Ile komornik może zabrać z emerytury w 2018?

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2018?

author
Dominika Sobieraj
16 stycznia 2018
Egzekucja z emerytury to najpopularniejsza metoda ściągania długów. Sprawdziliśmy, ile z otrzymywanej emerytury może potrącić komornik sądowy w 2018 roku. 

Od 2018 roku wraz ze wzrostem pensji minimalnej (z 2000 zł do 2100 zł) rosną powiązane z nim inne świadczenia, na przykład kwoty wolne od potrąceń. Ze świadczenia emerytalnego i z wynagrodzenia za pracę nadal mogą być potrącane długi i inne zobowiązania finansowe. 
 

KWOTA WOLNA OD ZAJĘCIA Z EMERYTURY

Kwota wolna od zajęcia przez komornika to rzeczywista i prawnie ustalona kwota pieniędzy, jaką komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika. Na wysokość tej kwoty nie ma wpływu ilość egzekucji komorniczych, ani wysokość zadłużenia danej osoby. 

Komornik może od dłużnika wyegzekwować środki pochodzące z emerytury, ale nie całość. Zasady zajęcia komorniczego nie zmieniły się – kwota wolna od potrąceń nadal zależna jest od kwoty emerytury minimalnej. Wcześniej komornik musiał pozostawić dłużnikowi 50% kwoty najniższej emerytury i renty, a od 1.07.2017 roku komornika obowiązuje konieczność pozostawienia dłużnikowi co najmniej kwoty równej 75% minimalnej emerytury.

W 2018 roku emerytura minimalna wynosi 1000 zł brutto (853,84 zł netto), a zatem komornik musi pozostawić na koncie dłużnika 640,38 zł (75% kwoty netto). Więcej o emeryturze minimalnej przeczytasz tutaj.

Masz komornika ? Sprawdź pożyczkę oddłużeniową w Rapida Money – do 25 000 zł. 

ILE ZAJMIE KOMORNIK Z EMERYTURY?

Komornik może zająć z emerytury całą nadwyżkę nad kwotę 640,38 zł. Przygotowaliśmy tabelę, w której możesz sprawdzić, ile maksymalnie komornik może zająć z konkretnej emerytury. 

Tabela zajęć komorniczych z emerytury – 2018


 

Egzekucja alimentów – inne zasady

Długi alimentacyjne nie są objęte kwotą wolną od zajęcia, ponieważ priorytetowa jest ich spłata przez dłużnika. Komornik może zatem zająć takiemu dłużnikowi całą emeryturę bez względu na to, czy dłużnikowi pozostaną wystarczające środki do życia. 

KWOTA WOLNA OD ZAJĘCIA Z RENTY

Kwota wolna od potrącenia komorniczego wynosi:
750 złotych – w przypadku renty z tytułu całkowitej zdolności do pracy (651,96 zł netto
562,50 złotych – renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (500,55 zł netto).
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2019-04-26 16:30:59

Witam,ja mieszkam z dzieckiem za granicą (niemcy) Od około 10 lat staramy się o alimenty (ojciec dziecka jest w polsce) Wszystko musi się odbywać dyplomatycznie,ale to wszystko trwa już tyle lat,czy jest to normalne. W 2016 roku wysłałam pozwolenie o Inkasso czyli o zajęcie się wszystkim komornika. Do tej pory nic się nie dzieje,z czasem ojciec dziecka przepisał swòj dom na innego członka rodziny,prowadzi własną działalność gospodarczą ale nic do tej pory mu nie zabrali. Co ja mogé jeszcze zrobić żeby ściągnac z ostatnich 10lat alimenty ktòre się mojemu synowi należã?

Podobne artykuły

Inspektorat II ZUS w Łodzi
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Inspektorat II ZUS w Łodzi

Z kartą VISA kino tańsze o połowę
Wpisy
author
Aneta Jankowska
09 marca 2017

Z kartą VISA kino tańsze o połowę

API Premium do wymiany walut dostępne w Alior Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 lutego 2021

API Premium do wymiany walut dostępne w Alior Banku

Bocian Pożyczki w Krakowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
19 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Krakowie

Vooom i ING Bank Śląski ponownie łączą siły
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 stycznia 2020

Vooom i ING Bank Śląski ponownie łączą siły

Darmowa promesa kredytowa w Inbank
Banki
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
08 stycznia 2018

Darmowa promesa kredytowa w Inbank

Porównaj