Czy kredyt to współczesne niewolnictwo?

Czy kredyt to współczesne niewolnictwo?

author
Halszka Gronek
16 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kredyt – niemal każdy dorosły człowiek na sam dźwięk tego słowa dostaje dreszczy. Cieżko się dziwić, w końcu kredyty są zobowiązaniami na wiele długich lat i szybko stają się przysłowiową kulą u nogi. Dla wielu stanowią one nawet współczesną formę niewolnictwa. Dlaczego? Czy takie stwierdzenie jest słuszne? Sprawdzamy szczegóły.

Czy kredyt to przywilej?

Otoczenie, a przede wszystkim czasy, w jakich żyjemy, wywierają ogromny wpływ na sposób życia każdego człowieka. Choć jest to prawdą, nie każdy jest tego świadomy i nie każdy się do tego przyznaje. Niestety od własnych czasów nie ma ucieczki – dlatego każde pokolenie ma swoje nałogi, swoje choroby i… swoje sposoby niewolnictwa.

Wciąż pędząca i zmieniająca się rzeczywistość nie wnosi do ludzkiego życia jedynie ułatwień i korzyści. To prawna, że dzięki współczesnej technologii nasza codzienność stała się prostsza i wygodniejsza. Jednocześnie jednak narażeni zostaliśmy na wiele negatywnych czynników, których ciągłe oddziaływanie – niczym szkodliwe promieniowanie i radioaktywność – wniosło do naszego życia wcześniej nieznane problemy.

Współczesne społeczeństwa zmagają się z licznymi chorobami cywilizacyjnymi dwudziestego pierwszego wieku. Do grona tychże schorzeń zalicza się między innymi cukrzycę, skrajną otyłość, liczne choroby nowotworowe, a także anoreksję, nerwicę czy nawet depresję. Jednym z najpóźniej odkrytych schorzeń współczesnej cywilizacji jest także nomofobia – chorobliwe uzależnienie od telefonu.

Oprócz chorób cywilizacyjnych czy nałogów, w jakie ponowoczesne społeczeństwa popadają z zastraszającą szybkością, współczesne pokolenia „wypracowały” także nowe formy niewolnictwa. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czy do ich grona zaliczyć można także tak popularne w ostatnich latach usługi pożyczkowe i kredytowe.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Kredyty Polaków w liczbach

Z danych, jakie przedstawił przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich, wynika, iż w roku 2022 udzielono o blisko 51% kredytów hipotecznych mniej niż w roku poprzednim. Nawiązanych umów kredytowych odnotowano około 126 tysięcy. Łączna suma tychże zobowiązań szacowana jest natomiast na około 44 miliardy złotych.

Jednak nie samymi nieruchomościami człowiek żyje. Oprócz finansowań udzielanych na zakup lub budowę domu, z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się kredyty konsumpcyjne – gotówkowe i ratalne oraz pożyczki. Jak wynika z danych przygotowanych przez Biuro Informacji kredytowej, w samym 2022 roku SKOK-i i Banki udzieliły kredytów konsumpcyjnych na zawrotną kwotę 64,9 miliardów złotych.

Coraz większe sumy zadłużenia

Eksperci rynkowi informują – nieco w żarcie, a nieco na poważnie – iż kredyty w Polsce są bardzo popularne. Zjawisko to dziwi, zwłaszcza dlatego, iż ceny niemal wszystkich produktów na rynku wzrosły, a mimo tego Polacy wciąż mają odwagę, by zaciągać zobowiązania na wiele długich lat.

Przeciętny Polak żyje więc z przeciętnym zobowiązaniem mieszkaniowym w wysokości około 400 000 złotych. Zobowiązaniem, które do tego wszystkiego zabezpieczone jest przecież hipoteką. Taki statystyczny Kowalski musi więc spłacić blisko pół miliona złotych (plus odsetki!), opłacając stałe opłaty, wychowując dzieci, zmagając się z nieplanowanymi wydatkami. A przy tym wszystkim – pamiętając, że jeśli „podwinie mu się noga”, straci własny dom.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Czy kredyt to niewolnictwo?

Patrząc na sumę zobowiązań, jaka ciąży na karku każdego statystycznego Polaka z kredytem hipotecznym, nieciężko o wniosek, iż kredyt jest formą współczesnego niewolnictwa. Większość kredytobiorców nie ma możliwości zrezygnowania z pracy, której nienawidzi lub która go wykańcza, tylko dlatego, że boi się o spłatę własnego zobowiązania.

Co więcej, przeciętny Polak z kredytem musi odmawiać sobie niemal każdej przyjemności, każdej chwili zapomnienia czy bezpłatnych wakacji na żądanie – wszystko z powodu kredytu. A co najgorsze (i niestety podparte wieloma przypadkami), część z kredytobiorców tkwi nawet w nieudanych związkach tylko dlatego, że razem z partnerem zaciągnęli wspólny kredyt.

Kredyt coraz częściej bywa przysłowiową kulą u nogi. I coraz większej liczbie młodych ludzi, którzy wychowani zostali pod sztandarem wolności i wolnorynkowego nieograniczenia, spędza on sen z powiek, kojarząc się jedynie z przykrym zobowiązaniem, które uwiąże nas do końca życia.

To wszystko, o czym mowa, przywołuje jeden wniosek: kredyt jest współczesną formą niewolnictwa. Lecz czy na pewno? Bo czy my, przeciętni Polacy z przeciętnym wynagrodzeniem rzędu 7400 złotych brutto (dane GUS na pierwsze miesiące 2023 roku), mamy jakiś wybór? Czy bez kredytu moglibyśmy w ogóle coś osiągnąć? I czym tak naprawdę jest wolność finansowa?

Wolność finansowa – utopia czy realny cel?

T. Harv Eker, słynny kanadyjski pisarz i mówca motywacyjny zajmujący się dziedziną funkcjonowania biznesu, mianem wolności finansowej określił prowadzenie wymarzonego stylu życia bez konieczności pracy i polegania na kimkolwiek. Według tejże definicji wolność finansowa jest sposobem na życie według własnych zasad – bez uzależnienia od osób z zewnątrz i dzięki pracy, która jest możliwością, a nie koniecznością.

Choć brzmi to jak szalony i niemożliwy do osiągnięcia plan, wielu konsumentów zdecydowało się wdrożyć do codziennej rutyny takie procedury, które pozwalają na maksymalne zbliżenie się do życia w wolności finansowej. Ich wspólnym mianownikiem jest jedna zasada: wypracowanie niezależności w dysponowaniu swoim czasem wolnymprzy jednoczesnym zachowaniu niezbędnej do życia płynności finansowej.

Niestety, utopijne plany o wolności to jedno, lecz brutalna rzeczywistość to zupełnie inna kwestia. Podczas gdy jedni wierzą, iż „nic nie jest niemożliwe”, a „wolność można osiągnąć, jeśli tylko się chce”, inni postulują, by „zejść na ziemię” i „dorosnąć”. Naszym zdaniem prawda leży gdzieś po środku. Wolność finansowa (jak zresztą każda inna) jest niezwykle ważna, jednak w biznesie wszystko sprowadza się do racjonalnego myślenia i twardego stąpania po ziemi.

Kredyty – stanowisko „złotego środka”

Nie da się ukryć, iż kredyty (zwłaszcza te zaciągane na spore sumy) znacznie ograniczają naszą wolność i czynią nasze życie bardziej przewidywalnym. Nie możemy spontanicznie rzucić pracy, beztrosko zakończyć długoletniego związku ze współkredytobiorcą, ani wziąć kilkutygodniowego urlopu bezpłatnego, nie bacząc na konsekwencje. Jednak warto pamiętać, że te wszystkie „minusy” kredytu nie są za darmo.

Musimy przyznać: w życiu zawsze coś jest za coś. Choć mamy na karku kredyt, możemy cieszyć się własnym domem, wymarzonym autem czy upragnionym wyjazdem w nieznane kraje. Bez finansowego wsparcia kredytodawcy mało kogo dziś byłoby stać na kosztowne przyjemności. Takie mamy czasy. Taką mamy „normalność”. Jeśli nie podejdziemy do sprawy kredytu z rozsądkiem, rzeczywiście możemy stać się niewolnikiem finansowych zobowiązań. We wszystkim należy znaleźć umiar i złoty środek.

Nie warto zaciągać niezliczonej ilości kredytów tylko po to, by mieć drogie auto czy dom z pięcioma sypialniami, jeśli w konsekwencji nasze życie toczyć się będzie w nieskończonym stresie i poczuciu zniewolenia. Lecz nie warto także rezygnować z korzyści, jakie daje nam kredyt, tylko po to, by udowodnić światu, że jesteśmy niezależni i osiągnęliśmy wolność finansową.

W końcu wszystko jest dla ludzi – wystarczy że korzystamy z tego z umiarem. Kredyt nie jest więc współczesną formą niewolnictwa. Jest współczesną normalnością – opcją, bez której wielu z nas nie miałoby szansy spełnić własnych potrzeb i pragnień. Kredyt jest równocześnie zagrożeniem i możliwością. To od nas zależy, jak z niego skorzystamy i jakim uczynimy nasze życie w przyszłości.

Podsumowanie

Czy kredyt to współczesne niewolnictwo? | Najważniejsze informacje

  1. Każde pokolenie ma swoje nałogi, swoje choroby i swoje sposoby niewolnictwa. Bo w końcu otoczenie, a przede wszystkim czasy, w jakich żyjemy, wywierają ogromny wpływ na sposób życia każdego człowieka.
  2. Współczesne społeczeństwa zmagają się z licznymi chorobami cywilizacyjnymi dwudziestego pierwszego wieku, takimi jak: cukrzyca, otyłość, choroby nowotworowe, anoreksja, nerwica czy nawet depresja.
  3. Oprócz chorób cywilizacyjnych czy nałogów, w jakie ponowoczesne społeczeństwa popadają z zastraszającą szybkością, współczesne pokolenia „wypracowały” także nowe formy niewolnictwa. Za jedną z nich wielu uważa kredyty.
  4. W roku 2022 udzielono rekordowej ilości kredytów hipotecznych. Nawiązanych umów kredytowych odnotowano około 126 tysięcy. Łączna suma tychże zobowiązań szacowana jest na około 47 miliardy złotych.
  5. Większość kredytobiorców nie ma możliwości zrezygnowania z pracy, której nienawidzi lub która go wykańcza, tylko dlatego, że boi się o spłatę własnego zobowiązania.
  6. Przeciętny Polak z kredytem musi odmawiać sobie niemal każdej przyjemności, każdej chwili zapomnienia czy bezpłatnych wakacji na żądanie – wszystko z powodu kredytu.
  7. Co najgorsze (i niestety podparte wieloma przypadkami), część z kredytobiorców tkwi nawet w nieudanych związkach tylko dlatego, że razem z partnerem zaciągnęli wspólny kredyt. Jest to znaczący argument za tym, że kredyty są współczesną formą niewolnictwa.
  8. Nie da się ukryć, iż kredyty (zwłaszcza te zaciągane na spore sumy) znacznie ograniczają naszą wolność i czynią nasze życie bardziej przewidywalnym. Jednak warto pamiętać, że te wszystkie „minusy” kredytu nie są za darmo. Musimy przyznać: w życiu zawsze coś jest za coś.
  9. Choć mamy na karku kredyt, możemy cieszyć się własnym domem, wymarzonym autem czy upragnionym wyjazdem w nieznane kraje. Bez finansowego wsparcia kredytodawcy mało kogo dziś byłoby stać na kosztowne przyjemności.
  10. Kredyt jest równocześnie zagrożeniem i możliwością. To od nas zależy, jak z niego skorzystamy i jakim uczynimy nasze życie w przyszłości. W końcu wszystko jest dla ludzi – wystarczy że korzystamy z tego z umiarem.

