Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana

author
Katarzyna Wasiłowska
24 września 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Działalność nierejestrowana, czyli idealne rozwiązanie dla tych, którzy zaczynają swój własny biznes i chcą uniknąć zobowiązań fiskalnych i administracyjnych obligatoryjnych dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.  Działalność nierejestrowana nie wymaga wpisu do CEIDG, zwalnia również z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, opłacania składek i i wielu formalności. Istotny dla jej prowadzenia jest przede wszystkim osiągany przychód, który musi mieścić się w ściśle określonych przedziale. W dalszej części wpisu postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące działalności nierejestrowanej.

Spis treści:

 1. Czym właściwie jest działalność nierejestrowana?
 2. Działalność nierejestrowana - kto może prowadzić?
 3. Podstawowe obowiązki wynikające z prowadzenia działalności nierejestrowanej
 4. Czy działalność nierejstrowaną należy zgłosić do ZUS?
 5. Działalność nierejestrowana - PIT-36
 6. Czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną, gdy jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę?
 7. Faktury wystawiane w ramach działalności nierejestrowanej
Zwiń spis treści

Czym właściwie jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to drobna działalność, w ramach której wykonujesz czynności zarobkowe we własnym imieniu, w sposób konsekwentny i powtarzalny. Jest ona bardzo popularną formą prowadzenia małego biznesu, który nie przynosi nam przychodów wyższych niż ¾ minimalnego wynagrodzenia miesięcznego za pracę. Obecnie jest to 2700 zł. Limit zwiększono w lipcu, w miesiącach poprzedzających wyznaczała go znacznie mniejsza kwota 1745 zł, stanowiąca wtenczas połowę minimalnego wynagrodzenia. 

Działalność nierejestrowana - kto może prowadzić?

Działalność nierejestrowana może prowadzić każdy, kto:

 • świadcząc usługi w ramach swojej działalności nie osiąga z niej miesięcznie przychodów wyższych niż 75% minimalnego wynagrodzenia z tytułu pracy 2700 zł,
 • w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadził działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana jest idealnym rozwiązaniem dla tutorów, trudniących się prowadzeniem zajęć dodatkowych, korepetycji, osób wykonujących drobne usługi naprawcze, bądź tych, którzy chcą dorobić do pensum i swój wolny czas, hobby, np. te związane z kulinariami, krawiectwem, beadingiem czy chociażby tworzonymi ręcznych dekoracji, przekuć w dodatkowe źródło zarobku.

Wystarczy, że zainteresowany zobowiąże się do ewidencjonowania sprzedanych towarów, wykonanych usług w sposób uproszczony, np. poprzez spisywanie ich ręcznie na papierze bądź komputerowo. Osoba, chcąca rozpocząć działalność nierejestrowaną nie musi być pełnoletnia, tak, jak  w przypadku działalności gospodarczej.

Podstawowe obowiązki wynikające z prowadzenia działalności nierejestrowanej

Podstawowym obowiązkiem osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną jest tworzenie wykazu sprzedaży. Zestawienie to musi zawierać sumę uzyskanego przychodu należnego z danego dnia, w którym miała miejsce transakcja/transakcje. Nie jest wskazana konkretna forma prowadzenia tejże ewidencji, co pozwala na wpisywanie danych, chociażby w zeszycie. Informacje te mają pozwolić na wyliczenie ilości miesięcznego przychodu i skontrolowanie tego, czy nie został przekroczony próg wyznaczony dla działalności nierejestrowanej. W zeznaniu rocznym PIT-36 należy uwzględnić przychody z działalności (po odjęciu od nich kosztów prowadzenia działalności, np. zakupionych materiałów, kosztów przesyłki, reklam etc.).

Ważnym zobowiązaniem jest to dotyczące respektowania praw konsumenta oraz wystawiania rachunków bądź faktur na prośbę kupującego.

Osobie, która prowadzi działalność nierejestrowaną nie zostaje przydzielony numer REGON, nie jest na nią nałożony obowiązek dysponowania numerem NIP, może jednak o niego wystąpić.

Obowiązki osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną:

 • prowadzenie uproszczonego rejestru sprzedaży,
 • rozliczanie przychodów PIT-36,
 • przestrzeganie praw konsumenta,
 • wydawanie dokumentów transakcji na prośbę klienta.

Czy działalność nierejstrowaną należy zgłosić do ZUS?

Działalności nierejestrowanej nie trzeba zgłaszać w ZUS, czy Urzędzie Skarbowym. Ważne jest, by twoje przychody w skali miesiąca nie przekroczyły kwoty 2700 zł. W sytuacji, gdy jesteś zatrudniony na umowę zlecenie, umowę o pracę, umowę o dzieło to twoim obowiązkiem jest rozliczenie przychodu z działalności nierejestrowanej w rocznym rozliczeniu PIT-36.

Inaczej sprawa wygląda, gdy twój przychód miesięczny okaże się wyższy niż 2700 zł, wówczas prowadzona przez ciebie działalność nierejestrowana zostanie uznana za działalność gospodarczą. Należy ją zarejestrować w CEIDG w terminie nieprzekraczającym siedmiu dni.

Limit przychodów z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej wynosi 2700 zł miesięcznie.

Prowadząc ten rodzaj działalności nie jesteś zobowiązany do odprowadzania składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Działalność nierejestrowana jest bardzo korzystna dla małych biznesów, jeżeli zaś jesteś nowym przedsiębiorcą, prowadzisz większy biznes i zamiast działalności, nierejestrowanej zdecydowałeś się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, koniecznie sprawdź, jakie propozycje kredytowe przygotowały dla ciebie banki  kredyt dla nowych firm na start działalności. Jeżeli posiadasz już kilka zobowiązań w różnych bankach, instytucjach pozabankowych, zapoznaj się z ofertą kredytu konsolidacyjnego dla firm, który pozwoli ci zaoszczędzić czas i połączy twoje zobowiązania w jedno. Przedsiębiorcy z dłuższym stażem mogą natomiast skorzystać z oferty kredytów dla firm.

Działalność nierejestrowana - PIT-36

Obowiązkiem każdej osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną jest nie tylko ewidencja przychodów, ale przede wszystkim rzetelne rozliczanie przychodów w zeznaniu rocznym PIT-36. Należy uzupełnić pole w rubryce 9. “z innych źródeł”. 

Czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną, gdy jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę?

Umowa o pracę, zlecenie czy też o dzieło nie są przeciwwskazanie, do prowadzenia własnej działalności nierejstrowanej. Ma ona jednak wpływ na postrzeganie osoby jako bezrobotnej, wpływa na zmianę tego statusu.

Faktury wystawiane w ramach działalności nierejestrowanej

Klient ma prawo zażądać wystawienia faktury, rachunku od osoby działającej w ramach działalności nierejestrowanej. Ważne jest, żeby każdy taki dokument zawierał, w przypadku rachunku:

 • nazwę wykonanej usługi, sprzedawanego towaru,
 • kwotę do zapłaty,
 • dane sprzedawcy,
 • dane nabywcy przedmiotu sprzedaży, odbiorcy usługi,
 • datę wystawienia rachunku,
 • numer kolejny dokumentu.

W przypadku wystawiania faktury dla klienta działalności nierejestrowanej trzeba pamiętać, by zawierała ona:

 • numer kolejny dokumentu,
 • datę wystawienia,
 • nazwę wykonanej usługi, sprzedawanego towaru,
 • nazwę nabywcy towaru, usługi,
 • kwotę należności,
 • cenę jednostkową* towaru, usługi.

*Cena jednostkowa informacja, zawierająca cenę jednej jednostki miary danego towaru, np. jednej sztuki, jednego litra, jednego kilograma danego towaru.

Źródła:

www.biznes.gov.pl/

www.podatki.gov.pl/pit/formularze-do-druku-pit/

www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/broszura-o-dzialalnosci-nierejestrowej

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Poczta Polska promuje kolej ekologiczną

Poczta Polska poinformowała w komunikacie prasowym o nowej serii znaczków, która trafiła do obiegu 31 marca 2021 roku. Mowa o serii “Nowoczesny tabor kolejowy”, która powstałą we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego. Nowa seria w rękach Klientów i filatelistów to okazja do promowania kolei jako nowoczesnego i ekologicznego środka transportu. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
01 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Black Friday także w BNP Paribas

Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Black Friday bank BNP Paribas postanowił przygotować dla klientów specjalną ofertę kredytu gotówkowego. W tym roku święto wyprzedaży wypada w najbliższy piątek, to jest 29 listopada. Kto może wziąć specjalny kredyt i jakie są jego warunki?

author
Alicja Hirsekorn
26 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kredyt gotówkowy Brodnica

Potrzebujesz podjąć kredyt gotówkowy, ale nie wiesz jakie oferty są godne uwagi w Brodnicy? Żeby się dowiedzieć, sprawdź nasz ranking! Kwota, którą maksymalnie można uzyskać to 300 000 zł, a spłatę jej można rozłożyć nawet na 10 lat.

author
Patryk Byczek
09 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Podwójna nagroda dla ING w Rankingu Banków

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o zdobyciu aż dwóch nagród w 26. edycji Rankingów Banków Miesięcznika Finansowego BANK 2021. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
19 czerwca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski po raz trzeci zdobył Złoty Listek CSR

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o trzecim już dobytym Złotym Listku CSR, przyznawanym przez tygodnik “Polityka” w zamian za działania z zakresy zrównoważonego rozwoju. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
16 czerwca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Rudzie Śląskiej

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Rudzie Śląskiej – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
20 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj