Błędy we wniosku o pożyczkę

Błędy we wniosku o pożyczkę

author
Dorota Grycko
15 października 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Większość z nas, chociaż raz w życiu musiało zmierzyć się z wypełnieniem wniosku o pożyczkę lub kredyt. A co jeśli popełnimy błędy wypełniając owy wniosek? Takie sytuacje mogą się zdarzyć, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je rozwiązać.

Spis treści:

  1. Jak wygląda wniosek o pożyczkę?
  2. Odrzucony wniosek - dlaczego?
  3. Błędne dane we wniosku o pożyczkę - co można zrobić?
  4. Celowe błędy we wniosku - co może nam grozić?
  5. Jak unikać błędów we wnioskach o pożyczki? Poradnik
  6. Błędy we wniosku o pożyczkę - najważniejsze pytania
  7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Jak wygląda wniosek o pożyczkę?

Bez względu na to czy wnioskujemy o kredyt online czy pożyczkę ratalną, zapewne będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek. Każda instytucja finansowa indywidualnie ustala wszelkie wymagania wobec Klientów, a więc takie formularze mogą się między sobą różnić. Niektóre firmy pożyczkowe będą wymagały podania wielu informacji, wtedy dokument może być dosyć długi. Z kolei wybierając na przykład pożyczki bez zaświadczeń, będziemy musieli podać wyłącznie podstawowe dane. Niemniej jednak poprawne wypełnienie wniosku nie powinno sprawiać większych problemów.

W każdym wniosku będziemy musieli podać dane takie jak:

  • imię oraz nazwisko wnioskodawcy,
  • PESEL,
  • numer rachunku bankowego, na który mają zostać przesłane pieniądze,
  • numer telefonu komórkowego,
  • adres zamieszkania,
  • numer i seria dowodu osobistego,
  • zaświadczenia o dochodach (w zależności od wyboru produktu finansowego).

Dla większości firm ważne jest sprawdzenie źródła dochodu potencjalnych Klientów, aby mieć pewność, że będą wywiązywać się ze spłat zobowiązania. Sprawdzają historię kredytową pożyczkobiorców i badają ich zdolność kredytową. Osoby, które w przeszłości zalegały ze spłatą finansowań i zostały wpisane do baz dłużników, mogą mieć problem z uzyskaniem pożyczki. Tacy Klienci mogą wnioskować  o pożyczki dla zadłużonych i pożyczki bez BIK.

Odrzucony wniosek - dlaczego?

Co jest najczęstszym powodem odrzucenia wniosku?

  • Błędy we wniosku,
  • Niespełnienie wymogów formalnych,
  • Podanie nieprawdziwych informacji,
  • Zbyt dużo złożonych wniosków,
  • Negatywna historia kredytowa,
  • Brak zdolności kredytowej,
  • Zbyt wiele złożonych wniosków.

Błędne dane we wniosku o pożyczkę - co można zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, błędy we wnioskach o pożyczki zdarzają się dosyć często, szczególnie w tych dłuższych, w których trzeba podać wiele informacji. Powodem takich błędów jest zazwyczaj pośpiech i brak zrozumienia. Instytucje finansowe po zauważeniu błędu, mogą odrzucić wniosek o finansowanie. Jeśli wypełniając wniosek, zorientujesz się, że wpisałeś błędne dane, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą. Najszybszym sposobem będzie zadzwonienie na infolinię i wyjaśnienie gdzie popełniliśmy błąd. Jeśli nasz wniosek nie został rozpatrzony automatycznie, mamy szanse na rozwiązanie problemu.

Celowe błędy we wniosku - co może nam grozić?

Błędy mogą zdarzyć się każdemu, aczkolwiek jeśli popełniliśmy je z premedytacją, możemy zostać surowo ukarani. Zawyżając nasze comiesięczne dochody lub podając nieprawdziwe źródła dochodów, możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, ale tylko na chwilę. Każde kłamstwo, prędzej czy później wyjdzie na jaw. Najważniejsze jest jednak to, że za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym przeczytamy, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wszystkie instytucje finansowe zastrzegają sobie również prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy z Klientem, który dopuścił się podania fałszywych informacji. Dlatego nigdy nie wpisujmy fałszywych danych i bądźmy szczerzy podczas wypełniania wniosków o pożyczkę.

Jak unikać błędów we wnioskach o pożyczki? Poradnik

  1. Wypełniajmy formularz w pełnym skupieniu. Jeśli wnioskujemy o pożyczkę online, nie uzupełniajmy wniosku w pospiechu, usiądźmy wygodnie przy komputerze i krok po korku wpisujmy nasze dane.
  2. Przed wysłaniem lub złożeniem wniosku, przeczytajmy wszystko kilka razy i upewnijmy się, że nie popełniliśmy błędów.
  3. Dokładnie zapoznajmy się z wymaganą dokumentacją, którą należy dołączyć do wniosku.
  4. Unikajmy wypełniania wniosku przez telefon poza domem, ponieważ możemy mieć niestabilne łącze internetowe.
  5. Pamiętajmy, że jeśli czegoś nie będziemy wiedzieć, możemy zapytać pożyczkodawcy.

Błędy we wniosku o pożyczkę - najważniejsze pytania

Banki w porównaniu do firm pożyczkowych, będą sprawdzać nasze miejsce zatrudnienia. Muszą mieć pewność, że nasze źródło dochodów jest stabilne.

Banki mogą analizować nasze wykształcenie, wykonywany zawód i właśnie stan cywilny.

Nie, pod żadnym pozorem nie powinniśmy kłamać we wniosku o finansowanie. Nasze kłamstwo zapewne wyjdzie na jaw, a my zostaniemy ukarani.

Za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nie można kłamać wnioskując o pożyczkę na raty. Za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podsumowanie

  1. Bez względu na to czy wnioskujemy o kredyt czy pożyczkę, zapewne będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek.
  2. W każdym wniosku będziemy musieli podać dane takie jak: imię oraz nazwisko wnioskodawcy, PESEL, numer rachunku bankowego, numer telefonu komórkowego, adres zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach (w zależności od wyboru produktu finansowego).
  3. Firmy mogą sprawdzić historię kredytową pożyczkobiorców i badać ich zdolność kredytową.
  4. Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku są: błędy we wniosku, niespełnienie wymogów formalnych, podanie nieprawdziwych informacji, zbyt dużo złożonych wniosków, negatywna historia kredytowa, brak zdolności kredytowej, zbyt wiele złożonych wniosków.
  5. Powodem błędów we wnioskach jest zazwyczaj pośpiech i brak zrozumienia. Instytucje finansowe po zauważeniu błędu, mogą odrzucić wniosek o finansowanie.
  6. Zawyżając nasze comiesięczne dochody lub podając nieprawdziwe źródła dochodów, możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, ale tylko na chwilę.
  7. Najważniejsze jest jednak to, że za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
  8. Wszystkie instytucje finansowe zastrzegają sobie również prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy z Klientem, który dopuścił się podania fałszywych informacji.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Sulejówek

Poszukujesz informacji o lokalizacjach Kasy Stefczyka w Sulejówku? Znajdziesz je w tym artykule. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu do Kasy Stefczyka w Sulejówku.

author
Julia Wierciło
06 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ile kosztuje akademik w Rzeszowie?

Pytanie o cenę akademika nurtuje chyba wszystkich przyszłych studentów, a tym bardziej ich rodziców, na których często spada konieczność opłacania lokum swoich dzieci. Sprawdziliśmy, ile kosztuje mieszkanie w rzeszowskich akademikach w trakcie roku akademickiego 2019/2020.

author
Dominika Byczek
15 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak zamknąć konto w BOŚ Banku?

Każdy Klient ma prawo do rezygnacji z umowy rachunku, jeżeli nie wyraża już chęci prowadzenia konta w danym banku. Sprawdzamy, w jaki sposób można zamknąć konto w BOŚ Banku.

author
Dorota Grycko
05 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Jak złożyć reklamację w VOLKSWAGEN BANK POLSKA ?

Jeśli jesteś niezadowolony z usługi w VOLKSWAGEN BANK POLSKA S.A., to możesz złożyć reklamację. Sprawdź jak zrobić to szybko i poprawnie.

author
Aneta Jankowska
17 marca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia dla PKO BP

PKO Bank Polski został wyróżniony dwiema Nagrodami Gospodarczymi Polskiego Radia. Bank został doceniony nie tylko za bardzo dynamiczny rozwój bankowości internetowej, ale i za nowoczesność oraz coraz większą ekspansję zagraniczną.

author
Dominika Byczek
17 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „mKonto Intensive z premią – edycja III” w mBanku

mBank wystartował z trzecią edycją promocji „mKonto Intensive z premią”, w której za założenie mKonta Intensive oraz spełnienie jednego warunku, Klienci mogą zgarnąć łącznie nawet 300 złotych premii. Promocja trwa do 31 sierpnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
02 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj