Bankomaty Euronet – prowizje, opłaty, limity

Bankomaty Euronet – prowizje, opłaty, limity

author
Dorota Cholewicka
07 lutego 2023

Euronet to sieć bankomatów, która jest wyjątkowo popularna w całej Polsce. Urządzenia te możemy znaleźć w galeriach handlowych, przy placówkach bankowych, na lotniskach czy stacjach benzynowych. Sprawdziliśmy, ile wynoszą opłaty i prowizje za skorzystanie z bankomatu Euronet.

Spis treści:

 1. Euronet - co to za firma?
 2. Z jakimi bankami współpracuje Euronet?
 3. Od czego zależy wysokość prowizji za wypłatę z bankomatu?
 4. Jaka jest prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu Euronet?
 5. Ile wynosi prowizja pobierana przez bankomaty Euronet?
 6. Wpłatomaty Euronet - jak działają?
 7. Jak wpłacić pieniądze przez wpłatomat Euronet?
 8. Jak działają bankomaty Euronet za granicą?
 9. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Euronet - co to za firma?

Bankomaty Euronet należą do firmy Euronet Worldwide, która jest właścicielem największej sieci bankomatów na terenie całej Europy oraz uchodzi za światowego lidera w obrębie zajmowania się usługami płatniczymi, przede wszystkim przetwarzania bezpiecznych elektronicznych transakcji finansowych.

Przedsiębiorstwo działa pod tą nazwą od 2000 roku, a na terenie naszego kraju usługi świadczy polski oddział przedsiębiorstwa, czyli Euronet Polska Sp. z o.o. W całej Polsce znajduje się już blisko 7000 bankomatów oraz 3000 wpłatomatów. Urządzenia z żółto-niebieskim logiem możemy znaleźć w ogólnopolskich sieciach handlowych (Netto, Biedronka, Tesco, Carrefour czy Społem), placówkach bankowych (Alior Bank, Millennium czy BNP Paribas) oraz w innych lokalizacjach takich jak lotniska, dworce kolejowe, stacje benzynowe i wiele innych.

Z jakimi bankami współpracuje Euronet?

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • Citi Handlowy,
 • Bank Pocztowy,
 • VeloBank,
 • mBank,
 • Plus Bank, 
 • Nest Bank,
 • BNP Paribas,
 • DNB Bank Polska,
 • Kasa Stefczyka,
 • Crédit Agricole.

Jakie karty obsługuje bankomat Euronet?

 • Mastercard, Maestro, Cirrus,
 • Visa, Visa Electron,
 • V Pay,
 • China UnionPay,
 • JCB (Japan Credit Bureau),
 • American Express,
 • Diners Club International,
 • PolCard.

Od czego zależy wysokość prowizji za wypłatę z bankomatu?

Otwierając konto bankowe, otrzymujemy kartę płatniczą, która służy do płatności elektronicznych oraz wpłaty/wypłaty gotówki z bankomatu. Decydując się na korzystanie z konkretnego banku, warto sprawdzić, w jakich bankomatach będziemy mogli wypłacać gotówkę bez prowizji. Jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o wysokości prowizji, jest bankomat, z którego korzystamy. Wybierając bankomat naszego banku, nie zapłacimy prowizji, w przypadku korzystania z obcej firmy, musimy liczyć się z prawdopodobieństwem uiszczenia dodatkowej opłaty.

Co jeszcze wpływa na wysokość prowizji?

 •  wysokość wypłacanej kwoty (jest to prowizja procentowa)
 •  rodzaju konta w banku,
 • rodzaju posiadanej karty płatniczej,
 • liczby wykonanych transakcji (czy jest to pierwsza wypłata w miesiącu, czy kolejna)
 • miejsce wypłaty (krajowe bankomaty czy za granicą).

W każdym banku w tabeli opłat możemy sprawdzić czy konkretne konto w banku, wiążę się z dodatkową prowizją za wypłatę gotówki z bankomatu.

Sprawdź: wypłata gotówki w obcej walucie w oddziale banku.

Jaka jest prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu Euronet?

Wysokość prowizji i limity wypłat z bankomatów Euronet zależą od kilku czynników. Najważniejsze jest to, czy dany bank współpracuje ze spółką Euronet, ponieważ to właśnie od tej współpracy zależy limit wypłat oraz wysokość naliczanej prowizji. Dzięki takiej umowie, Klienci banków mogą skorzystać z dogodnych warunków, a w stacjonarnych placówkach bankowych znajdują się urządzenia sieci Euronet.

Klienci, którzy posiadają konta w bankach współpracujących z siecią Euronet, mogą wypłacać gotówkę z ich urządzeń bez limitów (dla Klientów z pozostałych instytucji bankowych ustalono limit wynoszący 800 złotych). Plusem takiej współpracy jest również niższa prowizja pobierana za wypłaty gotówki (niektóre banki nie pobierają żadnej prowizji, inne z kolei uzależniają jej wysokość od sumy wypłacanych pieniędzy, a jeszcze inne biorą pod uwagę z jakiego konta korzysta Klient).

