Bydgoska Pesa ze wsparciem Santander Bank Polska i KUKE

Bydgoska Pesa ze wsparciem Santander Bank Polska i KUKE

author
Patryk Byczek
20 lipca 2020

Bydgoska Pesa otrzyma 32 000 000 euro za dostarczenie trzech nowoczesnych pociągów do Białorusi, w ramach kontraktu eksportowego ubezpieczanego i finansowanego przez Grupę Santander i KUKE.

Pesa w dalszym ciągu dokonuje dostaw taboru kolejowego do Białorusi w ramach kontraktu wartego 65 100 000 euro na dostawę sześciu pojazdów 760M. Są to sześcioczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne klasy biznes, które są przeznaczone dla ruchu regionalnego. Pociągi nabywa firma leasingowa, która należy do białoruskiego banku państwowego i współpracuje z Kolejami Białoruskimi. Białoruski bank państwowy jest również gwarantem transakcji.

Wszystkie środki na sfinansowanie zakupu pociągów Pesy zapewnia stronie białoruskiej Grupa Santander. KUKE gra tutaj rolę instytucji wspierającej, działającej w imieniu skarbu państwa, polskich eksporterów udziela ubezpieczenia sześcioletniego kredytu. Chroni to Bank przed ewentualnym brakiem spłaty zadłużenia lub opóźnieniami w spłacie rat kredytu w razie urzeczywistnienia się ryzyka handlowego lub politycznego.

Grupa Santander jest światowym liderem w finansowaniach objętych ubezpieczeniem agencji wsparcia eksportu. Współpracujemy z tego typu agencjami z całego świata i finansujemy bardzo różnorodne projekty, jednak zawsze kluczową kwestią jest dla nas wsparcie jakie zapewniamy naszym klientom. Bardzo cieszy nas fakt, że poprzez udostępnienie produktów oferowanych przez Grupę Santander wsparliśmy sprzedaż eksportową Pesy. Dodatkowo jest to dla Grupy Santander szczególnie istotna transakcja pod względem obecności na nowym rynku, jakim jest dla nas Białoruś. Jesteśmy przekonani, że ten rok będzie owocny w podobne transakcje, w których Grupa Santander weźmie udział.

– mówił cytowany w komunikacie Grzegorz Pojnar, menedżer trade finance w Pionie Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Santander Bank Polska S.A.

Sfinalizowana umowa jest, po zrealizowanych w latach 2013, 2016 i 2019, kolejną transakcją, którą ubezpiecza KUKE podczas transportu dostawy pojazdów szynowych Pesy na Białoruś.

Schemat transakcji pozostaje niezmienny, co oznacza, że doskonale sprawdza się w praktyce i jest korzystny dla wszystkich stron, biorąc pod uwagę strukturę transakcji, jak i koszt finansowania. Warto podkreślić, że ubezpieczone w poprzednich latach dostawy realizowane przez Pesę sfinansowane zostały kredytami udzielonymi przez różne krajowe instytucje, udowadniając, że Białoruś to atrakcyjny i perspektywiczny rynek tak dla banków, jak i producenta.

– mówił cytowany w komunikacie Krzysztof Kwaterski z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.


Santander Bank Polska

Santander Bank Polska jest bankiem uniwersalnym z siedzibą zlokalizowaną w Warszawie. Obecnie jest drugim największym bankiem w Polsce pod względem aktywów i liczby posiadanych placówek. Pod koniec 2018 roku aktywa SBP wynosiły ponad 206 000 000 000 złotych. Bank obsługiwał aż 611 placówek, w których pracowało 611 pracowników. Prezesem instytucji jest Michał Gajewski.

Santander Bank Polska przejął działalność Banku Zachodniego WBK. Ten powstał w wyniku połączenia Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym w 2001 roku. Od 2011 roku należał do hiszpańskiej grupy Santander.

W listopadzie 2018 roku SBP przejął również wydzieloną część Deutsche Bank Polska. W związku z tym Santander Bank Polska zyskał blisko 400 000 nowych Klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych.


źródło: https://media.santander.pl/pr/542764/grupa-santander-i-kuke-wspieraja-ekspansje-pesy-na-bialoruskim-rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Będzinie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
02 czerwca 2019

Profi Credit w Będzinie

Pożyczki bez BIK Pleszew
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
04 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Pleszew

Ranking darmowych pożyczek – czerwiec 2016
Wpisy
autor wpisu
iwonanowak
06 czerwca 2016

Ranking darmowych pożyczek – czerwiec 2016

Inspektorat ZUS w Szamotułach
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Szamotułach

PKO BP w Mirsku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 października 2019

PKO BP w Mirsku

Deutsche Bank w Ostrowcu Świętokrzyskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
22 listopada 2017

Deutsche Bank w Ostrowcu Świętokrzyskim

Porównaj