Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2%

author
Dorota Grycko
19 lutego 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Bezpieczny kredyt to nowy program, który ma wejść w życie w III kwartale 2023 roku. Jego zadaniem będzie pomoc w sfinalizowaniu zakup pierwszej nieruchomości. Sprawdzamy, kto i na jakich zasadach może ubiegać się o tego rodzaju finansowanie.

Spis treści:

 1. Kredyt 2% - szczegóły programu
 2. Kto może otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%?
 3. Bezpieczny Kredyt 2% - warunki oferty
 4. Ile będzie wynosić rata kredytu 2%?
 5. Bezpieczny kredyt a wkład własny
 6. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Kredyt 2% - szczegóły programu

W połowie grudnia ubiegłego roku ogłoszony został program Pierwsze Mieszkanie. Zgodnie z zapowiedzią, składać się będzie z dwóch części: pierwsza część obejmować ma kredyty hipoteczne z dopłatami rządowymi, druga z kolei zakłada otworzenie specjalnego konta oszczędnościowego, na którym będzie można odkładać pieniądze na zakup lokalu w przyszłości. Za regularne wpłaty na konto, będzie można otrzymać tzw. premię mieszkaniową z budżetu państwa.

Program Pierwsze Mieszkanie skierowany jest do Polaków, którzy w dzisiejszych czasach mają problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Galopująca inflacja, rosnące stopy procentowe, wysokie ceny nieruchomości oraz zaostrzone zasady obliczania zdolności kredytowej, sprawiły, że niewielu osobom udaje się kupić mieszkanie na kredyt.

Rząd wychodzi z propozycją rozwiązania problemów i proponuje nowy program Bezpieczny Kredyt 2%. Na czym ma polegać? Jak sama nazwa wskazuje, oprocentowanie takiego kredytu przez pierwsze 10 lat okresu kredytowania, będzie wynosiło 2%. Rząd będzie pokrywał wszelkie dopłaty związane z różnicą między stałą stopą ustaloną w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Co istotne, zrobiono symulację kosztów takich dopłat w roku 2023 i oszacowano je na 178 mln złotych, a w 2024 roku na 763 mln zł.

Kto może otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%?

Z programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą skorzystać single, małżonkowie lub rodziny z dziećmi, pod warunkiem, że spełnią następujące warunki:

 • Potencjalny kredytobiorca w dniu udzielania kredytu, będzie miał mniej niż 45 lat (w przypadku pary, która prowadzi jedno gospodarstwo domowe, przynajmniej jedna osoba, nie może przekraczać 45 roku życia).
 • Kredytobiorca nigdy wcześniej nie posiadał żadnej nieruchomości, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu (w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, te warunki będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z nich).
 • Zdolność kredytowa kredytobiorców, musi pozwalać na bezpieczne regulowanie kredytu (sprawdź: jak zwiększyć zdolność kredytową).
 • Nie posiadają nieuregulowanych zobowiązań (jeśli masz problem ze spłatą kilku rat, warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego).

Bezpieczny Kredyt 2% - warunki oferty

Jak wspomnieliśmy wyżej, kredyt otrzymają osoby, które nie skończyły 45 roku życia oraz nigdy nie miały mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do jakiejkolwiek nieruchomości. Program zakłada, że kredyt będzie można zaciągnąć w wysokości:

 • do 500 tys. zł – w przypadku singli,
 • do 600 tys. zł – w przypadku małżeństwa lub osób wychowujących co najmniej 1 dziecko.

Budżet państwa przez pierwszych 10 lat kredytowania będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Co istotne, oprocentowanie może być powiększone o marżę banku oraz ewentualną prowizję. W okresie 10 lat kredytobiorca będzie spłacał raty malejące, aby szybciej spłacić kapitał. Po upływie tego czasu, oprocentowanie kredytu wróci do stawki ustalonej w umowie kredytowej, a rata zmieni się równą.

Pieniądze pozyskane z takiego finansowania można przeznaczyć na:

 • zakup mieszkania lub domu z runku pierwotnego lub wtórnego,
 • na budowę domu lub zakup działki.

Ile będzie wynosić rata kredytu 2%?

Sprawdźmy przykładowe wyliczenie raty kredytu dla małżeństwa z jednym dzieckiem, które zdecydowało się na kredyt w wysokości 550 tys. złotych, na okres 30 lat. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%, aby ustalić dopłatę zostało pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%.