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź: pożyczki od ręki, chwilówki lub kredyt online.

Ile wynosi prowizja pobierana przez bankomaty Euronet?

 • Santander Bank – brak prowizji,
 • ING Bank Śląski – brak prowizji za pierwszą wypłatę, każda kolejna jest obciążona prowizją wynoszącą 5 złotych,
 • Getin Bank – 3,5% wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 5 złotych,
 • Millennium Bank – 5 złotych prowizji,
 • mBank – o złotych za wypłatę powyżej 100 złotych, 2,50 złotych prowizji poniżej 100 złotych,
 • Alior Bank – 2,50 złotych prowizji,
 • BNP Paribas – prowizja wynosi 5 złotych,
 • Crédit Agricole – 6 złotych prowizji,
 • PKO BP – 10 złotych prowizji,
 • Pekao S.A. – 2,3% wartości transakcji, (minimum 5 złotych).

Wpłatomaty Euronet - jak działają?

Wpłatomat służy do przyjmowania, rozpoznania i następnie księgowania gotówki na koncie bankowym za pośrednictwem powiązanej z rachunkiem karty płatniczej. Działanie wpłatomatu opiera się na wykorzystaniu systemu informatycznego powiązanego z systemem bankowym on-line. System automatycznie rozpoznaje konto Klienta banku po włożeniu karty płatniczej do szczeliny urządzenia lub jej zbliżeniu i zatwierdzeniu przyszłej transakcji.

Aktualnie w Polsce możemy znaleźć ponad 3000 urządzeń Euronet, które posiadają funkcję wpłatomatu. Opłaty związane z wpłatą gotówki, będą zależeć – tak samo jak w przypadku wypłat – od instytucji finansowej, z której usług korzystamy. Jeśli nasz bank współpracuje z siecią Euronet, prowizje za wpłatę gotówki, mogą okazać się znacznie niższe. Wpłatomaty Euronet mogą być dla nas dobrą alternatywą, jeśli okaże się, że nie mamy dostępu do wpłatomatu naszego banku.

Uwaga! Aby skorzystać z wpłatomatu Euronet, musimy najpierw zarejestrować się na platformie Euronet Online System.

Dopiero po założeniu konta i połączeniu go z rachunkami płatniczymi, użytkownicy mogą korzystać z wpłatomatów. Samo utworzenie konta nic nie kosztuje, ale możemy spotkać się z innymi kosztami związanymi z wpłatą gotówki.

W porównaniu do wypłaty pieniędzy, wpłata objęta jest zdecydowanie niższymi opłatami. Prowizja może wynosić 0,4% wpłacanej kwoty, na której zaksięgowanie musimy poczekać do następnego dnia. Jeśli pilnie potrzebujemy pieniędzy, możemy skorzystać z wpłaty ekspresowej, dzięki której pieniądze znajdą się na naszym koncie w ciągu 30 minut. Taka usługa będzie nas dodatkowo kosztować 5 złotych.

Jak wpłacić pieniądze przez wpłatomat Euronet?

 1. Rejestrujemy się w Euronet Online System (dotyczy pierwszej wpłaty).
 2. Przypisujemy kartę we wpłatomacie (dotyczy wyłącznie pierwszej wpłaty).
  – wkładamy kartę i podajemy Pin.
  – wprowadzamy ID Wpłacającego (za przypisanie karty do ID Wpłacającego, pobierana jest jednorazowa opłata wynosząca 1 zł).
 3. Wkładamy kartę płatniczą do szczeliny urządzenia bądź przykładamy ją do modułu zbliżeniowego odpowiednio oznaczonego na maszynie.
 4. Wprowadzamy ID Wpłacającego.
 5. Wybieramy konto, na które chcemy dokonać wpłaty.
 6. Wybieramy tryb wpłaty (standardowy lub ekspresowy).
 7. Poprawnie przygotowujemy banknoty zgodnie z instrukcją widoczną na ekranie lub urządzeniu.
 8. Wsuwamy gotówkę do otworu wpłatomatu (urządzenie pobierze banknoty, przeliczy je oraz jeszcze raz zapyta o kolejny etap transakcji.
 9. Odbieramy kartę i wydruk potwierdzenia transakcji.

Bankomaty Euronet oferują wiele dodatkowych usług, między innymi:

 • doładowania telefonu – w bankomatach Euronet możemy doładować telefon na kartę działającą w sieci: Orange, T-Mobile, Plus, Play i Heyah,
 • zakup voucherów Paysafecard (Paysafecard to nowoczesny sposób na kupowanie oraz opłacenie usług w Internecie, do sfinalizowania transakcji potrzebujemy vouchera z 16-cyfrowym PIN-em),
 • wpłaty darowizny na różne organizacje: (na przykład Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Fundacji Polki Mogą Wszystko, Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva, WWF Polska.
 • wykonania przekazów krajowych i zagranicznych.

Jak działają bankomaty Euronet za granicą?

Będąc na wyjeździe za granicą, może nieoczekiwanie zabraknąć nam gotówki. W takiej sytuacji warto poszukać bankomatu należącego do sieci naszego banku, jeśli takiego nie znajdziemy, warto rozejrzeć się za bankomatami Euronet.

Firma Euronet działa w 18 krajach, dzięki czemu istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że podczas pobytu za granicą, będziemy mogli skorzystać z bankomatu należącego do tej firmy. Musimy jednak pamiętać, że wypłata gotówki za pomocą polskiej karty może wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami niż te, które obowiązują w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ dodatkowo naliczana jest prowizja banku i operatora bankomatu oraz koszt przewalutowania, który może wynosić nawet 13% wysokości transakcji. Istnieją inne sposoby wypłaty gotówki niż skorzystanie z bankomatu. Są to między innymi: wymiana gotówki w kantorze, założenie konta walutowego, portfel internetowy (np. karta Revolut lub PayPal).

Podsumowanie

 1. Bankomaty Euronet należą do firmy Euronet Worldwide, która jest właścicielem największej sieci bankomatów na terenie całej Europy oraz uchodzi za światowego lidera w obrębie zajmowania się usługami płatniczymi.
 2. W całej Polsce znajduje się już blisko 7000 bankomatów oraz 3000 wpłatomatów. 
 3. Euronet współpracuje z: Alior Bank, Bank Millennium, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, VeloBank, mBank, Plus Bank, Nest Bank, BNP Paribas, DNB Bank Polska, Kasa Stefczyka, Crédit Agricole.
 4. Bankomat Euronet obsługuje następujące karty: Mastercard, Maestro, Cirrus, Visa, Visa Electron, V Pay, China UnionPay, JCB (Japan Credit Bureau), American Express, Diners Club International, PolCard.
 5. Wysokość prowizji i limity wypłat z bankomatów Euronet zależą od kilku czynników. Najważniejsze jest to, czy dany bank współpracuje ze spółką Euronet.
 6. Klienci, którzy posiadają konta w bankach współpracujących z siecią Euronet, mogą wypłacać gotówkę z ich urządzeń bez limitów (dla Klientów z pozostałych instytucji bankowych ustalono limit wynoszący 800 złotych).
 7. Aby skorzystać z wpłatomatu Euronet, musimy najpierw zarejestrować się na platformie Euronet Online System.
 8. Wpłata gotówki objęta jest prowizją, która może wynosić 0,4% wpłacanej kwoty. 
 9. Możemy skorzystać z wpłaty ekspresowej, dzięki której pieniądze znajdą się na naszym koncie w ciągu 30 minut. Taka usługa będzie nas dodatkowo kosztować 5 złotych.
 10. Bankomaty Euronet oferują wiele dodatkowych usług, między innymi: doładowania telefonu, zakup voucherów Paysafecard, wpłaty darowizny na różne organizacje, wykonania przekazów krajowych i zagranicznych.

Bankomaty Euronet - najważniejsze pytania

Wysokość prowizji i limity wypłat z bankomatów Euronet zależą od kilku czynników. Najważniejsze jest to, czy dany bank współpracuje ze spółką Euronet, ponieważ to właśnie od tej współpracy zależy limit wypłat oraz wysokość naliczanej prowizji. Wypłata może być zupełnie darmowa lub obciążona dodatkowymi opłatami.

Spółka Euronet współpracuje z bankami takimi jak: Alior Bank, Bank Millennium, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, VeloBank, mBank, Plus Bank, Nest Bank, BNP Paribas, DNB Bank Polska, Kasa Stefczyka, Crédit Agricole.

Bankomaty Euronet należą do firmy Euronet Worldwide, która jest właścicielem największej sieci bankomatów na terenie całej Europy oraz uchodzi za światowego lidera w obrębie zajmowania się usługami płatniczymi, przede wszystkim przetwarzania bezpiecznych elektronicznych transakcji finansowych.

Wysokość prowizji za wypłatę z bankomatów Euronet jest ustalana i pobierana przez bank, w którym mamy konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

jacek.k
jacek.k
2023-05-28 20:33:39

Chyba jest błąd w prowizja od wypłat w mbanku 2,50 od wypłaty poniżej 100zł a nie powyżej

Podobne artykuły

Profi Credit w Cieszynie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
15 listopada 2018

Profi Credit w Cieszynie

Mamonto – darmowa pożyczka 1500 zł
Firmy pożyczkowe
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
21 kwietnia 2018

Mamonto – darmowa pożyczka 1500 zł

Czy warto brać ubezpieczenie kredytu?
Bez kategorii
author
Tomasz Jurczak
11 kwietnia 2019

Czy warto brać ubezpieczenie kredytu?

Program 500+ z kryterium dochodowym?
Świadczenia socjalne
author
Halszka Gronek
24 sierpnia 2018

Program 500+ z kryterium dochodowym?

KNF wydał zgodę na podział Deutsche Banku
Wpisy
author
Patryk Byczek
18 lipca 2018

KNF wydał zgodę na podział Deutsche Banku

Kredyt gotówkowy Lublin
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
20 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Lublin

Porównaj