę, nie dlatego że zmusza ich sytuacja, a dlatego, że po prostu chcą założyć i rozwijać własną firmę. Duże korporacje, czy to polskie, czy zagraniczne, szukają współpracy z mniejszymi firmami, dlatego ewentualna porażka ubrana jest w naprawdę mały procent. Ponadto, własna firma kusi o wiele większymi zarobkami, niż wypłata podczas podjęcia zatrudnienia u kogoś.


 

Komentarze