 • Przez pierwszych 10 lat kredytowania, kredytobiorcy otrzymają dopłatę od rządu, dzięki której rata zostanie pomniejszona. Raty będą malejące, a więc wysokość dopłaty będzie się zmieniać.
 • Pierwsza rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł (różnica wyniesie prawie 2.6 tys. zł.).
 • Po upływie 10 lat, bez zmiany oprocentowania, rata kredytu będzie wynosić około 3 172,74 zł (rata kredytu zmieni się na kapitałowo-odsetkową ratę stałą, a kwota ta może być niższa, jeśli stopy procentowe będą niższe lub kredytobiorcy nadpłacą kredyt).
 • Porównując, spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4 213,44 zł.

Bezpieczny kredyt a wkład własny

Bezpieczny Kredyt 2% będzie realizowany na takich samych zasadach jak wszystkie inne kredyty hipoteczne. Do sfinalizowania umowy, potrzebny będzie wkład własny, który zgodnie z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) powinien wynosić minimum 20% wartości nabywanej nieruchomości lub 10% przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia. Co istotne, im mniejszy wkład własny uda nam się uzbierać, tym wyższy dochód będziemy musieli wykazać. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. złotych, a więc cena nieruchomości nie może przekroczyć 700 tys. lub 800 tys.

Rząd zakłada, że program Bezpieczny kredyt 2% będzie można częściowo połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego, a więc osoby nieposiadające oszczędności, będą miały szansę na kupno nieruchomości na korzystnych warunkach. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z kredytu gotówkowego, aby uzbierać całą kwotę wkładu własnego. Sprawdź, czy warto brać kredyt gotówkowy na wkład własny.

Podsumowanie

 1. Bezpieczny kredyt to nowy program, który ma wejść w życie w III kwartale 2023 roku.
 2. Zgodnie z zapowiedzią, składać się będzie z dwóch części: pierwsza część obejmować ma kredyty hipoteczne z dopłatami rządowymi, druga z kolei zakłada otworzenie specjalnego konta oszczędnościowego, na którym będzie można odkładać pieniądze na zakup lokalu w przyszłości
 3. Program Pierwsze Mieszkanie skierowany jest do Polaków, którzy w dzisiejszych czasach mają problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.
 4. Oprocentowanie takiego kredytu przez pierwsze 10 lat okresu kredytowania, będzie wynosiło 2%.
 5. Z programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą skorzystać single, małżonkowie lub rodziny z dziećmi, pod warunkiem, że spełnią następujące warunki: potencjalny kredytobiorca w dniu udzielania kredytu, będzie miał mniej niż 45 lat, nigdy wcześniej nie posiadał żadnej nieruchomości, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu, zdolność kredytowa kredytobiorców, musi pozwalać na bezpieczne regulowanie kredytu.
 6. Program zakłada, że kredyt będzie można zaciągnąć w wysokości: do 500 tys. zł – w przypadku singli, do 600 tys. zł – w przypadku małżeństwa lub osób wychowujących co najmniej 1 dziecko.
 7. Do sfinalizowania kredytu, potrzebny będzie wkład własny, który powinien wynosić minimum 20% wartości nabywanej nieruchomości lub 10% przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zwolnienia grupowe w PKO ?

Największa instytucja bankowa w Polsce ma w planach przeprowadzenie zwolnień grupowych - donosi portal Bankier.pl. PKO ma zamiar zredukować etaty, podobnie jak rok i dwa lata temu. Powodem zmian jest informatyzacja oraz centralizacja procesów.

author
Patryk Byczek
07 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Zyskaj więcej” w Idea Banku

Idea Bank ruszył z promocją skierowaną do nowych Klientów, którzy zakładając Konto Idealnie Proste mogą zyskać oprocentowanie wynoszące 3,2% w skali roku. Promocja trwa do odwołania, lecz nie krócej, niż do 7 listopada.

author
Patryk Byczek
01 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szybkie pożyczki Piotrków Trybunalski

Szukasz najtańszej pożyczki w Piotrkowie Trybunalskim? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
12 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Otwórz Konto Przekorzystne dla młodych i otrzymaj nagrodę 200 zł” – edycja III

W Banku Pekao trwa promocja, w której młodzi Klienci instutucji w zamian za otworzenie konta dla młodych oraz spełnienie prostych warunków promocji mogą zgarnąć 200 złotych premii w gotówce. Promocja trwa do 31 marca 2022 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
26 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP chce przejmować zagraniczne banki?

Takie są właśnie plany Zbigniewa Jagiełło, prezesa największego polskiego banku. Jak wskazał w rozmowie z “Pulsem Biznesu”, to właśnie rozszerzenie działań banku na kraje zagraniczne, np.: Czechy, Niemcy i Słowacja. Czy rzeczywiście jest szansa na to, że dojdzie do przejęcia dużych banków w innych krajach?

author
Dominika Byczek
28 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Radlinie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Radlinie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj