Ile zarabia grafik?

Ile zarabia grafik?

author
Sandra Tessmer
17 września 2019

Rozwój techniki sprawił, że zawód grafika jest bardzo ceniony. Dlatego, jeżeli mamy odpowiednie zdolności artystyczne i zmysł estetyczny warto zastanowić się, czy nie jest to praca dla nas. Sprawdzamy, ile zarabiają graficy.

Ile zarabia grafik?

Grafik projektuje grafiki głównie dla wydawnictw, mediów drukowanych lub elektronicznych, np. broszury oraz reklamy. Odpowiedzialny jest też czasem za składanie tekstu, ilustrowanie, interfejsy użytkowników, a także za projektowanie stron internetowych.

Grafik – zarobki

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 4 220 zł brutto. Co drugi grafik kreatywny otrzymuje pensję od 3 440 zł do 5 290 zł.

25% najgorzej wynagradzanych grafików kreatywnych zarabia poniżej 3 440 zł brutto. Na zarobki powyżej 5 290 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych grafików kreatywnych.

Ile zarabia grafik komputerowy?

W zależności od województwa wysokość zarobków waha się w przedziale 2 000 tys. do 4 000 tys. złotych i maksymalnie w przeliczeniu na rękę mogą wynosić w zależności od regionów:

Wysokość wynagrodzenia może zależeć również od miejscowości, w jakiej pracujemy. Naturalnym zjawiskiem będzie, że w większych miastach graficy zarabiają więcej. W wymienionych poniżej miastach, kwota wynagrodzenia netto wynosi:

Na najwyższym miejscu plasuje się Warszawa, gdzie graficy komputerowi zarabiają średnio 3500 zł netto. Na drugim miejscu znajduje się Wrocław z zarobkami na poziomie 3150 zł. Dwa miasta, w których graficy zarabiają najmniej to Łódź oraz Katowice. Tam średnie wynagrodzenie wynosi 2500 zł netto.

Grafik komputerowy – benefity i rodzaje umów

Warto zwrócić uwagę również na następujące fakty dotyczące zawodu grafika komputerowego:

Ponad 70% osób pracujących w charakterze grafika komputerowego nie otrzymuje premii; 50% grafików komputerowych otrzymuje także służbowy telefon oraz komputer przenośny.

Najczęściej udzielanymi benefitami dla pracowników w tej branży są karty sportowe typu Multisport oraz otoczenie pracowników prywatną opieką medyczną.

Około połowy zatrudnionych grafików komputerowych pracuje w oparciu o umowę o pracę, prawie 30% w oparciu o umowę o dzieło, natomiast mniej niż 20% w oparciu o umowę zlecenie. Zaledwie kilka procent badanych zdecydowało się na założenie własnej działalności gospodarczej. Ponad 70% pracujących w tej branży to mężczyźni.

Jak zostać grafikiem?

Jeżeli artystyczna praca to nasze marzenie, to warto zastanowić się jak zostać grafikiem. Przede wszystkim ważna jest znajomość programów graficznych i to najlepiej kilku. Obecnie wiele szkół prywatnych i policealnych oferuje kursy z zakresu grafiki komputerowej.

Najbardziej cenionymi grafikami są absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, którzy przez 5 lat kształcą swój zmysł estetyczny i rozwijają swoją kreatywność. W połączeniu ze znajomością programów graficznych daje to bardzo dobrą podstawę do rozwoju kariery w tej branży.  Grafikami mogą też zostać absolwenci kierunków informatycznych lub technicznych.

Niezależnie od tego, jak przebiegała nasza edukacja, najważniejsze w pracy grafika są umiejętności, dobre portfolio oraz kreatywność.

Wymagania do pracy

Najważniejszym wymaganiem w pracy grafika jest znajomość graficznych programów komputerowychprogramów do obróbki zdjęć czy montowania filmików multimedialnych.

Kluczową rzeczą jest także zmysł artystyczny. W związku z tym, że graficy tworzą także reklamy muszą posiadać wiedzę z zakresu psychologi oraz marketingu, co pozwoli na stworzenie chwytliwej reklamy lub plakatu, który zapadnie w pamięć potencjalnego odbiorcy.

Graficy to ludzie, którzy nie boją się nieszablonowego myślenia, umieją przełamać stereotypy, są kreatywni i posiadają wiedzę z zakresu technik artystycznych.

Zakres obowiązków

Jeżeli grafik pracuje w agencji reklamowej, to bardzo często pracuje w duecie z copywriterem. Wspólnie muszą stworzyć chwytliwą kampanię reklamową wyróżniającą się spośród wielu, które możemy zobaczyć w Internecie, telewizji, czy prasie. Często grafik musi też przygotowywać teksty do druku, dlatego w tym przypadku potrzebna będzie wiedza z zakresu edytowania tekstu.

W zakres obowiązków grafika komputerowego może wchodzić także przygotowywanie wizytówek, stron internetowych dla klientów, dbanie o wizualizacje, tworzenie grafik na okładki książek, czy płyt, projektowanie gier planszowych. Jak widać jest to bardzo twórcza praca, a zakres obowiązków jest bardzo szeroki.

Grafik – charakterystyka pracy

Bardzo istotna w pracy grafika jest znajomość najnowszych technik graficznych, rozeznanie rynku, a także współpraca z organizatorami procesu produkcyjnego. W przypadku założenia własnej firmy lub pełnienia funkcji kierowniczych niezbędne są umiejętności menedżerskie.

W zawodzie grafika komputerowego szczególną uwagę należy poświęcić znajomości prawa autorskiego związanego z wykorzystywaniem istniejących grafik do realizowanych projektów. Należy pamiętać o uzyskaniu zgody na wykorzystanie grafik opracowanych przez innych autorów. W wielu przypadkach praca grafika jest traktowana jako praca twórcza podlegająca prawu autorskiemu.

Różnorodność podziału stanowisk pracy w obszarze grafiki komputerowej wynika z ilości osób zatrudnionych w firmach lub studiach graficznych. W zależności od ilości zatrudnionych grafików zakres ich zadań zawodowych jest różny. W przypadku małej liczby grafików zwiększa się zakres zadań  zawodowych przypadających na jednego pracownika.

W dużych firmach poszczególni graficy posiadają wąskie zakresy obowiązków, dotyczące np. obsługi programów do grafiki wektorowej, rastrowej, przygotowania materiałów do naświetlania itp.

Podsumowanie

Grafik musi wykazać się wysoką kreatywnością i przy każdym projekcie tworzyć niepowtarzalne grafiki. Graficy komputerowi mogą znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, mediach, wydawnictwach, studiach grafiki.

Ich praca najczęściej polega na obróbce zdjęć, tworzeniu wizualizacji, logotypów, bannerów, ulotek, plakatów, okładek książek lub czasopism. Dobry grafik komputerowy to bardzo ważna pozycja praktycznie w każdej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

4 mln dzieci objętych 500+
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 października 2017

4 mln dzieci objętych 500+

Jak zastrzec kartę w IKANO Banku?
Banki
author
Patryk Byczek
16 października 2017

Jak zastrzec kartę w IKANO Banku?

Raiffeisen Polbank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
09 listopada 2019

Raiffeisen Polbank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Karta debetowa PKO Junior – nowość
Aktualności
author
Patryk Byczek
27 sierpnia 2018

Karta debetowa PKO Junior – nowość

Aplikacja mobilna Banku Millennium dostępna w Huawei AppGallery
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 grudnia 2020

Aplikacja mobilna Banku Millennium dostępna w Huawei AppGallery

Porównaj