Co to są alimenty podstawowe?

Co to są alimenty podstawowe?

author
03 stycznia 2018
Spóźnienie ze spłatą alimentów i wieloletnie zaległości alimentacyjne mają stać się przeszłością. Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, przyznaje, że w ostatnim czasie resort szczególnie wzmożył działania nad prawem odpowiadającym za przyznawalność i ściągalnosć alimentów. Już niedługo mają wejść w życie tak zwane "alimenty podstawowe". Czym są i ile wyniosą? 

Minister sprawiedliwości zapowiada, że już alimenty podstawowe będą kwotą, które (bez względu na zarobki rodziców i sytuację rodzinną) będą zarządzone na każde dziecko podlegające alimentom. "Będziemy je wyliczać według specjalnego algorytmu, na podstawie rzeczywistych kosztów utrzymania dziecka. Co więcej, będą one podnoszone co roku proporcjonalnie do wzrostu cen w sklepach i innych kosztów życia" – wyjaśnia Zbigniew Ziobro.

Wielomiesięczna sprawa o alimenty

Obecnie wysokość alimentów jest w całości uzależniona od "usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego". Wysokość zarobków rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów wyznacza zatem ich kwotę. Jeżeli pozwany zgodzi się na proponowaną w pozwie kwotę, sprawa może rozwiązać się szybko. Praktyka pokazuje jednak, że rodzice zazwyczaj nie potrafią się porozumieć w tej kwestii, a wtedy sprawa o alimenty wydłuża się o miesiące, a czasem nawet lata. 

Szybciej i pewniej

Zmiana ma sprawić, że alimenty, chociaż te podstawowe, zostaną zasądzone w ciągu kilku dni, a nie – tak jak dotychczas – dopiero w momencie zakończenia sprawy o alimenty. Wprowadzenie podstawowej kwoty alimentów pozwoli uniknąć długiej drogi sądowej. Zbigniew Ziobro zapewnia jednocześnie, że nowe przepisy nie zamkną "drogi rodzicom, którzy będą chcieli uzyskać alimenty wyższe niż podstawowe. Będą mogli ich dochodzić w sądzie, ale muszą liczyć się z tym, że to potrwa".

Kwota alimentów podstawowych 

Wysokość podstawowych alimentów nie została jeszcze ostatecznie ustalona. Obecnie na dziecko przyznawane jest obecnie mniej więcej 600 zł. Alimenty podstawowe będą musiały uwzględniać jednak wszystkie koszty utrzymania – a zatem ze zwróceniem szczególnej uwagi na koszty utrzymania dziecka małego lub chorego. 

Minister sprawiedliwości tak podsumowuje istotność zmiany prawa alimentacyjnego: "Celem jest to, aby ubiegający się o alimenty rodzice dostali je możliwie szybko i bez sądowej mitręgi. Można powiedzieć – z automatu. Za chleb, buty czy zeszyty do szkoły trzeba przecież od razu płacić, nie da się czekać. Stracą być może sprytni prawnicy, którzy sprawy o przyznanie alimentów przeciągają w nieskończoność. Ale to nie zamknie drogi rodzicom, którzy będą chcieli uzyskać wyższe niż podstawowe alimenty. Będą mogli ich dochodzić w sądzie, ale muszą się liczyć z tym, że to potrwa"

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

krzysiek
krzysiek
2018-03-11 21:08:30

Do wszystkich którzy piszą, proszę zapoznajcie się ze stroną *** petycja.eu *** i za jej pomocą zacznijcie wpływać na organy władzy ustawodawczej pisząc petycje

Podobne artykuły

Nowy wniosek o otwarcie konta w ING
Bez kategorii
author
10 września 2019

Nowy wniosek o otwarcie konta w ING

ING Bank Śląski w Nowym Targu
Oddziały
author
10 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Nowym Targu

Idea Bank z zyskiem za pierwszy kwartał
Wpisy
author
16 maja 2018

Idea Bank z zyskiem za pierwszy kwartał

Maleją zatory płatnicze i długi polskich firm
Bez kategorii
author
19 listopada 2019

Maleją zatory płatnicze i długi polskich firm

Idea Bank w Gdańsku
Oddziały
author
02 stycznia 2019

Idea Bank w Gdańsku