Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2%

autor wpisu
Dorota Cholewicka
19 lutego 2023

Bezpieczny kredyt to nowy program, który ma wejść w życie w III kwartale 2023 roku. Jego zadaniem będzie pomoc w sfinalizowaniu zakup pierwszej nieruchomości. Sprawdzamy, kto i na jakich zasadach może ubiegać się o tego rodzaju finansowanie.

Spis treści:

 1. Kredyt 2% - szczegóły programu
 2. Kto może otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%?
 3. Bezpieczny Kredyt 2% - warunki oferty
 4. Ile będzie wynosić rata kredytu 2%?
 5. Bezpieczny kredyt a wkład własny
 6. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Kredyt 2% - szczegóły programu

W połowie grudnia ubiegłego roku ogłoszony został program Pierwsze Mieszkanie. Zgodnie z zapowiedzią, składać się będzie z dwóch części: pierwsza część obejmować ma kredyty hipoteczne z dopłatami rządowymi, druga z kolei zakłada otworzenie specjalnego konta oszczędnościowego, na którym będzie można odkładać pieniądze na zakup lokalu w przyszłości. Za regularne wpłaty na konto, będzie można otrzymać tzw. premię mieszkaniową z budżetu państwa.

Program Pierwsze Mieszkanie skierowany jest do Polaków, którzy w dzisiejszych czasach mają problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Galopująca inflacja, rosnące stopy procentowe, wysokie ceny nieruchomości oraz zaostrzone zasady obliczania zdolności kredytowej, sprawiły, że niewielu osobom udaje się kupić mieszkanie na kredyt.

Rząd wychodzi z propozycją rozwiązania problemów i proponuje nowy program Bezpieczny Kredyt 2%. Na czym ma polegać? Jak sama nazwa wskazuje, oprocentowanie takiego kredytu przez pierwsze 10 lat okresu kredytowania, będzie wynosiło 2%. Rząd będzie pokrywał wszelkie dopłaty związane z różnicą między stałą stopą ustaloną w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Co istotne, zrobiono symulację kosztów takich dopłat w roku 2023 i oszacowano je na 178 mln złotych, a w 2024 roku na 763 mln zł.

Kto może otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%?

Z programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą skorzystać single, małżonkowie lub rodziny z dziećmi, pod warunkiem, że spełnią następujące warunki:

 • Potencjalny kredytobiorca w dniu udzielania kredytu, będzie miał mniej niż 45 lat (w przypadku pary, która prowadzi jedno gospodarstwo domowe, przynajmniej jedna osoba, nie może przekraczać 45 roku życia).
 • Kredytobiorca nigdy wcześniej nie posiadał żadnej nieruchomości, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu (w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, te warunki będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z nich).
 • Zdolność kredytowa kredytobiorców, musi pozwalać na bezpieczne regulowanie kredytu (sprawdź: jak zwiększyć zdolność kredytową).
 • Nie posiadają nieuregulowanych zobowiązań (jeśli masz problem ze spłatą kilku rat, warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego).

Bezpieczny Kredyt 2% - warunki oferty

Jak wspomnieliśmy wyżej, kredyt otrzymają osoby, które nie skończyły 45 roku życia oraz nigdy nie miały mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do jakiejkolwiek nieruchomości. Program zakłada, że kredyt będzie można zaciągnąć w wysokości:

 • do 500 tys. zł – w przypadku singli,
 • do 600 tys. zł – w przypadku małżeństwa lub osób wychowujących co najmniej 1 dziecko.

Budżet państwa przez pierwszych 10 lat kredytowania będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Co istotne, oprocentowanie może być powiększone o marżę banku oraz ewentualną prowizję. W okresie 10 lat kredytobiorca będzie spłacał raty malejące, aby szybciej spłacić kapitał. Po upływie tego czasu, oprocentowanie kredytu wróci do stawki ustalonej w umowie kredytowej, a rata zmieni się równą.

Pieniądze pozyskane z takiego finansowania można przeznaczyć na:

 • zakup mieszkania lub domu z runku pierwotnego lub wtórnego,
 • na budowę domu lub zakup działki.

