zadluzenia.com
zamknij

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2018 ?

Egzekucja z emerytury to najpopularniejsza metoda ściągania długów. Sprawdziliśmy, ile z otrzymywanej emerytury może potrącić komornik sądowy w 2018 roku. 

 

Od 2018 roku wraz ze wzrostem pensji minimalnej (z 2000 zł do 2100 zł) rosną powiązane z nim inne świadczenia, na przykład kwoty wolne od potrąceń. Ze świadczenia emerytalnego i z wynagrodzenia za pracę nadal mogą być potrącane długi i inne zobowiązania finansowe. 
 

KWOTA WOLNA OD ZAJĘCIA Z EMERYTURY

 

Kwota wolna od zajęcia przez komornika to rzeczywista i prawnie ustalona kwota pieniędzy, jaką komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika. Na wysokość tej kwoty nie ma wpływu ilość egzekucji komorniczych, ani wysokość zadłużenia danej osoby. 

 

Komornik może od dłużnika wyegzekwować środki pochodzące z emerytury, ale nie całość. Zasady zajęcia komorniczego nie zmieniły się - kwota wolna od potrąceń nadal zależna jest od kwoty emerytury minimalnej. Wcześniej komornik musiał pozostawić dłużnikowi 50% kwoty najniższej emerytury i renty, a od 1.07.2017 roku komornika obowiązuje konieczność pozostawienia dłużnikowi co najmniej kwoty równej 75% minimalnej emerytury.

W 2018 roku emerytura minimalna wynosi 1000 zł brutto (853,84 zł netto), a zatem komornik musi pozostawić na koncie dłużnika 640,38 zł (75% kwoty netto). Więcej o emeryturze minimalnej przeczytasz tutaj.

 

Masz komornika ? Sprawdź pożyczkę oddłużeniową w Rapida Money - do 25 000 zł. 

 

ILE ZAJMIE KOMORNIK Z EMERYTURY?

 

Komornik może zająć z emerytury całą nadwyżkę nad kwotę640,38 zł. Przygotowaliśmy tabelę, w której możesz sprawdzić, ile maksymalnie komornik może zająć z konkretnej emerytury. 


Tabela zajęć komorniczych z emerytury - 2018 

Egzekucja alimentów - inne zasady

 

Długi alimentacyjne nie są objęte kwotą wolną od zajęcia, ponieważ priorytetowa jest ich spłata przez dłużnika. Komornik może zatem zająć takiemu dłużnikowi całą emeryturę bez względu na to, czy dłużnikowi pozostaną wystarczające środki do życia. 

 

KWOTA WOLNA OD ZAJĘCIA Z RENTY


Kwota wolna od potrącenia komorniczego wynosi:
-750 złotych – w przypadku renty z tytułu całkowitej zdolności do pracy (651,96 zł netto
- 562,50 złotych - renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (500,55 zł netto).
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY