Ile kosztuje rejestracja samochodu z Francji?

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Francji?

author
06 grudnia 2020

Coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie używanego auta z Francji. Głównym powodem jest bardzo duży rynek motoryzacyjny oraz dobry stan samochodów. Sprawdziliśmy, jakie koszty będą wiązały się z zarejestrowaniem samochodu z Francji.

Rejestracja samochodu z Francji  – ile to kosztuje?

Jeśli zdecydujemy się na kupno auta z Francji, należy wnieść opłaty rejestracyjne. Zapłacić można bezpośrednio w kasie urzędu lub przelewem na konto urzędu. Numer możemy znaleźć na stronie internetowej rzędu.Poniżej przedstawiamy koszty związane z rejestracją:

Za dowód rejestracyjny z kompletem naklejek zapłacimy 85 zł. Oprócz tego czeka nas koszt pozwolenia czasowego – 13,50 zł. Tablice rejestracyjne dostaniemy za 80 zł, natomiast za kartę pojazdu 75 zł. Oprócz tego zapłacimy jeszcze 50 groszy za opłaty ewidencyjne. Ostatnim kosztem jest obowiązkowe badanie techniczne pojazdu, które będzie nas kosztowało, w zależności od stacji diagnostycznej, około 100 zł dla benzyny lub diesla i około 160 zł dla samochodu z instalacją LPG.

Po wniesieniu wszystkich opłat, można już formalnie przejść do złożenia wniosku. Urzędnik najpierw zarejestruje auto czasowo na 30 dni. Wydane zostaną tablice rejestracyjne, nalepka kontrolna i pozwolenie czasowe.

W tym samym dniu należy także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – OC. Od tego momentu możemy już poruszać się naszym samochodem, jednak wydział komunikacji będzie trzeba odwiedzić jeszcze, gdy pojazd zostanie zarejestrowany na stałe. Wtedy urzędnik wyda właściwy dowód rejestracyjny.

Akcyza za samochód – ile wynosi?

Jeśli sprowadzamy nasze wymarzone auto z Francji, musimy liczyć się z obowiązkiem wniesienia opłaty za podatek akcyzowy. Jest ona zależna od samochodu oraz, przede wszystkim, od pojemności silnika.

Za samochód, którego pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3 zapłacimy 3,1 procent wartości samochodu. Jeśli jednak zdecydujemy się na większą pojemność, musimy liczyć się z tym, że podatek akcyzowy znacząco wzrośnie i będzie wynosił 18,6 procent.

Gdzie zarejestrować sprowadzony samochód?

Pojazd może zarejestrować tylko właściciel lub jego pełnomocnik, chyba, że pojazd ma współwłaścicieli, wtedy każdy z nich musi stawić się w urzędzie i zarejestrować samochód. Jeśli zdecydujemy się na rejestrację przez pełnomocnika, musimy wypełnić pisemne pełnomocnictwo.

Jeżeli auto zostało zakupione na firmę, to rejestracją może zająć się właściciel przedsiębiorstwa lub wyznaczony pełnomocnik. Formalności trzeba załatwić w wydziale komunikacji, czyli urzędzie, właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Czyli w:

Podstawowym urzędem jest starostwo powiatowe. Dla większych miast, które posiadają prawa powiatu, odpowiednim urzędem jest urząd miasta. Natomiast, jeśli chcemy zarejestrować samochód w Warszawie, powinniśmy wybrać się do odpowiedniego urzędu dzielnicy.

Podsumowanie

Coraz więcej kierowców wybiera się po swój wymarzony samochód do Francji. Co prawda, do ceny samochodu, trzeba średnio dołożyć kilka tysięcy złotych, jednak taka wyprawa nadal jest opłacalna. Według JATO Dynamics Francja jest czwartym na świecie największym, rynkiem motoryzacyjnym, na którym nie trudno o prawdziwą okazję cenową.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Promocja: „Polecam Proste Zasady – edycja X” w Getin Banku
Bez kategorii
author
02 stycznia 2021

Promocja: „Polecam Proste Zasady – edycja X” w Getin Banku

Jak zapłacić mniejsze OC
Wpisy
author
08 listopada 2016

Jak zapłacić mniejsze OC

Ile zarabia etnolog?
Bez kategorii
author
26 września 2019

Ile zarabia etnolog?

Kredyt gotówkowy Lubaczów
Kredyty miasta
author
02 lipca 2020

Kredyt gotówkowy Lubaczów

Historia Pojazdu rozszerzona o niemieckie auta
Bez kategorii
author
01 maja 2020

Historia Pojazdu rozszerzona o niemieckie auta

Podstawowy rachunek płatniczy Bank Millennium
Banki
author
26 lipca 2018

Podstawowy rachunek płatniczy Bank Millennium