Trzynasta emerytura nieuwzględniona w budżecie na 2020
Premier Mateusz Morawiecki jeszcze kilka dni temu zapowiadał, że trzynaste emerytury będą wypłacane co roku. Wbrew tym zapewnieniom, trzynastki nie został uwzględnione w projekcie budżetu państwa na rok 2020.
27 sierpnia 2019 roku Ministerstwo Finansów opublikowało oficjalny plan budżetu na rok 2020. O ile znalazł się w nim zapis o finansowaniu programu “Rodzina 500+” w rozszerzonej wersji, czy wypłatach matczynych emerytur dla rodziców, którzy wychowali czworo dzieci, o tyle nie ma żadnego zapisu potwierdzającego, że rząd planuje przeznaczyć państwowe pieniądze na wypłatę trzynastych emerytur.
O tym, że wszystkie programy społeczne, takiej jak 500+ czy trzynastki dla emerytów, będą przedłużone na rok 2020, zapewniał jeszcze w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
Budżet 2020 bez deficytu
“W ramach limitu wydatków budżetu państwa zapewniono niezbędne środki finansowe zarówno na kontynuację dotychczasowych priorytetów rządu w polityce społeczno-gospodarczej, zwłaszcza w polityce prorodzinnej, jak również na realizację nowych zadań – przy niższych rok do roku planowanych kosztach obsługi długu Skarbu Państwa” – wskazuje rząd w oficjalnym komunikacie.
Mimo jednak tej deklaracji, w konkretnych punktach wydatków budżetowych nie znalazła się pozycja związana z finansowaniem trzynastych emerytur. Warto jednak zaznaczyć, że w komunikacie wskazano tylko, na co między innymi rząd przeznaczy pieniądze.
Trzynastki nie są priorytetem dla PiS-u
Niewymienienie trzynastek w podstawowych wydatkach wskazuje jednak na to, że nie jest to dla Prawa i Sprawiedliwości świadczenie priorytetowe.
Na pierwszym miejscu w wydatkach budżetowych znalazło się “finansowanie rozszerzonego Programu „Rodzina 500+”, który od 1 lipca 2019 r. obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia bez kryterium dochodowego”.
Pozostałe wydatki wskazane we wstępnym budżecie na rok 2020 również nie dotyczą seniorów. Jedynym, na co rząd chce przeznaczyć pieniądze, jest waloryzacja emerytur.
W budżecie przewidziano “waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2020 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 103,24%”.
Wypłata trzynastek kosztowałaby budżet państwa 10 mld zł. Przy takim dodatkowym wydatku nie udałoby się utrzymać budżetu państwa bez dziury deficytowej.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/finanse/budzet-na-2020-r-bez-deficytu–po-raz-pierwszy-od-1990-r
Dodaj komentarz