Ile będzie wynosić rata kredytu 2%?

Sprawdźmy przykładowe wyliczenie raty kredytu dla małżeństwa z jednym dzieckiem, które zdecydowało się na kredyt w wysokości 550 tys. złotych, na okres 30 lat. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%, aby ustalić dopłatę zostało pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%.

 • Przez pierwszych 10 lat kredytowania, kredytobiorcy otrzymają dopłatę od rządu, dzięki której rata zostanie pomniejszona. Raty będą malejące, a więc wysokość dopłaty będzie się zmieniać.
 • Pierwsza rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł (różnica wyniesie prawie 2.6 tys. zł.).
 • Po upływie 10 lat, bez zmiany oprocentowania, rata kredytu będzie wynosić około 3 172,74 zł (rata kredytu zmieni się na kapitałowo-odsetkową ratę stałą, a kwota ta może być niższa, jeśli stopy procentowe będą niższe lub kredytobiorcy nadpłacą kredyt).
 • Porównując, spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4 213,44 zł.

Bezpieczny kredyt a wkład własny

Bezpieczny Kredyt 2% będzie realizowany na takich samych zasadach jak wszystkie inne kredyty hipoteczne. Do sfinalizowania umowy, potrzebny będzie wkład własny, który zgodnie z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) powinien wynosić minimum 20% wartości nabywanej nieruchomości lub 10% przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia. Co istotne, im mniejszy wkład własny uda nam się uzbierać, tym wyższy dochód będziemy musieli wykazać. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. złotych, a więc cena nieruchomości nie może przekroczyć 700 tys. lub 800 tys.

Rząd zakłada, że program Bezpieczny kredyt 2% będzie można częściowo połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego, a więc osoby nieposiadające oszczędności, będą miały szansę na kupno nieruchomości na korzystnych warunkach. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z kredytu gotówkowego, aby uzbierać całą kwotę wkładu własnego.

Podsumowanie

 1. Bezpieczny kredyt to nowy program, który ma wejść w życie w III kwartale 2023 roku.
 2. Zgodnie z zapowiedzią, składać się będzie z dwóch części: pierwsza część obejmować ma kredyty hipoteczne z dopłatami rządowymi, druga z kolei zakłada otworzenie specjalnego konta oszczędnościowego, na którym będzie można odkładać pieniądze na zakup lokalu w przyszłości
 3. Program Pierwsze Mieszkanie skierowany jest do Polaków, którzy w dzisiejszych czasach mają problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.
 4. Oprocentowanie takiego kredytu przez pierwsze 10 lat okresu kredytowania, będzie wynosiło 2%.
 5. Z programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą skorzystać single, małżonkowie lub rodziny z dziećmi, pod warunkiem, że spełnią następujące warunki: potencjalny kredytobiorca w dniu udzielania kredytu, będzie miał mniej niż 45 lat, nigdy wcześniej nie posiadał żadnej nieruchomości, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu, zdolność kredytowa kredytobiorców, musi pozwalać na bezpieczne regulowanie kredytu.
 6. Program zakłada, że kredyt będzie można zaciągnąć w wysokości: do 500 tys. zł – w przypadku singli, do 600 tys. zł – w przypadku małżeństwa lub osób wychowujących co najmniej 1 dziecko.
 7. Do sfinalizowania kredytu, potrzebny będzie wkład własny, który powinien wynosić minimum 20% wartości nabywanej nieruchomości lub 10% przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje dorobienie kluczy?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
26 maja 2019

Ile kosztuje dorobienie kluczy?

Santander Bank Polska w Międzyrzeczu
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 maja 2019

Santander Bank Polska w Międzyrzeczu

Centralna informacja o rachunkach uśpionych
Dla zadłużonych
autor wpisu
Emilia
22 czerwca 2016

Centralna informacja o rachunkach uśpionych

PKO BP w Kleczewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019

PKO BP w Kleczewie

Kredyt samochodowy Jarosław
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 listopada 2017

Kredyt samochodowy Jarosław

Porównaj