Pytania i odpowiedzi

Kredyt to forma finansowania, w której instytucja finansowa udostępnia Klientowi określoną sumę pieniędzy, którą klient zobowiązuje się spłacić w określonym czasie, zwykle wraz z odsetkami.

Porównanie kredytu do niewolnictwa wynika często z faktu, że zobowiązania kredytowe mogą wpłynąć na ograniczenie swobody finansowej i wyborów życiowych, podobnie jak niewolnictwo ograniczało osobistą wolność.

Elementy takie jak długoterminowe zobowiązania, stałe spłaty, ograniczone możliwości zmiany warunków czy konieczność utrzymania stałego źródła dochodu mogą przypominać aspekty niewolnictwa.

Korzyści obejmują zdolność do spełniania bieżących potrzeb i osiągania celów życiowych, nawet jeśli nie ma wystarczających oszczędności, oraz możliwość budowania historii kredytowej.

Ryzyka obejmują przewlekłe zadłużenie, trudności ze spłatą, odsetki, koszty dodatkowe oraz utratę majątku zabezpieczającego kredyt (np. w przypadku hipoteki).

Tak, zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty zobowiązań, jest ważnym kryterium przy decydowaniu o przyznaniu kredytu i określeniu warunków.

Pozytywna historia kredytowa może pomóc uzyskać korzystniejsze warunki kredytowe, niższą stopę procentową i większą zaufanie instytucji finansowych.

Tak, alternatywy obejmują oszczędzanie, inwestowanie, pozyskiwanie finansowania od rodziny czy przyjaciół, a także korzystanie z programów wsparcia rządowego.

Przed podjęciem kredytu warto ocenić swoją zdolność kredytową, porównać oferty różnych instytucji, zrozumieć warunki umowy i rozważyć konsekwencje finansowe.

Wartość brania kredytu zależy od indywidualnych potrzeb, celów życiowych, zdolności do spłaty i zdolności do zarządzania finansami. Ważne jest, aby podejmować świadome decyzje finansowe i wybierać kredyty, które są dostosowane do sytuacji osobistej.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

mariusz
mariusz
2019-03-28 10:33:53

wystarczy ze sie trafi na nauczciwa firme pozyczkowa i na zawsze zotsajemy niewolnikami !!!!

Podobne artykuły

ING Bank Śląski z cyklem filmów o bankowych EKO inicjatywach

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o przygotowaniu cyklu filmów dotyczących bankowych EKO inicjatyw. Całe wydarzenie inauguruje film „Kultura OFFowa”, opowiadający o tym, co w ING jest EKOlogiczne i EKOnomiczne. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
25 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska z nagrodą „Najlepszy bank w Polsce”

Santander Bank Polska został wyróżniony prestiżowym tytułem „Najlepszego Banku w Polsce” podczas tegorocznej edycji konkursu Awards for Excellence, który jest organizowany przez magazyn Euromoney. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chwilówki Ćmielów

Szukasz najlepszej chwilówki w Ćmielowie? Przejrzyj nasz ranking, w którym zawarliśmy najciekawsze oferty za darmo. Pieniądze dostaniemy w całości bez wychodzenia z domu i bez zaświadczeń o dochodach. Najwyższa kwota chwilówki to nawet 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
31 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Gdyni

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Gdyni – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Dominika Byczek
15 maja 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Nadal zostań w domu” w BNP Paribas

W Banku BNP Paribas trwa promocja, w której za założenie Konta Otwartego na Ciebie i spełnienie prostych warunków można zgarnąć 200 złotych premii w gotówce lub 250 złotych do wykorzystania w serwisie Allegro. Promocja trwa do 26 kwietnia 2020 roku lub wyczerpania puli 3000 wniosków.

author
Patryk Byczek
12 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chwilówki Września

Szukasz szybkiej pożyczki chwilówki ? Zobacz najlepsze oferty dla osób z Wrześni. Najwyższa kwota pożyczki to aż 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
10 kwietnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj