Eksperci PKO BP o wzroście płacy minimalnej

Eksperci PKO BP o wzroście płacy minimalnej

author
Dominika Byczek
02 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

W najnowszym kwartalniku ekonomicznym PKO BP wskazuje prognozy dotyczące gospodarki naszego kraju. Eksperci wskazują, że podwyżka płac minimalnych wpłynie na drastyczny wzrost płac w całym kraju. Wzrost PKB ma natomiast spadać z miesiąca na miesiąc.

Wzrost płacy minimalnej okiem ekspertów PKO BP

PKO BP w Kwartalniku Ekonomicznym zamieszcza różne Analizy Makroekonomiczne. W ostatnim wydaniu z 23 października 2019 roku bank wskazuje, że plan ustalenia przez rząd ponadprzeciętnego wzrostu płacy minimalnej w roku 2020 może skutkować bardzo dużym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia.

Wskutek dużo wyższej płacy minimalnej wynagrodzenia w przyszłym roku mogą wzrosnąć o prawie 9%. W sektorze przedsiębiorstw wzrost ma natomiast wynieść około 8,3%. Duży wzrost płac zakładają także analitycy banku Citi Handlowy (8,4%).

"

Ważnym czynnikiem dla średnioterminowych perspektyw rynku pracy jest plan podwyższenia płacy minimalnej (po ok. 15% w 2020-2021 i ok. 10% w 2022-2024)Szacujemy, że w 2020 wzrost płacy minimalnej spowoduje przyspieszenie wzrostuwynagrodzeń w całej gospodarce do 8,0-9,0% r/r (rewizja w górę o ok. 2pp), co potwierdza rosnący odsetek firm planujących podwyżki płac

– wskazuje PKO BP w komunikacie.

Eksperci będący przedstawicielami innych banków szacują jednak, że wzrost ten będzie nieco niższy i ma bardziej przypominać ten, który odnotowano w roku 2019. Bank Millennium wskazuje, że płace w gospodarce narodowej w 2020 roku wzrosną o jedynie 6,9%. Wzrost na poziomie 7% szacowany jest przez analityków Credit Agricole oraz Santander Bank Polska.

Płaca minimalna przełoży się na wyższe koszty pracy

Jednocześnie eksperci PKO Banku Polskiego wskazują, że podwyższona płaca minimalna będzie stanowiła wsparcie dla konsumpcji w 2020 roku (według szacunków ma ona podbić realną dynamikę konsumpcji o około 0,3 punktu procentowego).

Skutki wzrostu płacy minimalnej będą najbardziej dostrzegalne  w branżach usługowych oraz handlu detalicznym i branżach przetwórczych.

Wejście w życie PPK i zapowiadana likwidacja trzydziestokrotności mogą wpłynąć na bardzo silny wzrost kosztów pracy. Zdaniem ekspertów PKO BP ma on osłabiać popyt na pracowników oraz ograniczać wzrost zatrudnienia, a także stymulować działania, które zwiększą wydajność pracy.

Źródła niepewności prognozy PKO BP

Eksperci zaznaczają jednak, że prognoza może się nie sprawdzić z kilku istotnych powodów. Po pierwsze nieznana jest jeszcze polityka płacowa w sektorze publicznym oraz to, jak zmieni się saldo migracji.

Źródłami niepewności dla prognozy jest także wdrożenie PKK i zmiany regulacyjne (kwestie opodatkowania i oskładkowania pracy). Nie wiadomo również jeszcze, jakie będą zmiany aktywności zawodowej oraz jakie faktycznie skutki przyniesie wzrost płacy minimalnej.


Źródło:

https://www.pkobp.pl/media_files/d776a579-893f-4e47-a419-ed1aa21c4801.pdf

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Spada liczba dłużników czynszowych

Jak wynika z najnowszych statystyk sporządzonych przez BIG InfoMonitor, w Polsce systematycznie spada liczba dłużników czynszowych. Niemniej jednak wciąż zdarzają się przypadki rekordzistów. W tym roku największy dług czynszowy wykazała mieszkanka Dolnego Śląska. Suma jej zobowiązania sięga aż pół miliona złotych.

author
Halszka Gronek
01 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

„Bezpieczny Playroom” od PZU i Hasbro

Szkolne świetlice to miejsca, gdzie dzieci jeszcze niewystarczająco duże mogą spędzić ciekawie czas w oczekiwaniu na odebranie ich przez rodziców albo innych bliskich. Niestety część szkół nie posiada środków wystarczających na modernizacje tych miejsc. Stąd wziął się pomysł na wspólną inicjatywę PZU i Hasbro o nazwie „Bezpieczny Playroom”.

author
Alicja Hirsekorn
21 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

PKO BP we Wrocławiu

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały we Wrocławiu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
23 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Poczta Polska rozwija punkty odbioru paczek

Poczta Polska poinformowała w komunikacie prasowym, że jej oferta sieci punktów odbioru przesyłek jest największa w całej Polsce. Z racji tego, że ponad 35% punktów odbioru umieszczono w małych miastach i obszarach wiejskich, Klienci instytucji mogą nie czuć się wykluczeni i odbierać przesyłki na terenie zamieszkania. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak wyrobić paszport?

Paszport to obok dowodu osobistego jeden z najważniejszych dokumentów tożsamości, jakimi wylegitymować się ma prawo obywatel Polski. Paszport umożliwia podróżowanie poza granice Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Sprawdź, ile kosztuje paszport i jak go wyrobić.

author
Katarzyna Wasiłowska
03 grudnia 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Szybkie pożyczki Bochnia

Szukasz najtańszej pożyczki w Bochni? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
19 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj