zadluzenia.com
zamknij

Seniorzy z coraz większymi długami

Dane Krajowej Rejestracji Długów alarmują, że polscy seniorzy są w coraz gorszej sytuacji materialnej. Ich zadłużenie w skali roku wzrosło o 40%, zaś łączny dług sięga prawie 3 mld zł.

 


Problemy seniorów
 
Polscy seniorzy są zadłużeni przede wszystkim z powodu zaciągniętych pożyczek na spłatę aktualnych zobowiązań jak i pomocy rodzinie czy wnukom. Istotne, że starsi Polacy mają także jedne z najniższych emerytur w Europie. 
 
KRD podaje, że najbardziej zadłużone są kobiety. 6% z nich ma problemy finansowe. Często są to wdowy, na które niestety spadły długi współmałżonków.Jak pokazują statystyki GUS, mężczyźni żyją średnio 74 lata, kobiety zaś dożywają 82 lat. Chociaż przejęte długi są dużym problemem, to zaciąganie pożyczek i kredytów (zwłaszcza na bieżące potrzeby lub pomoc dzieciom i wnukom) jest jeszcze bardziej kłopotliwe. Obecnie, średni dług osoby starszej to 12,3 tys. zł. Natomiast przeciętna emerytura to 2082,47 zł brutto, czyli około 1727 netto.
 
Długi seniorów

 

Patrząc na statystyki, 21% długów senioralnych stanowią zobowiązania wobec banków i innych instytucji pożyczkowych.Zaraz za nimi figurują niezapłacone rachunki za czynsz, wodę, prąd i gaz - 20%. 13% to płatności za abonament telewizyjny, Internet lub telefon. Co więcej, emeryci nie regulują również długów alimentacyjnych - 5% oraz nie płacą mandatów za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu - 2%.

 
Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM, tłumaczy:
 
- Trzeba przyznać, że polscy seniorzy nie mają pieniędzy nie tylko na czynsz i leki, ale również na podstawowe potrzeby, nie wspominając o przyjemnościach, wakacjach, remoncie mieszkania. Z najnowszego badania opinii, które zrealizowaliśmy na początku 2017 roku wynika, że ponad 60% emerytów zainteresowało się ofertą renty dożywotniej właśnie z powodu złej sytuacji finansowej. Na drugim miejscu (52%) znalazła się sytuacja rodzinna: brak spadkobierców, złe relacje w rodzinne, samotność. Ponad 73% osób starszych przyznało, że czuje się samotna, a 36% z nich nie może liczyć na niczyją pomoc.
 
Dodatkowa pomoc

 

Robert Majkowski dodaje, że z badania wynika, iż dzięki rencie dożywotniej co trzeci senior mógł spłacić swoje zobowiązania finansowe. 
 
- W moim odczuciu problemem nie jest brak dostępnych rozwiązań, ale brak wiedzy wśród osób starszych, brak profesjonalnego doradztwa ze strony państwa, a czasem odpowiednich przepisów - wyjaśnia Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM. 
 
Mowa tu np. o rencie dożywotniej - usłudze, dzięki której osoby starsze posiadające nieruchomość mogą otrzymać dodatkowe, dożywotnie świadczenie. Jeśli przekażą one prawa własności do domu lub mieszkania, to mogą otrzymywać comiesięczną rentę i mieszkać w swoim lokum, a to gwarantuje im służebność osobista mieszkania wpisana do księgi wieczystej. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY