Eksperci PKO BP o wzroście płacy minimalnej

Eksperci PKO BP o wzroście płacy minimalnej

author
02 listopada 2019

W najnowszym kwartalniku ekonomicznym PKO BP wskazuje prognozy dotyczące gospodarki naszego kraju. Eksperci wskazują, że podwyżka płac minimalnych wpłynie na drastyczny wzrost płac w całym kraju. Wzrost PKB ma natomiast spadać z miesiąca na miesiąc.

Wzrost płacy minimalnej okiem ekspertów PKO BP

PKO BP w Kwartalniku Ekonomicznym zamieszcza różne Analizy Makroekonomiczne. W ostatnim wydaniu z 23 października 2019 roku bank wskazuje, że plan ustalenia przez rząd ponadprzeciętnego wzrostu płacy minimalnej w roku 2020 może skutkować bardzo dużym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia.

Wskutek dużo wyższej płacy minimalnej wynagrodzenia w przyszłym roku mogą wzrosnąć o prawie 9%. W sektorze przedsiębiorstw wzrost ma natomiast wynieść około 8,3%. Duży wzrost płac zakładają także analitycy banku Citi Handlowy (8,4%).

"

Ważnym czynnikiem dla średnioterminowych perspektyw rynku pracy jest plan podwyższenia płacy minimalnej (po ok. 15% w 2020-2021 i ok. 10% w 2022-2024)Szacujemy, że w 2020 wzrost płacy minimalnej spowoduje przyspieszenie wzrostuwynagrodzeń w całej gospodarce do 8,0-9,0% r/r (rewizja w górę o ok. 2pp), co potwierdza rosnący odsetek firm planujących podwyżki płac

– wskazuje PKO BP w komunikacie.

Eksperci będący przedstawicielami innych banków szacują jednak, że wzrost ten będzie nieco niższy i ma bardziej przypominać ten, który odnotowano w roku 2019. Bank Millennium wskazuje, że płace w gospodarce narodowej w 2020 roku wzrosną o jedynie 6,9%. Wzrost na poziomie 7% szacowany jest przez analityków Credit Agricole oraz Santander Bank Polska.

Płaca minimalna przełoży się na wyższe koszty pracy

Jednocześnie eksperci PKO Banku Polskiego wskazują, że podwyższona płaca minimalna będzie stanowiła wsparcie dla konsumpcji w 2020 roku (według szacunków ma ona podbić realną dynamikę konsumpcji o około 0,3 punktu procentowego).

Skutki wzrostu płacy minimalnej będą najbardziej dostrzegalne  w branżach usługowych oraz handlu detalicznym i branżach przetwórczych.

Wejście w życie PPK i zapowiadana likwidacja trzydziestokrotności mogą wpłynąć na bardzo silny wzrost kosztów pracy. Zdaniem ekspertów PKO BP ma on osłabiać popyt na pracowników oraz ograniczać wzrost zatrudnienia, a także stymulować działania, które zwiększą wydajność pracy.

Źródła niepewności prognozy PKO BP

Eksperci zaznaczają jednak, że prognoza może się nie sprawdzić z kilku istotnych powodów. Po pierwsze nieznana jest jeszcze polityka płacowa w sektorze publicznym oraz to, jak zmieni się saldo migracji.

Źródłami niepewności dla prognozy jest także wdrożenie PKK i zmiany regulacyjne (kwestie opodatkowania i oskładkowania pracy). Nie wiadomo również jeszcze, jakie będą zmiany aktywności zawodowej oraz jakie faktycznie skutki przyniesie wzrost płacy minimalnej.


Źródło:

https://www.pkobp.pl/media_files/d776a579-893f-4e47-a419-ed1aa21c4801.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czy banki sprawdzają Klientów w social media?
Bez kategorii
author
14 października 2019

Czy banki sprawdzają Klientów w social media?

Kredyt gotówkowy Kołobrzeg
Kredyty miasta
author
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Kołobrzeg

mBank placówki w Inowrocławiu
Oddziały
author
02 czerwca 2019

mBank placówki w Inowrocławiu

Jak zostać komornikiem?
Poradnik
author
24 września 2018

Jak zostać komornikiem?

Bank Pekao z najlepszą infolinią
Bez kategorii
author
19 grudnia 2018

Bank Pekao z najlepszą infolinią

Jak budować pozytywną historię kredytową?
Zdolność kredytowa
author
17 września 2018

Jak budować pozytywną historię kredytową?