Najczęściej komentowane
Firmy oddłużeniowe
Firmy oddłużeniowe mają za zadanie pośredniczyć w negocjacjach z wierzycielem dłużnika. W jaki sposób działają takie firmy? Sprawdźmy czym dokładnie zajmują się firmy oddłużeniowe, czy warto korzystać z oferowanych przez nie usług, a także ile kosztują.
Spis treści:
- Firmy oddłużeniowe - co to jest?
- Firmy oddłużeniowe - jak działają?
- Ile kosztuje skorzystanie z usług firmy oddłużeniowej?
- Firmy oddłużeniowe - na co uważać?
- Czy warto korzystać z pomocy firmy oddłużeniowej?
Firmy oddłużeniowe - co to jest?
Firma oddłużeniowa jest działalnością skupiającą się przede wszystkim na negocjacjach warunków spłaty zobowiązań dłużnika. Oznacza to, że jest pośrednikiem między osobą zadłużoną, a jej wierzycielem. Należy pamiętać, że firmy oddłużeniowe nie spłacają długu za dłużnika. Wśród świadczących usług znajduje się pomoc w znalezieniu wyjścia z trudnej sytuacji. Wprowadzają szereg czynności, które przyczyniają się do poprawy sytuacji, a także czyszczenia BIK.
Firmy oddłużeniowe mogą negocjować z:
- bankiem,
- firmą pożyczkową.
Firmy oddłużeniowe pomogą w ustaleniu rozwiązania, dzięki któremu dłużnik będzie mógł spłacić swoje zobowiązanie. Podpowiadają zatem jak wyjść z długów. Uregulowanie długu ma prowadzić do wygaśnięcia zobowiązania.
Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:
Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł
Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną
Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie
Firmy oddłużeniowe - jak działają?
Firmy oddłużeniowe pomagają w wyjściu dłużnika z ciążącego na nim zobowiązania. Do najważniejszych działań, które podejmują firmy oddłużeniowe należy kontakt z wierzycielem. Następnie negocjują warunki spłaty długu, a w tym rozłożenie zobowiązania na dogodne raty. Pomagają również w zaciągnięciu kredytu oddłużeniowego. Sprawdźmy jaki zakres obejmują usługi firm oddłużeniowych.
Zadania firmy oddłużeniowej:
- negocjacja spłaty z wierzycielem,
- zmiana obecnych warunków kredytu (restrukturyzacja),
- pomoc w zakresie prawnym,
- obniżenie kwoty miesięcznej raty (co przekłada się na wydłużenie okresu spłaty),
- umorzenie nałożonych odsetek,
- kredyt konsolidacyjny.
Ile kosztuje skorzystanie z usług firmy oddłużeniowej?
Określenie ostatecznego kosztu usług firmy oddłużeniowej odbywa się zazwyczaj indywidualnie. Oznacza to, że pracownik firmy musi poznać sytuację, w której znajduje się dłużnik, a następnie na tej podstawie będzie mógł przedstawić koszty. Najczęściej usługi są wyceniane na konkretny procent wartości całego zadłużenia. Sprawdźmy co wpływa na koszt ostateczny.
Co ma wpływ na koszt usługi firmy oddłużeniowej?
- kwota zadłużenia,
- etap, na którym znajduje się procedura windykacyjna,
- dodatkowe czynniki wpływające na skomplikowanie zadłużenia.
Należy pamiętać, że sprawdzona i uczciwa firma oddłużeniowa nie będzie wymagała opłaty przed wykonaniem swojej pracy. Zapłata musi nastąpić po procesie oddłużenia. Może to być rozłożenie długu na raty lub podpisanie umowy restrukturyzacji zobowiązania przez dłużnika. W zależności od podjętych przez firmę oddłużeniową procedur, ich pozytywne rozwiązanie i zakończenie będzie wiązało się z opłatą. Jeśli jednak nie mamy środków, które moglibyśmy przeznaczyć na usługi firmy oddłużeniowej, możemy rozważyć pomoc ze strony fundacji pomagających wyjść z długów.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:
Kredyt online – do 200 000 zł online
Pożyczki na dowód – minimum formalności
Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach
Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet
Firmy oddłużeniowe - na co uważać?
Najważniejszym aspektem, o którym powinniśmy pamiętać jest fakt pobierania opłaty dopiero po zakończonych procedurach. Jeżeli firma oddłużeniowa wymaga od nas opłaty jeszcze przed rozpoczęciem oferowanych usług, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Należy zwrócić uwagę także na dane firmy, z której pomocy chcemy skorzystać. Jeśli na stronie internetowej sprawdzanej przez nas firmy oddłużeniowej nie znajdziemy pełnych informacji, nie powinniśmy jej ufać.
Najważniejsze informacje dotyczące firmy oddłużeniowej:
- opinie,
- pełna nazwa firmy,
- siedziba firmy,
- numer NIP lub REGON,
- numer telefonu.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie odszukać podanych wyżej informacji może to oznaczać, że firma oddłużeniowa nie jest uczciwa. Kolejnym aspektem, który powinniśmy brać pod uwagę jest informowanie klienta o postępie sprawy na bieżąco. Dłużnik musi mieć wgląd oraz możliwość sprawdzenia etapów, a także rezultatów działań prowadzonych przez firmy oddłużeniowe. Ostatnią ważną kwestią jest możliwość samodzielnego kontaktu z wierzycielem. Firma oddłużeniowa nie powinna odmawiać czy ograniczać takiego kontaktu.
Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia?
- ograniczanie samodzielnego kontaktu dłużnika z wierzycielem,
- brak pełnych informacji na temat firmy oddłużeniowej,
- pobieranie opłat przed rozpoczęciem usług,
- nieinformowanie dłużnika o postępie sprawy,
- setki idealnych opinii na temat firmy (są one często nieprawdziwe).
Czy warto korzystać z pomocy firmy oddłużeniowej?
Korzystanie z usług firmy oddłużeniowej może być bardzo pomocne w wielu przypadkach. Najpierw jednak należy sprawdzić czy jest ona wiarygodna i uczciwa. Obecnie możemy bardzo szybko zweryfikować opinie na temat interesującej nas firmy oddłużeniowej w internecie. Możliwość szybkiego sprawdzenia firmy ułatwia weryfikację. Z tego powodu powinniśmy zapoznać się z opiniami dotyczącymi firmy oddłużeniowej.
Należy pamiętać o tym, że usługi, które oferują firmy oddłużeniowe w większości jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. W tym celu należy jednak śledzić aktualne informacje dotyczące kodeksu cywilnego, a także różnego rodzaju ustawy. Obecnie w internecie możemy znaleźć mnóstwo potrzebnych informacji dotyczących na przykład pożyczek dla zadłużonych. Oznacza to, że zaangażowanie firmy nie jest konieczne. Mimo tego może być ogromnym ułatwieniem oraz oszczędnością naszego czasu.
Dodaj komentarz